Reklama

Ratusz robi zakupy. Chce mieć własnego drona, tylko w jakim celu?

Opublikowano:
Autor:

Ratusz robi zakupy. Chce mieć własnego drona, tylko w jakim celu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny, ma być fabrycznie nowy, profesjonalny, sterowany z pomocą smartfona, z gwarancją, a do niego powinny zostać dołączone akcesoria. - Drona kupujemy, ponieważ chcemy i możemy wykorzystywać go w wielu celach - mówi Hubert Woźniak z zespołu medialnego w płockim Ratuszu. - Na razie jesteśmy na etapie wyboru dostawcy. Najtańsza oferta opiewa na ponad 8,8 tys. zł.

Dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny, ma być fabrycznie nowy, profesjonalny, sterowany z pomocą smartfona, z gwarancją, a do niego powinny zostać dołączone akcesoria. - Drona kupujemy, ponieważ chcemy i możemy wykorzystywać go w wielu celach - mówi Hubert Woźniak z zespołu medialnego w płockim Ratuszu. - Na razie jesteśmy na etapie wyboru dostawcy. Najtańsza oferta opiewa na ponad 8,8 tys. zł.

Zgodnie z parametrami ustalonymi przez Ratusz dron DJI Mavic 2 Pro musi ważyć niespełna 1 kg, poruszać się z prędkością maksymalną 20 m/s, unosząc się do góry maksymalnie z prędkością 5 m/s. Wskazano szereg wymogów, w tym wbudowany GPS i kamerę. Model umożliwia m.in. stabilne transmitowanie sygnału wideo w jakości 1080p na odległość wynoszącą nawet 8 kilometrów. Dzięki czujnikom zamontowanym ze wszystkich stron potrafi omijać przeszkody, a śmigła - jak obiecuje producent - są niemal bezgłośne, dzięki czemu generuje mniej hałasu.

W sklepach dron z większym wyposażeniem kosztuje ok. 8 tys. zł. Płocki Ratusz nie będzie pierwszym urzędem, który zdecydował się na taki zakup. Rożne są jednak zastosowania. Przykładowo w Nowej Soli dron robi zdjęcia miasta, tyle że... Prezydent szybko musiał się tłumaczyć, że zdjęcia służą do tropienia oszustów, którzy w cyniczny i wyrafinowany sposób nie chcą płacić podatku od nieruchomości. W ten sposób sprawdzą, czy ktoś aby nie prowadzi na setkach kilometrów kwadratowych działalności gospodarczej. Jeśli wykryją oszustwo, próby unikania płacenia podatków, zapowiedziano drakońskie kary, co ma być w interesie uczciwych mieszkańców. Równie szybko pojawiły się tam sugestie, aby kupić kolejnego drona, tylko tym razem wyposażonego w czujniki dymu. Tak, aby dokonywał pomiaru, czym palono w piecu. We Wrocławiu wyposażeni w drona postanowili właśnie walczyć ze smogiem. Urząd sfinansował drona do pomiaru zanieczyszczeń na terenie miasta i przekazał Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Również w Bytomiu i Toruniu urzędy miast wyłożyły pieniądze na drony do badania stanu powietrza, aby doposażyć lokalnych strażników miejskich w ramach większych zakupów - w Toruniu za 250 tys. zł, obejmujących także specjalistyczny samochód, urządzenie pomiarowe i detektor gazów. W Gliwicach zaś pomaga policji. W Mławie zaopatrzono się w drona do dokumentowania rozwoju struktury urbanistycznej miasta, rejestrowania wydarzeń miejskich i prowadzonych inwestycji (był też o wiele tańszy - 3 350 zł, do tego przeszkolenie jednej osoby za ok. 2 800 zł)

Za pomysłem w Płocku stoi Oddział Promocji i Współpracy z Zagranicą, który najpierw zrobił rozeznanie, aby określić parametry, które nowy dron powinien spełniać. Ostatecznie, kiedy już zdecydowano się na zakup, pojawił się konkretny model. Do jakiego typu zadań miałby być wykorzystywany? Hubert Woźniak z zespołu medialnego w płockim Ratuszu wyjaśnia:

- Nasze plany na razie zakładają, że będzie on służył do tworzenia materiałów promocyjnych, głównie zdjęć i filmów. Będzie pomagać Miejskiemu Zarządowi Dróg w monitorowaniu tego, co dzieje się na płockich ulicach czy mostach. Może także okazać się pomocny Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego w trakcie klęsk żywiołowych, np. w czasie powodzi.

Daje także kolejne przykłady zastosowania. - Warszawa, czy Opole wykorzystują te maszyny w celu tworzenia materiałów promocyjnych. Wrocław korzysta z drona, by fotografować i filmować nieruchomości gminne w celu uatrakcyjnienia prezentacji oferty zakupu gruntów inwestorom. Dron w Katowicach służy do wyszukiwania budowli powstałych bez zezwolenia. I "zarabia" w ten sposób zaległe podatki.

Do obsługi drona zostanie skierowany pracownik Wydziału Promocji i Informacji, który przejdzie odpowiednie przeszkolenie. 

WYMOGI:

1) DRON

Minimalne parametry techniczne:

maksymalny czas lotu  - 31 min

maksymalna wysokość lotu - 6000 m (n.p.m.)

prędkość opadania - 3 m/s

funkcje/czujniki - oświetlenie LED

podgląd na żywo

rodzaj akumulatora dedykowany litowo-polimerowy

pojemność akumulatora - 3850 mAh

ilość wirników - 4 szt.

temperatura pracy   - 10 do 40 °C

Kamera:

matryca  1" CMOS

liczba efektywnych pikseli - 20 Mpix

rozdzielczość wideo - 3840 x 2160 pikseli

zakres ISO - 100 - 6400

kodowanie wideo  - H.265

rozdzielczość zdjęć - 5472 x 3648 pikseli

maksymalna szybkość transmisji wideo - 100 Mbps

format zapisu plików  - DNG, JPEG, MOV, MP4

obsługa kart pamięci - microSD (maks. pojemność 128 GB)

Gimbal:

gimbal zakres ruchu w pionie   -90 do 30 ° (Pan: -75–75°)

stabilizacja 3-osiowa

Sterowanie:

sposób sterowania - dedykowany sterownik

zasięg sterownika - 8000 m

częstotliwość pracy sterownika - 2.4 GHz, 5.8 GHz

Sterowanie za pomocą smartfona

aplikacja mobilna - DJI GO 4

opóźnienie transmisji - 120 ms

Wyposażenie standardowe

akcesoria aparatura sterująca | inteligentny akumulator | śmigła 6 x | zabezpieczenie gimbala | zapasowe drążki aparatury | adapter (Micro USB - USB C) | kabel USB C | kable do aparatury (Micro USB, USB C, Lightning | prowadnice kabla aparatury | ładowarka | kabel zasilający do ładowarki | 2 zapasowe akumulatory | 4 śmigła | ładowarka samochodowa | charger hub | adapter do akumulatora na USB

2) DODATKOWE FILTRY

Zestaw zawierający filtry ND32, ND32/PL, ND64 i ND64/PL oraz trwałe etui

Szkła z powłoką antyrefleksyjną.

Szkło pokryte powłoką hydrofobową, która odpycha wodę i inne płyny

Filtry polaryzacyjne

Ramka mocująca wykonana z aluminium wysokiej jakości.

3) DODATKOWE AKCESORIA DO DRONA:

akumulator - 2 szt.
śmigła – 4 szt.
Torba dedykowana do konkretnego modelu
ładowarka samochodowa
adapter powerbank
Hub do ładowania 4 sztuk baterii

4) 2 szt. - KARTA PAMIĘCI minimalne parametry:

Karta pamięci, kompatybilna z interfejsami o klasie prędkości UHS-I 3 (U3) i 10, do nagrywania i odtwarzania nagrań wideo w trybie 4K UHD.

Pojemność pamięci: min 64 GB
Prędkość zapisu:max.90 MB/S
Prędkość odczytu:max.100 MB/S

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE