Reklama

Rekrutacja podwójnego rocznika to wyzwanie. Co trzeba widzieć?

Opublikowano:
Autor:

Rekrutacja podwójnego rocznika to wyzwanie. Co trzeba widzieć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku do szkół ponadgimnazjalnych pójdzie tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci ósmych klas szkół podstawowych i ostatni gimnazjaliści. Jakie będą zasady rekrutacji i co powinni wiedzieć uczniowie oraz ich rodzice?

W tym roku do szkół ponadgimnazjalnych pójdzie tzw. podwójny rocznik, czyli absolwenci ósmych klas szkół podstawowych i ostatni gimnazjaliści. Jakie będą zasady rekrutacji i co powinni wiedzieć uczniowie oraz ich rodzice? 

Spiętrzenie roczników to skutek reformy edukacji, która zlikwidowała gimnazja. Obecnie został ostatni rocznik klas gimnazjów, a jednocześnie o przyjęcie do szkół średnich starać się będą pierwsi absolwenci ósmych klas. Jak już informowaliśmy wcześniej, Ratusz prowadzi w tym zakresie prace już od września. Uczniowie muszą się, mówiąc kolokwialnie, gdzieś zmieścić. Płocka baza oświatowa jest jednak na tyle rozwinięta, że nie powinno być z tym problemu. 

[ZT]20165[/ZT]

Wyzwaniem jest też przeprowadzenie egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów, które będą przepustką do szkół ponadgimnazjalnych. Rekrutacja również będzie przeprowadzana osobno, czyli uczniowie nie walczą o te same miejsca. Uczniowie gimnazjów będą kończyć szkoły średnie wg. starych zasad, tj. 3-letnie liceum czy 4-letnie technikum. W przypadku ósmoklasistów edukacja w szkole średniej jest wydłużona o rok. Co ważne, placówki przygotują analogicznie tyle samo miejsc dla obu roczników. 

- Prognoza wskazuje, że w roku szkolnym 2019/2020 organy prowadzące publiczne szkoły zapewniają oddziały absolwentów szkół gimnazjalnych i uczniów klas ósmych szkoły podstawowej - zapewniła Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. 

W przyszłym roku szkolnym w płockiej delegaturze Kuratorium Oświaty w Warszawie  wzrośnie procentowy udział miejsc szkołach branżowych - uczniowie branżówek będą stanowić ponad 13 proc. ogółu, podczas gdy w tym roku jest to niecałe 7 proc. Zmaleje za to odsetek licealistów (z 49 do 43 proc.). Technika pozostaną bez zmian. 

I najważniejsze, czyli terminy egzaminów. Te odbędą się na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni. Ostatni, przynajmniej na razie, egzamin gimnazjalny odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia, a już 15-17 kwietnia egzamin ósmoklasisty zdawać będą absolwenci podstawówek. Wyniki obu 14 czerwca 2019. 

Więcej informacji na temat egzaminu i rekrutacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej czy Kuratorium Oświaty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE