Reklama

Ratusz chce kupić działkę na starówce. Co dalej z terenem przy ul. Kazimierza Wielkiego?

Opublikowano:
Autor:

Ratusz chce kupić działkę na starówce. Co dalej z terenem przy ul. Kazimierza Wielkiego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy na terenie obok spichlerzy przy ul. Kazimierza Wielkiego powstanie plac zabaw i kiedy? Wychodzi na to, że nie tak szybko, bo to nie taka prosta sprawa. Chociaż teren jest nieduży.

Czy na terenie obok spichlerzy przy ul. Kazimierza Wielkiego powstanie plac zabaw z widokiem na Wisłę i kiedy? Wychodzi na to, że nie tak szybko, bo to nie taka prosta sprawa. Chociaż teren jest nieduży.

Przygotowania do zagospodarowania terenu trwają. Widzieliśmy już wstępny plan tego, co mogłoby tam powstać.

[ZT]14550[/ZT]

[ZT]15718[/ZT]

Można uznać, że chodzi o bujaczki i zabawki dla dzieci, prosta sprawa. Jednak nie w przypadku wskazanego terenu znajdującego się w okolicy spichlerzy. Trzeba jeszcze zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem.

- Wiemy, że grunty, które tu są, w przeszłości zostały nasypane i dlatego w pierwszej kolejności musimy zająć się zabezpieczeniem tego terenu - tłumaczy Hubert Woźniak z zespołu medialnego w Urzędzie Miasta Płocka. - Musimy też wykonać kanalizację deszczową, która skarpę osuszy, a wodę opadową odprowadzi na plażę. A przy okazji należy wykonać jeszcze badania archeologiczne.

Na razie zabezpieczono w budżecie 2 mln zł. Woźniak dodaje: - Zdajemy sobie sprawę, że nie są to wystarczające pieniądze i chcemy starać się o dotację z tzw. programu osuwiskowego, czyli dokładnie tak, jak to było w przypadku alejek przy Hotelu Starzyński, czy remontu schodów na przyczółku mostu im. Legionów Piłsudskiego. Jeśli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych, wówczas będziemy szukać innego rozwiązania i środków w budżecie miasta.

W tym roku powstał program funkcjonalno-użytkowy, który będzie podstawą do projektowania całej inwestycji. Ale tu znów trzeba było rozpocząć starania o pozyskanie działki od prywatnego właściciela, na której znajdują się pozostałości po dawnym spichlerzu. O który teren chodzi? O tzw. słoneczko lub Skwer Sztuki, czyli nieduży skwerek nieopodal krawędzi skarpy. - Należy do prywatnej spółki, a my dotychczas ten teren dzierżawiliśmy - dopowiada pracownik Ratusza. - Wkrótce ta transakcja zostanie zamknięta i będzie można uporządkować cały teren kompleksowo. A co tam się znajdzie, to już określi zmodyfikowany program funkcjonalno-użytkowy. Jednak poszerzenie zakresu przedsięwzięcia zmusza nas teraz do aktualizacji programu funkcjonalno-użytkowego i odsuwa nieco w czasie rozpoczęcie inwestycji. Mam jednak nadzieję i wiele na to wskazuje, że prace zaczną się w 2019 roku. Teren wymaga ustabilizowania, bo właśnie wykazały to badania geologiczne. A jak dokładnie zostanie przeprowadzona stabilizacja, tego nie wiemy. Określi to również projekt.

Przypomnijmy, że z początku teren przy ul. Kazimierza Wielkiego miał zostać sprzedany (wskazywano na budowę kilkukondygnacyjnego budynku), co udaremniły protesty mieszkańców. Ostatecznie zdecydowano się na plac zabaw. Ogłoszono konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, rozstrzygnięty w czerwcu 2017 r., natomiast w sierpniu 2017 r. zlecono badania geologiczne terenu wraz z opracowaniem dokumentacji geologiczno-inżynierskiej celem określenia warunków posadowienia obiektów budowlanych (i stabilizacji zbocza skarpy, usunięcia szkód powstałych na skutek ruchów osuwiskowych ziemi oraz usunięcia zagrożeń osuwiskowych dla istniejącej infrastruktury).

Do sprawy wrócimy.

[ZT]20076[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE