Reklama

Ratusz ma projekt nowego skweru z placem zabaw i fontanną

Opublikowano:
Autor:

Ratusz ma projekt nowego skweru z placem zabaw i fontanną - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz ma już gotowy projekt nowego placu zabaw i leżakami, będzie nawet fontanna. A jednak niekoniecznie wszyscy są zadowoleni z zaproponowanych rozwiązań. Uważają, że nikt tego z nimi nie konsultował. - Panie prezydencie, czy mamy mamy w ogóle coś do powiedzenia? - pytali w czwartek Andrzeja Nowakowskiego. Prezydent na to, że za projekt już zapłacono i trudno byłoby go ot tak wyrzucić do kosza.

Ratusz ma już gotowy projekt nowego placu zabaw i leżakami, będzie nawet fontanna. A jednak niekoniecznie wszyscy są zadowoleni z zaproponowanych rozwiązań. Uważają, że nikt tego z nimi nie konsultował. - Panie prezydencie, czy mamy mamy w ogóle coś do powiedzenia? - pytali w czwartek Andrzeja Nowakowskiego. Prezydent na to, że za projekt już zapłacono i trudno byłoby go ot tak wyrzucić do kosza. 

Prezydent Płocka spotkał się z radą z osiedla Tysiąclecia i mieszkańcami w czwartek w Szkole Podstawowej nr 16. Jeden z punktów do omówienia dotyczył zagospodarowania terenu starego boiska przy ul. Hermana 1. Już na początku przewodniczący rady osiedlowej zwrócił uwagę, że projekt nie był z nimi konsultowany, czemu prezydent zaprzeczył.

- Konsultowaliśmy go z członkami poprzedniej rady osiedlowej, więc nie wiem skąd to stwierdzenie. Były przekazywane informacje.

Realizacja miałaby kosztować według szacunków Ratusza 800 tys. zł, które trzeba zarezerwować w przyszłorocznym budżecie. Dyrektor wydziału inwestycji i remontów w Ratuszu, Andrzej Niedbała opisywał, co się znajdzie na wskazanym terenie: zabawki dla dzieci na nawierzchni poliuretanowej: trampolina, linarium, bujaczka, tuba, płaska fontanna w strefie wypoczynku, ścieżki rekreacyjne, leżaki w części parkowej, nowe oświetlenie, a dla zachowania bezpieczeństwa także kamera monitoringu miejskiego. W projekcie wydzielono część obsługową, czyli parking na 12 aut (w tym jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych). Oczywiście przewidziano nowe nasadzenia zieleni.

Mieszkańcy wnioskowali o zmiany, zwłaszcza w sprawie trampoliny. - Czy my mamy coś do powiedzenia? - dopytywali. - Oczywiście, że macie, tylko w tym momencie możemy wprowadzić już tylko niewielkie zmiany – zastrzegał miejski włodarz. - Zakończył się projekt projektowania. Teraz chcemy przystąpić do realizacji. Wszystkim nam chodzi o to, aby ten teren uczynić bardziej atrakcyjnym.

Dyrektor Niedbała starał się wytłumaczyć, że zmiany na tym etapie prac nie są już takie proste ze względu na proces ofertowania, przetargu.

- To nie wyklucza zmian. Jednak w przypadku placu zabaw musi być opinia wydana prze certyfikowane biuro. Nie ma znaku równości między urządzeniami. Każde ma tak zwaną strefę upadku, co oznacza, że grubości warstw znajdujących się pod sprzętami do zabaw dla dzieci są specjalnie dobierane do danego urządzenia.

- Trampolina na Podolszycach jest wyłączona z użytkowania, a wy chcecie nas uszczęśliwić właśnie trampoliną? - dziwił się płocczanin. - I co, też będzie wyłączona z użytkowania?

Niedbała przypominał, że wszystko uzgodniono. - Przepraszam bardzo, ale kiedy i z kim? - zdziwił się mieszkaniec.

Prezydent zwracał uwagę, że uzgodnienia odbywały się z poprzednią radą osiedla. poprosił o szybkie głosowanie poprzez podniesienie ręki, komu się ten projekt podoba, a komu nie. - Większości się podoba. Możemy tak jeszcze godzinę dyskutować nad wyższością pajączka nad trampoliną lub trampoliny nad pajączkiem, ale chyba nie o to chodzi i czy ma to sens? Jeśli uważacie, że tak, to będziemy debatować...

Mężczyzna nie dawał za wygraną. - Po co nam urządzenie, które niesprawne będzie stało na placu? My tylko chcemy, aby to urządzenie zostało zmienione, bo dbamy o bezpieczeństwo dzieci.

Miejski włodarz tłumaczył, że przecież każde urządzenie można wyrwać z ziemi, uszkodzić, zniszczyć. - Dlatego trzeba wyłącznie dbać o to, aby urządzenia były użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Będzie monitoring, są służby mundurowe. Przewidziano nawierzchnię z odpowiednią grubością, bezpieczną, a na niej certyfikowane zabawki. Jeśli ktoś użyje zabawek niezgodnie z przeznaczeniem, to każdą da się zepsuć. I pajączka, i trampolinę, i huśtawkę. Możemy się zastanowić nad tym, czy ta zamiana jest możliwa, jeśli państwo wskażecie model. Nie możemy wskazać konkretnego producenta, bo za to można iść do więzienia.

Każda zmiana wymaga ponownych uzgodnień i akceptacji certyfikowanej instytucji zewnętrznej, a to koszty. Teraz powstaje pytanie, czy potencjalny wykonawca zaakceptuje warunek, że może dojść do zmiany urządzenia, przeprojektowania i pozyskania nowego certyfikatu. - Jeśli tak się stanie, to temat uważam za otwarty – podkreślił Niedbała. - Mamy plac wymagający remontu, gotowy projekt i nie daj Panie Boże, że teraz pokłócimy się o jedną zabawkę – rozkładał ręce prezydent. - Spróbujemy zmienić tę trampolinę na coś innego, chociaż może to być trudne.

Jednak z kobiet przypomniała, że był plan, aby to stare boisko przekształcić w parking, z czego ostatecznie jednak zrezygnowano. Tuż po niej radny miasta, z klubu Prawa i Sprawiedliwości, Adam Modliborski powrócił do kwestii braku konsultacji.

- Wiele osób zwracało na to uwagę. Kto w tych konsultacjach uczestniczył? Był jakiś protokół? Niektórzy chcą, aby to boisko pozostało w tym miejscu, tylko nieodzowny byłby remont.

Andrzej Nowakowski powtarzał, że rozmowy trwały z poprzednimi radnymi osiedlowymi. - Otwieramy boiska szkolne, aby były dłużej dostępne. Nie ma w tym ani niczego dziwnego, ani strasznego. To normalne. Tylko rzeczywiście trzeba je wyremontować i dostosować do potrzeb, co z chęcią skonsultujemy z młodzieżą i radą osiedla.

Ostatecznie prezydent stwierdził, że postara się zrobić tak, aby „wilk był syty i owca cała”. - Temat boisk w sąsiedztwie szkoły jest jak najbardziej otwarty – dodał.

Fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE