Reklama

Rankingi szkół. Jak poprawić wynik

Opublikowano:
Autor:

Rankingi szkół. Jak poprawić wynik - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co roku szkoły prześcigają się w rankingach prezentowanych rodzicom i uczniom bądź kandydatom na uczniów. Im lepsze wyniki danej placówki, tym większe prawdopodobieństwo na dobry start młodzieży w drodze do dorosłości. Jednak żeby szkoła w statystykach była na wysokim miejscu, nie wystarczy założyć, że nauczyciele mają wypełniać swoje obowiązki.

Co roku szkoły prześcigają się w rankingach prezentowanych rodzicom i uczniom bądź kandydatom na uczniów. Im lepsze wyniki danej placówki, tym większe prawdopodobieństwo na dobry start młodzieży w drodze do dorosłości. Jednak żeby szkoła w statystykach była na wysokim miejscu, nie wystarczy założyć, że nauczyciele mają wypełniać swoje obowiązki.

Szkoła - bez względu na to czy podstawowa, czy też średnia - musi mieć opracowany konkretny harmonogram prac. Dyrektor wraz z osobami zajmującymi stanowiska kierownicze w szkole (najczęściej są to nauczyciele) zgodnie z rozporządzeniem o nadzorze pedagogicznym ma obowiązek przygotować nie tylko na najbliższy rok, ale też na kolejne pięć lat. Wspomniane rozporządzenie szczegółowo określa zasady przystąpienia do opracowywania poszczególnych punktów oraz zatwierdzenia całości w takim kształcie, aby szkoła spełniała swój obowiązek kształcenia i wychowywania kolejnych roczników uczniów. 

Koniecznie trzeba określić cel lub zadanie stawiane przed kadrą pedagogiczną, jego sposób realizacji, wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania, a także terminy, dzięki którym łatwiej będzie rozplanować wszystkie działania w czasie. Cały plan powinien obejmować obszary kluczowe dla całej szkoły, a więc przede wszystkim kształcenie, które dotyczy zarówno nauczycieli i stosowanych przez nich metod nauczania, jak i uczniów, którzy powinni mieć możliwość do poznawania nowych tematów oraz rozwijania dotychczasowych zainteresowań. Kolejnym niezwykle ważnym obszarem jest współpraca z rodzicami i zagadnienia związane z wychowywaniem dzieci i młodzieży wdrażającym edukację prozdrowotną, na temat bezpieczeństwa, odpowiedzialności czy integracji szkolnej.

Organizacja pracy szkoły to także obieg informacji na tyle szybki i jasny, że wszyscy zainteresowani są powiadamiani we właściwym czasie i bez wątpliwości w odbiorze. Każda szkoła stawia sobie też za zadanie odpowiednią promocję w środowisku lokalnym oraz współpracę z okolicznymi mieszkańcami i jednostkami organizacyjnymi. 

Dobrze przygotowany plan pracy na dany rok pozwala dobrze zorganizować czas pracy nauczycieli i uczniów, a w perspektywie kolejnych pięciu lat nadaje kierunek działania mającego na celu odpowiedni rozwój szkoły.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE