Reklama

Razem i radośnie! Przyłączcie się do obchodów 100-lecia niepodległości

Opublikowano:
Autor:

Razem i radośnie! Przyłączcie się do obchodów 100-lecia niepodległości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Koleje Litewskie przygotowały Polakom miłą i nietypową niespodziankę. Życzeniom z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszył hymn na siedem lokomotyw. Wszystko zarejestrowano. Także i my wykrzesajmy z siebie tyle radości, ile możemy, i bądźmy razem. Pomyślmy o tych, którym nie dane było cieszyć się niepodległością. To święto wszystkich Polaków, którzy może czasem się spierają, różnią poglądami, ale mają wspólny Dom, o który warto się troszczyć.

Koleje Litewskie przygotowały Polakom nietypową niespodziankę. Życzeniom z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszył hymn na siedem lokomotyw. Wszystko zarejestrowano. Także i my wykrzesajmy z siebie tyle radości, ile możemy, i bądźmy razem. Pomyślmy o tych, którym nie dane było cieszyć się niepodległością. To święto wszystkich Polaków, którzy może czasem się spierają, różnią poglądami, ale mają wspólny Dom, o który warto się troszczyć.

Program zaplanowanych na weekend uroczystości jest bardzo obszerny. W programie znajdują się zarówno oficjalne uroczystości, jak i imprezy kulturalne i sportowe. W sobotę rajd i podwieczorek patriotyczny na Placu Starego Rynku przy pomniku - ławeczce Druha Wacława Milke (od 16.00). Jak co roku we wspólnym śpiewaniu towarzyszyć będzie nam Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Książnica Płocka im. W. Broniewskiego. Także w sobotę o godzinie 18 do Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Płocku będzie Msza św. inaugurująca obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Zaraz po niej będzie koncert patriotyczny.

A już w niedzielę, 11 listopada odbędą się oficjalne uroczystości. Najpierw przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Władysława Broniewskiego na placu Obrońców Warszawy zostaną złożone kwiaty. Później, o 10:00 w katedrze zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny i Obrońców Płocka 1920 roku. A ok. 11:20 rozpoczną się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Ich częścią jest odsłonięcie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku. O 12:00 zapraszamy na Stary Rynek, gdzie będzie można m.in. posmakować rosołu z gęsiny i wysłuchać koncertu chóru Minstrel.

Jak co roku, obchodom Święta Niepodległości będzie towarzyszył Dzień Kuchni Polskiej. Przez cały weekend, od piątku 9 listopada do niedzieli 11 listopada, restauracje zapraszają do spróbowania specjalnego świątecznego menu, składającego się z dań kuchni polskiej.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas wszystkich Mszy św. niedzielnych, na ich zakończenie, tuż po błogosławieństwie, zostanie odczytana „Modlitwa za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi. Przed modlitwą po Komunii św. zostanie zaśpiewany hymn dziękczynny „Te Deum” („Ciebie Boga wysławiamy”). Wyrazem dziękczynienia za sto lat niepodległości Ojczyzny, będzie także bicie dzwonów w czasie śpiewu hymnu „Te Deum”. Dzwony będę biły we wszystkich kościołach i kaplicach w niedzielę 11 listopada br. o godz. 12.00. 

Materiały organizatora

Ulica Kościuszki już w biało-czerwonych barwach, fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE