Reklama

Ratownicy będą wyciągali ludzi z lodowatej wody

Opublikowano:
Autor:

Ratownicy będą wyciągali ludzi z lodowatej wody - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyobraźcie sobie, że idziecie po zamarzniętej tafli jeziora. Nagle dochodzi do załamania lodu, którego nie przewidzieliście. Sądziliście, że lód jest na tyle gruby, nic się wam nie stanie... - Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli grubość pokrywy lodowej przekracza 10 cm to jest to dowód na możliwość bezpiecznego przebywania na lodzie - mówią ratownicy z Płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tymczasem nie jest to prawda.

Wyobraźcie sobie, że stąpacie po zamarzniętej tafli zbiornika wodnego. Nagle dochodzi do załamania lodu, którego nie przewidzieliście. Sądziliście, że lód jest na tyle gruby, nic się wam nie stanie... - Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli grubość pokrywy lodowej przekracza 10 cm to jest to dowód na możliwość bezpiecznego przebywania na lodzie - mówią ratownicy z Płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tymczasem nie jest to prawda.

Może macie ochotę wejść do lodowatej wody albo zobaczyć ratowników w akcji? Jeśli tak, to płocki WOPR ma propozycję. W sobotę, 16 lutego na zalewie Sobótka, (ul. Parowa) organizują szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego. Co trzeba zrobić, aby wziąć w nim udział? Należy tego dnia przynieść aktualne zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia, a także zabrać z domu komplet rzeczy: czapkę, rękawiczki, kurtkę, bluzę, bieliznę, spodnie, skarpety i buty, plecak wyposażony w pas biodrowy i dwa duże worki foliowe np. na śmieci min. 60 l. Z takim wyposażeniem zostaniecie dopuszczeni do części praktycznej. Oczywiście nie tak od razu. Najpierw będzie część merytoryczna, gdyż ratownicy nie owijają w bawełnę:

- Należy mieć świadomość, że wiedza statystycznego mieszkańca Polski na temat bezpiecznych zachowań na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest praktycznie żadna. Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli grubość pokrywy lodowej przekracza 10 cm to jest to dowód na możliwość bezpiecznego przebywania na lodzie - co nie jest prawdą.

O powyższym, jak i o sposobach przygotowania się do wejścia na lód, rodzajach zamarzniętych akwenów wodnych, na które można wchodzić zimą, sposobach użycia podręcznego sprzętu ratunkowego (sanek, szalika, gałęzi, drabiny, itp.), i, co najważniejsze, zachowaniu się w sytuacji załamania się lodu będzie można usłyszeć i zobaczyć w trakcie szkolenia. - Zapraszamy do udziału w samoratownictwie i napisaniu relacji z własnych przeżyć podczas wydobycia się z przerębla o własnych siłach - dodają ratownicy. Wierzą, że tak zdobyta wiedza i umiejętności nabyte w trakcie szkolenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych,

A zatem chętni niech stawią się przy zalewie Sobótka 16 lutego na godz. 11.00. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo odwołania szkolenia z powodów niesprzyjających warunków hydrometeorologicznych.

A tak było na podobnym szkoleniu w 2017 r.:

Fot. Emil Grochowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE