Reklama

Raport uchroni nas przed katastrofą

Opublikowano:
Autor:

Raport uchroni nas przed katastrofą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Raporty oddziaływania na środowisko uchronią nas przed ekologiczną katastrofą.Realizacja każdej inwestycji budowlanej musi zostać przeprowadzona w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego. Dlatego właśnie przed rozpoczęciem planowanego przedsięwzięcia, konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Jednym z dokumentów, stanowiących podstawę do jej wydania, jest raport oddziaływania na środowisko.

Raporty oddziaływania na środowisko uchronią nas przed ekologiczną katastrofą. Realizacja każdej inwestycji budowlanej musi zostać przeprowadzona w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego. Dlatego właśnie przed rozpoczęciem planowanego przedsięwzięcia, konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Jednym z dokumentów, stanowiących podstawę do jej wydania, jest raport oddziaływania na środowisko.

Kto może wykonać taką usługę i co powinien zawierać raport? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

RAPORT ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO - CO TO TAKIEGO?

Raport oddziaływania na środowisko to nic innego, jak szczegółowe opracowanie technologiczno-przyrodnicze, którego sporządzenie jest obowiązkowe zawsze wtedy, gdy dla danej inwestycji zostanie stwierdzona konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Celem oceny oddziaływania na środowisko
, jako elementu wydania decyzji środowiskowej, jest określenie skutków środowiskowych, jakie niesie ze sobą dane przedsięwzięcie. Postępowanie administracyjne jest obligatoryjne dla wszystkich przedsięwzięć, których realizacja niesie znaczne skutki dla środowiska. W przypadku inwestycji, których realizacja stwarza potencjalne negatywne skutki dla środowiska, o konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko decyduje organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Postanowienie o konieczności przeprowadzenia procedury OOŚ uwzględnia charakterystykę przedsięwzięcia, lokalizację, rodzaj oraz skalę możliwego oddziaływania na środowisko.

ZAKRES RAPORTU

W momencie, gdy zostanie stwierdzona konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, organ właściwy, w wydanym przez siebie postanowieniu, określa zakres wymaganego raportu. Standardowy raport zwykle obejmuje następujące elementy:

- opis planowanego przedsięwzięcia,
- opis elementów środowiska, które mają zostać objęte zakresem przewidywanego oddziaływania,
- opis analizowanych wariantów oraz wariantu alternatywnego,
- opis przewidywanego oddziaływania analizowanych wariantów,
- uzasadnienie wybranego wariantu oraz jego oddziaływania na środowisko,
- opis przewidywanych znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia,
- opis wszystkich przewidywanych działań, których celem ma być zapobieganie, ograniczenie lub kompensacja przyrodnicza negatywnych oddziaływań,
- porównanie technologii przyjaznej środowisku z technologią proponowaną,
- analizę możliwości wystąpienia konfliktów społecznych.

KTO JEST UPRAWNIONY DO SPORZĄDZENIA RAPORTU ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO?

W przepisach ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późniejszymi zmianami) brakuje zapisu, który stanowi kto może sporządzać raporty oddziaływania na środowisko. W rezultacie każdy podmiot, który posiada odpowiednią wiedzę w tym zakresie, specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie, może podjąć się realizacji takiej usługi. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że sporządzony raport musi być zgodny nie tylko z zakresem, narzuconym przez organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej, ale także z postanowieniami i zapisami Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz udziale społeczeństwa w ochronie środowiska. Warto zatem zdecydować się na współpracę z firmą, która dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie przeprowadzić kompleksową ocenę oddziaływania na środowisko. to odpowiedź na wszystkie potrzeby inwestorów, jakie pojawiają się od chwili planowania inwestycji aż do uzyskania decyzji środowiskowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE