Na początek wyjaśnijmy, recyklomaty to automaty, które służą do selektywnej zbiórki odpadów. Można do niej wrzucić plastikowe, szklane i aluminiowe opakowania. W zamian – w zależności od urządzenia – otrzymuje się drobne pieniądze albo tzw. ECO-punkty wymienne na nagrody.
Z propozycją ustawienia w Płocku takich urządzeń wyszedł w lutym zeszłego roku radny Prawa i Sprawiedliwości Adam Modliborski.
- Pomysł ten został wprowadzony w Warszawie, mieszkańcy mogą do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz puszki, w zamian otrzymując ECO-punkty wymienne na nagrody - m.in. zniżki na kawę, bilety do kina, teatru. Recyklomaty w popularnych miejscach są opróżniane min. dwa razy dziennie oraz są monitorowane on-line - w zależności od danych potrzeb podejmowane są działania. Użytkownicy za pomocą aplikacji mobilnej ECO-Portfel mogą sprawdzić aktualny poziom napełnienia recyklomatu oraz ilość posiadanych punktów – wyjaśniał Modliborski i dodawał, że system informatyczny recyklomatów jest ekologiczny, urządzenia nie wymagają drukowania paragonów ani posiadania kart. - Zamontowanie takich recyklomatów w Płocku może być dobrym elementem edukacyjnym kampanii o zasadach selektywnej zbiórki odpadów.
Prawie rok temu radny uzyskał odpowiedź, że urzędnicy analizują możliwość zakupu recyklomatów i prowadzą rozmowy z ich producentem. Teraz Adam Modliborski ponownie upomniał się o ich ustawienie.
Tym razem ratusz stanowczo odmówił, wskazując na wysokie koszty utrzymania recyklomatów. W odpowiedzi na interpelację czytamy, że chcąc ustawić jedno takie urządzenie na każdym osiedlu miasto musiałoby wydać od 55 do 75 tys. zł. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty utrzymania i serwisu.
W swojej odpowiedzi urząd miasta przedstawia również analizę cen sprzedaży odpadów - na przykładzie butelki PET - które byłyby zbierane przez recyklomaty, przygotowaną przez Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami. Czytamy:
- Pojemnik w urządzeniu należy opróżnić po przyjęciu ok. 800 butelek (ok. 32 kg). Oznacza to wysokie koszty transportu. Aby powstała „kostka” odpadu należy opróżnić pojemnik przynajmniej siedem razy. Kostka to zbelowany, sprasowany odpad o wadze ok. 240 kg. [Następnie] Transport odpadów tego typu składa się średnio z 40 belek. Podsumowując, aby zgromadzić transport odpadów należy opróżnić automat 280 razy.
Ratusz wskazuje, że koszt zakupu recyklomatów oraz koszt ich obsługi, czyli opróżnianie automatów, które wiąże się z podjazdem do nich, w stosunku do ceny, jaką następnie PGO uzyskałoby ze sprzedaży tych odpadów jest niewspółmiernie wysoki. A co ważne, koszty obsługi recyklomatów przełożyłoby się na wzrost „opłaty śmieciowej” dla mieszkańca. Czyli, jeśli chcielibyśmy mieć w mieście te urządzenia, musielibyśmy liczyć się z tym, że opłata za odpady, która dziś wynosi 26 zł od mieszkańca, zostałaby podniesiona.
Komentarze (11)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
miesiąc temu | ocena +0 / -0
Nick
Ale jak wydają forsę mieszkańców na bzdurne gadżety, umowy dla znajomków, studia dla prezydenta jakoś im to nie przeszkadza.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +1 / -0
Józef Szwejk
oczywiście nikt w ratuszu nie pomyślał, że taki recyklomat mógłby u niektórych mieszkańców włączyć myślenie typu: recykling sie opłaca, Kowalskiemu powiedział Nowak a ten przekazał Lewandowskim i ... wszyscy w oklicy zaczeli inaczej patrzeć na recykling; najlepsza inwestycja to inwestycja w człowieka, w przyszłość; ale to za trudne dla gryzipałek z UM Płock
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +4 / -0
Odpowiedzialny
Artykuł w ogóle nie odnosi się do tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Nie mamy rozwiązań prawnych ani systemowych. Miasto to Mieszkańcy. Nieporozumieniem jest ponoszenie wszystkich kosztów za producentów opakowań. Producenci powinny ponosić odpowiedzialność za produkt nie tylko w okresie gwarancji, ale także w momencie kiedy ten produkt stanie się odpadem. Dlaczego obciąża to nas Mieszkańców. Niemniej jednak my jako Mieszkańcy też możemy wpłynąć na zmniejszenie ilości kłopotliwych opakowań. Kupujmy produkty np. w opakowaniach szklanych.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +14 / -0
Obserwator
PO doświadczeniach z tężnią na Winiracg ratusz teraz chce tęznie przynajmniej po dwie wybudować na każdym osiedlu. Chcą aby Płock konkurował z Ciechocinkiem a ponieważ najwięksi fani tężni są na Radziwiu to mają zacząć od tego osiedla,
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +17 / -0
Miso
A na plakaty i banery w obronie sędziego Tulei to ta zgraja z PO i PSL miała pieniądze? Dzielcie to województwo! Rozbijajcię tą lokalną mafię!!!!
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +16 / -0
Ona
No tak, najlepiej iść na łatwiznę, po co się starać? Można było zrobić coś fajnego ale nie bo to radny PiS wymyślił 🤦 i sorry ale przedstawiona analiza kosztów na podstawie butelek pet do mnie nie przemawia. Zamiast wszyscy się zjednoczyć i ogarnąć miasto bez podziału to lepiej wytykać sobie błędy, będziemy dziurą jakich mało.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +1 / -0
Zed
plock.wyborcza.pl/plock/1,35681,9581033,W_Urzedzie_Miasta_wybrali_nowych_dyrektorow_dwoch.html?disableRedirects=true
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +12 / -0
Zed
Dokładnie, wystarczy poczekać jak z np. Panem Bębenistą. Jak afera to oswiadczenie do wybiórczej, że nigdy w życiu a za parę miesięcy jak plebs się nie pułapie Cyk na dyrektorka :)
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +13 / -0
DO dnsd
Mafii Platformy nie znasz jeszcze? Poczekaj chwilę i patrz w krs. Pojawi sie swoha firma i wprowadzą.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +13 / -0
Dnsn
No chyba proste że dlatego ze radby PiS to zgłosił to się PO ze spółką z PSL zastanowili, że im się nie opłaca.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
miesiąc temu | ocena +15 / -0
Alex
Masz rację TE P.O Z TYM PSL TO ZAKAŁA MIAST TO ZWYKLE NIEROBY BEZ POMYSLU TYLKO ZNAJOMYM DAJA DOBRE FUCHY ,DLATEGO TRZEBA ICH PRZY WYBORACH WYZUCIC.TP NIE UDACZNIKI
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń