Reklama

Ratusz kupił dwa schodołazy. Nareszcie!

Opublikowano:
Autor:

Ratusz kupił dwa schodołazy. Nareszcie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd nie będzie już musiał palić się ze wstydu. Dzięki zakupom za 38 tys. zł niepełnosprawni będą mogli bez przeszkód pokonać schody prowadzące np. na aulę ratusza albo do pałacu ślubów przy Kolegialnej.

Urząd nie będzie już musiał palić się ze wstydu. Dzięki zakupom za 38 tys. zł niepełnosprawni będą mogli bez przeszkód pokonać schody prowadzące np. na aulę ratusza albo do pałacu ślubów przy Kolegialnej.

Jak poinformowało biuro prasowe Ratusza, urząd kupił dwa nowoczesne schodołazy dla osób poruszających się na wózkach. O to, by niepełnosprawni mogli dostać się np. do auli, dopominali się m.in. dziennikarze Gazety Wyborczej, po tym, gdy okazało się, że uczestnictwo w obradach młodzieżowej rady miasta stało się niemożliwe dla jej niepełnosprawnego członka, problemem barier architektonicznych zainteresowali się również radni z przewodniczącym Arturem Jaroszewskim na czele. Ratusz skruszony uznał, że choć w zasadzie budynki, w których pracuje administracja samorządowa, są przystosowane do potrzeb osób na wózkach, faktycznie zdarzają się fragmenty dla nich niedostępne, i teraz kupił schodołazy. Pod tą dziwną nazwą kryją się urządzenia na baterie pozwalające przewieźć osoby niepełnosprawne po schodach. - Schodołazy nie są w stanie podźwignąć jedynie wózka elektrycznego - jest on zbyt ciężki, aby schodołaz go bezpiecznie przetransportował trzeba najpierw wyjąć z niego baterie - wyjaśnia Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza. - Dlatego do każdego ze schodołazów dokupiony został lekki wózek, na który można niepełnosprawnego przenieść.

Jedno z urządzeń zostanie w Ratuszu (jego użyteczność przetestowali już urzędnicy), drugie znajdzie się w zabytkowym pałacyku Anny i Ludwika Flatau przy ul. Kolegialnej, który od lat pełni rolę pałacu ślubów i w którym przebudowa pod kątem dostosowania do potrzeb osób na wózkach byłaby nie tylko bardzo kosztowna, ale i bardzo skomplikowana.

By skorzystać ze schodołazów, wystarczy poprosić o pomoc jednego z pracowników ochrony urzędu miasta. Obsługa urządzenia nie nastręcza jednak trudności i właściwie każdy może pomóc niepełnosprawnemu. - Gdyby pomagający w czasie pokonywania schodów np. stracił równowagę – urządzenie automatycznie zatrzyma się w pozycji, która gwarantuje bezpieczeństwo osoby transportowanej - zapewniają w Ratuszu. Chwalą też, że urządzenie ma również inne zalety z wyjątkową poręcznością na czele. Okazuje się, że można je szybko rozmontować i łatwo przewieźć w inne miejsce, a w dodatku po złożeniu urządzenie mieści się w bagażniku samochodu osobowego. - Gdyby więc doszło np. do awarii zasilania w budynkach samorządu, w których osobom niepełnosprawnym służą windy – w pogotowiu czekać będą schodołazy - podkreśla Hubert Woźniak. Schodołazy kosztowały 38 tysięcy zł.

Fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE