Reklama

Reklama

Rekordowy budżet Mazowsza. Ponad 1,2 mld złotych na inwestycje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

Rekordowy budżet Mazowsza. Ponad 1,2 mld złotych na inwestycje - Zdjęcie główne

foto Fot. Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poznaliśmy szczegóły budżetu województwa mazowieckiego na 2021 rok. Ponad 1,2 mld złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje, a 131 mln złotych na różne programy wsparcia. Nie zabraknie pomocy dla samorządów lokalnych i środków na walkę z COVID-19. Duże pieniądze trafią także do Płocka.

Reklama

Przyszłoroczny budżet Mazowsza to przede wszystkim budżet kontynuacji. Samorząd województwa podtrzyma dotychczasowe programy wsparcia. Będą też nowe projekty, które mają wspomóc region w walce z koronawirusem. To bezzwrotne pożyczki dla lokalnych samorządów. 

- O te środki będą mogły ubiegać się wszystkie samorządy, bez względu na przynależność partyjną - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Naszym celem jest bowiem zrównoważony rozwój regionu, bez względu na barwy polityczne, tak jak ma to miejsce w przypadku wsparcia rządowego - dodaje.

Pomimo czasu pandemii przyszłoroczny budżet województwa będzie rekordowym. Planowane dochody Mazowsza wyniosą  prawie 3,6 mld zł, z czego ponad 2,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z kolei wydatki mają być na poziomie 3,8 mld zł, przy czym tzw. „janosikowe” wyniesie 639 mln zł.

- Wszystkie zaplanowane zadania mają zapewnione finansowanie - przekonywał Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza. - Niemniej jednak z uwagi na skutki pandemii zwłaszcza w sferze gospodarczej musieliśmy zaciągnąć kredyty. Mimo wszystko pod względem rozwojowym budżet jest bardzo dobry. Ok 30 proc. stanowi udział środków na inwestycje, ponad 130 mln zł różnych instrumentów wsparcia dla mazowieckich samorządów od służby zdrowia, przez działkowców, strażaków, po szkoły - wymienia.

Wśród zaplanowanych działań na 2021 rok znajdują się m.in. dalsze inwestowane w lotnisko w Modlinie i spółkę Koleje Mazowieckie, która otrzyma 392 mln złotych rekompensaty w zakresie organizowania i finansowania przewozów pasażerskich. Z tej samej puli lotnisko w Modlinie otrzyma ponad 422 mln złotych. 

Na realizację inwestycji w przyszłym roku zaplanowano ponad 1,2 mld zł. W związku z trwającą pandemią koronawirusa, najwięcej, bo 405 mln zł, pochłoną inwestycje w ochronę zdrowia. Ogromne środki przeznaczone zostaną również na mazowieckie drogi - 384 mln zł. Ponad 72 mln zł pochłoną zadania w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego, a ponad 42 mln zł inwestycje w oświacie.

- W przyszłym roku na doposażenie i modernizacje naszych placówek medycznych przeznaczymy aż 405 mln zł - Jak zauważyła członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc. -  Chcemy, aby mieszkańcy Mazowsza czuli się bezpiecznie i otrzymali jak najlepszą pomoc. A to wymaga dużych nakładów finansowych - dodaje po chwili

Wśród największych planowanych inwestycji w obszarze ochrony zdrowia znajduje się m.in. rozbudowa i modernizacja budynku oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku oraz budowa i wyposażenie Ośrodka Radioterapii w placówce na Winiarach. To w sumie prawie 40 mln złotych.

Duże środki zostaną przeznaczone także na inwestycje drogowe. Zarząd województwa zapowiedział, że w dalszym ciągu będą budowane i modernizowane drogi wojewódzkie. Nie zabraknie też wsparcia na rozwój dróg gminnych i powiatowych. 

- Mazowieckie drogi zmieniają się cały czas - przekonywał Rafał Rajkowski, wicemarszałek. - Nie zwalniamy tempa i cały czas przeznaczamy środki na rozbudowy, modernizacje i budowy nowych odcinków. To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo kierowców, pieszych czy rowerzystów - mówił.

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa w budżecie Mazowsza znalazły się środki na inwestycje w kulturę. Ponad 47,5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na inwestycje w muzeach.

- Muzea i teatry po raz drugi w tym roku zostały zamknięte dla publiczności i zwiedzających - mówił wicemarszałek Wiesław Raboszuk. - Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy znów się otworzą. Staramy się jednak doposażyć je i dostosowywać do nowej rzeczywistości - przekonywał.

Wśród zaplanowanych zadań znajduje się m.in. odtworzenie i rewaloryzacja budynku zabytkowego od ul. Kolegialnej w Płocku oraz przebudowa przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego. Na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 3 mln złotych.

Ponad 42 mln złotych w 2021 roku samorząd województwa zainwestuje na placówki oświatowe,  duże środki zostaną także zagwarantowane jako wsparcie dla gmin i powiatów.

- Nie wyobrażam sobie, abyśmy w obecnej sytuacji zostawili samorządy lokalne bez wsparcia - podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu powiatu płockiego. - To nie są może duże środki, ale bardzo potrzebne. Pandemia, zmiany w finansach na szczeblu rządowym - to wszystko niekorzystnie wpływa na budżety gmin. Dlatego po raz kolejny zapraszamy samorządy lokalne do ubiegania się o środki - uzupełnia.

Na wsparcie mazowieckich gmin i powiatów władze Mazowsza przeznaczą ponad 131 mln zł. To między innymi wsparcie na doposażenie ośrodków medycznych, rozbudowę infrastruktury sportowej, działania w ochronę powietrza, aktywizację sołectw i działkowców czy doposażenie mazowieckich OSP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy