Reklama

Ratusz musi zwrócić część unijnego dofinansowania

Opublikowano:
Autor:

Ratusz musi zwrócić część unijnego dofinansowania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1,3 miliona złotych, taką kwotę będzie musiał zapłacić Ratusz z powodu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

1,3 miliona złotych, taką kwotę będzie musiał zapłacić Ratusz z powodu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Pisaliśmy już o tym, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja w auli Ratusza. Radni zostali na nią zaproszeni nie tylko ze względu na sprawę nabrzeża i przesunięcia środków finansowych. Jest też drugi powód zwołania dodatkowej sesji w trakcie wakacji, tym razem warty 1,3 mln zł. Dokładnie taką kwotę płocki Ratusz miałby zwrócić zarządowi województwa mazowieckiego.  

[ZT]16038[/ZT]

Powodem jest projekt „Płocka platforma teleinformatyczna e-urząd” , który był realizowany w oparciu o dofinansowanie z Unii Europejskiej. W 2008 roku trwały procedury przetargowe, wykonawcę wyłoniono jednak dopiero w 2010 roku (był to ostatni rok prezydentury Mirosława Milewskiego i początek prezydentury Andrzeja Nowakowskiego).

Później była kontrola, w rezultacie Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych miała krytyczne uwagi do realizacji. Zakwestionowano kwalifikowalność podatku VAT. Chodziło o to, czy podatek VAT może być pokrywany z dofinansowania unijnego. Według Ratusza tak, natomiast według kontrolującej jednostki nie. Ratusz zdecydował się na odwołanie i wszystko skończyło się pomyślnie, bez oddawania miliona złotych. Ponadto opis przedmiotu zamówienia uznano za dyskryminujący, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Doszło także do przesunięcia terminu zakończenia projektu o 39 tygodni, przez co całkowity okres realizacji wyniósł 58 tygodni, a nie 19. Tego już nie udało się obronić Urzędowi Miasta Płocka.

- Przez te lata nie zgadzaliśmy się z tymi korektami, odwoływaliśmy się do sądu – tłumaczył miejski włodarz w środę na konferencji prasowej. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał naszą skargę w sierpniu 2015 roku i uznał ją w całości za zasadną. Zaskarżoną przez nas decyzję zwrócił do ponownego rozpatrzenia. Byliśmy przekonani, że nie zapłacimy.

A jednak zarząd województwa odwołał się od tego niekorzystnego dla nich wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA wydał zupełnie inny wyrok, uchylając wcześniejszy wyrok WSA, co oznacza zwrot pobranego dofinansowania unijnego. Cały projekt e-urząd kosztował 5,5 mln zł, przy czym 4,5 mln zł wyniosło unijne wsparcie, natomiast milion złotych miał wynieść wkład własny. Teraz będzie trzeba zwrócić 1 mln 348 tys. zł (czyli wspomniany milion złotych wraz z odsetkami), pozostała kwota z unijnego dofinansowania nie podlega zwrotowi.  

[ZT]16044[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE