Reklama

Ranking użłobkowienia miast: jest nieźle, ale do czołówki daleko

Opublikowano:
Autor:

Ranking użłobkowienia miast: jest nieźle, ale do czołówki daleko - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Więcej niż co czwarty młody płocczanin może liczyć na miejsce w miejskim żłobku. To niezły wynik, plasujący miasto w górnej części rankingu, choć do ścisłej czołówki jeszcze daleko.

Więcej niż co czwarty młody płocczanin może liczyć na miejsce w miejskim żłobku. To niezły wynik, plasujący miasto w górnej części rankingu, choć do ścisłej czołówki jeszcze daleko. 

Tak wynika z raportu przygotowanego przez pismo Wspólnota. Autorzy wzięli pod uwagę wszystkie miasta - te wojewódzkie, powiatowe, na prawach powiatu i miasteczka. Swoje zestawienie nazwali użłobkowieniem, co oznacza liczbę dzieci do 3. roku życia, które są objęte opieką żłobkową lub przedszkolną na terenie danej gminy. Dane pochodzą z 2016 roku. 

Jak wypadł Płock? Historyczna stolica Mazowsza w rankingu nie wypada źle - 42 na 100 młodych (wskaźnik użłobkowienia 42,77) płocczan może liczyć na opiekę. W czterech miejskich żłobkach jest nieco ponad 300 miejsc, ale trzeba wspomnieć, że do płockich przedszkoli przyjmowane jest każde dziecko już po ukończeniu 2,5 roku. Pozostają jeszcze placówki prywatne - autorzy wskazują, że to właśnie one zapewniają więcej miejsc w żłobkach. Tendencja odwraca się w przypadku przedszkoli, tak właśnie jest w Płocku. 

Najlepiej pod względem użłobkowienia jest w Opolu i Koszalinie, gdzie odpowiednio 64 i 61 na 100 maluchów może liczyć na opiekę. Wskaźnik około 50 osiągnęły duże ośrodki, jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Z porównywalnych pod względem wielkości miast wynik Płocka jest zbliżony do Torunia (43,28), Konina (44,52) czy Piły (41,34). Lepiej jest np. w Kaliszu (51,33), Rzeszowie (55,26), Olsztynie (47,78) czy Kielcach (46,14).

Lista słabiej użłobkowionych miast jest jednak dużo dłuższa. Płock znalazłby się w pierwszej setce rankingu (miast wojewódzkich, powiatowych i na prawach powiatu). Na Mazowszu z miast powiatowych ustępujemy Warszawie i Siedlcom. Wyprzedzamy także  m.in. Gdańsk, Gdynię, Bydgoszcz, Częstochowę, Zabrze, Gliwice, Włocławek czy Grudziądz. 

W kolejnych edycjach rankingu Płock będzie mógł liczyć na wyższą lokatę. Plany miasta zakładają budowę kolejnych placówek. 

- Na dziś planujemy budowę piątego żłobka przy ul. Kazimierza Wielkiego. Inwestycje Miejskie rozpoczną prace jeszcze w tym roku - zapewnia prezydent Andrzej Nowakowski. - Mamy projekt jeszcze jednego żłobka na Podolszycach, ale to kwestia środków budżetowych. Będzie to duży kompleks oświatowy, gdzie znajdzie się jeszcze ośrodek pieczy zastępczej. 

Cały ranking dostępny jest na stronie wspolnota.org.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE