Reklama

Razem złoży doniesienie do prokuratury. Oskarża Orlen

Opublikowano:
Autor:

Razem złoży doniesienie do prokuratury. Oskarża Orlen  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Domagamy się zmiany polityki względem mieszkańców - grzmią przedstawiciele partii Razem. Zbierają podpisy pod petycją, którą złożą u premiera Mateusza Morawieckiego.

- Domagamy się zmiany polityki względem mieszkańców - grzmią przedstawiciele partii Razem. Zbierają podpisy pod petycją, którą złożą u premiera Mateusza Morawieckiego. 

Partia Razem domaga się do Orlenu działań w związku ze zwiększoną emisją substancji. Jej działacze argumentują, że płocczanie umierają stosunkowo wcześnie, nawet o 3 lata wcześniej od mieszkańców uprzemysłowionych Katowic. 

- W ostatni weekend znów mogliśmy poczuć skutki anomalii. Przez Płock przetoczył się ogromny smród, nad petrochemią były błyski w kominów. Towarzyszył temu hałas i Orlen znowu zostawia nas z tym bez informacji - mówił Jerzy Piórowicz, koordynator płockich struktur partii. - Mieszkańcy potrzebują działań rządu, nasze miasto jest zatruwane. 

Członkowie Razem przygotowali petycję, którą 12 lipca, a więc miesiąc po zwiększonej emisji dwutlenku siarki, złożoną w kancelarii premiera. Zbierają podpisy, mają na razie mają ich ponad 670. 

- Przygotowaliśmy zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o prawdopodobieństwu popełnienia przestępstwa w związku z art. 163 kodeksu karnego - mówił Mateusz Dobrowolski, koordynator wojewódzki partii. - Partia Razem sprzeciwia się państwu z tektury. Instytucje rządowe nie mogą udawać, że w Płocku nie dzieje się nic złego.  

Warto wspomnieć, że PKN Orlen działa na podstawie pozwolenia zintegrowanego, wydanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W dokumencie określone są normy niebezpiecznych substancji, jakie koncern może wyemitować. Ponadto normy stężeń substancji ustala prawo i mimo iż 12 czerwca płocczanie odczuwali dolegliwości związane z pikiem dwutlenku siarki, od prawnej strony normy nie zostały przekroczone. 

- Artykuł 163 mówi o rozprzestrzenianiu niebezpiecznych substancji. Jeśli prokuratura uzna, że nie ma sprawy, to nie ma sprawy. Dla nas przekroczenia norm, smród, fetor, omdlenia, bóle głowy... nie możemy udawać, że nic się nie dzieje. Jeśli mamy przesłanki, musimy działać - odpowiedział Dobrowolski. - W Płocku żyje się osiem lat krócej, niż w Warszawie. Jeśli wynika to z gorszej opieki zdrowotnej, to doinwestujmy i pracujmy nad tym.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE