Reklama

Rankingowe emocje. Małachowianka i...

Opublikowano:
Autor:

Rankingowe emocje. Małachowianka i... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w Warszawie zaplanowano uroczysty finał prestiżowego XV Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2013 „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. Z płockich liceów najwyżej jest LO Małachowskiego, a z techników – Chemik.

Dziś w Warszawie zaplanowano uroczysty finał prestiżowego XV Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2013 „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. Z płockich liceów najwyżej jest LO Małachowskiego, a z techników – Chemik.

Niektórzy mówią, że rankingi nie oddają w pełni poziomu nauczania w szkołach, zapewne jest w tym część racji, ale zestawienia co roku są uważnie śledzone i budzą duże emocje. To była już 15. edycja rankingu. Tegoroczny finał ma wyjątkowy charakter, gdyż poza zwycięzcami rankingów głównych (Ogólnopolski Ranking Liceów, Ogólnopolski Ranking Techników) oraz podrankingów (Maturalny Ranking Liceów, Maturalny Ranking Techników, Ranking Olimpijski), ogłoszone zostaną również wyniki rywalizacji na Liceum Piętnastolecia.

W rankingu „załapało się” najlepszych 500 liceów w kraju i 250 techników. W przypadku LO brano pod uwagę i punktowano sukcesy w olimpiadach, wyniki ubiegłorocznej matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz opinię o uczniach szkoły, wyrażoną przez kadrę akademicką. Najlepsze okazało się LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, które po dwóch latach zdetronizowało Liceum Akademickie UMK w Toruniu.

Najwyżej z płockich liceów uplasowało się LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego – na 88. miejscu w Polsce. Placówka pnie się w górę, dwa lata temu była 117., a przed rokiem – 106. Teraz awansowała o prawie 20 pozycji, jest 22. w województwie mazowieckim. Nie licząc szkół z Warszawy przed Małachowianką na Mazowszu są tylko VI LO z Radomia i Społeczne LO z ...Milanówka.

Dopiero w czwartej setce są dwie kolejne szkoły z Płocka - Jagiellonka (329. miejsce, poprzednio 401. a dwa lata temu – 397.) oraz III LO (378., wcześniej 405., a dwa lata temu poza rankingiem, oceniano wówczas 400 najlepszych placówek). Poza rankingiem ogólnopolskim znalazło się V Liceum Ogólnokształcące    w Płocku (w Chemiku), uplasowało się na 145. miejscu na Mazowszu.

W krajowym zestawieniu liceów Płock miał trzy szkoły, natomiast w zestawieniu techników – tylko jedną. Wśród techników ponownie Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie wygrało przed Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie. W stawce – na 113. miejscu - jest technikum w Zespole Szkół Centrum Edukacji, czyli Chemiku. Dało to wysokie 10. miejsce na Mazowszu. W przypadku techników wśród kryteriów oceny dodatkowo znalazły się wyniki egzaminu zawodowego.

Pozostałe płockie technika nie zmieściły się w czołowej 250, są jednak w zestawieniu mazowieckim. Na 20. miejscu znalazło się Technikum nr 2 w ZSZ nr 2, na 30. - Technikum nr 4 w ZSUiP im. abpa A. J. Nowowiejskiego,  na 75. - Technikum nr 5 w ZS Budowlanych nr 1, a na 82. - Technikum nr 3 w ZS Technicznych.

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE