Reklama

Referendum. Czas na wnioski - do dziś...

Opublikowano:
Autor:

Referendum. Czas na wnioski - do dziś... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkimi krokami zbliża się pierwsze referendum, w którym odpowiemy na pytania o JOW-y, finansowanie partii politycznych i prawo podatkowe. Uwaga - tylko do dziś można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, a do końca tygodnia - głosowanie przez pełnomocnika.

Wielkimi krokami zbliża się pierwsze referendum, w którym odpowiemy na pytania o JOW-y, finansowanie partii politycznych i prawo podatkowe. Uwaga - tylko do dziś można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, a do końca tygodnia - głosowanie przez pełnomocnika.       

Za niecałe dwa tygodnie, w niedzielę 6 września, odbędzie się ogólnopolskie referendum zarządzone niemal na odchodne przez ustępującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odpowiemy w nim na trzy pytania - pierwsze o to czy jesteśmy za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu, drugie - czy jesteśmy za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa,, wreszcie trzecie - czy jesteśmy za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

To pierwsze referendum od lat, a niedługo po nim - razem z wyborami parlamentarnymi - szykuje się drugie z pytaniami o 6-latki, emerytury i lasy państwowe.

Na razie w mediach o tym drugim mówi się zdecydowanie więcej, choć wielkimi krokami zbliża się to z 6 września i niektórzy już powinni złożyć stosowne wnioski do Ratusza.

Na przykład dziś, 24 sierpnia, mija czas na składanie wniosków do Ratusza o głosowaniu korespondencyjnym. Można to zrobić osobiście, listownie, mailowo lub faksem w Urzędzie Miasta.

Pośpieszyć się powinni się również ci, którzy chcą głosować przez pełnomocnika. Taką możliwość mają m.in. osoby niepełnosprawne, renciści i inwalidzi, osoby mające ponad 75 lat. Muszą one do piątku 28 sierpnia złożyć stosowany wniosek.

Referendum odbędzie się 6 września,  lokale będą czynne od 6.00 do 22.00. Podobnie jak w przypadku wyborów, od północy w  piątek obowiązuje cisza przedreferendalna.

Organizacja referendum pochłonie ok. 100 mln zł. Wynik będzie wiążący, jeśli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Więcej na stronie www.referendum2015.pkw.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE