Reklama

Ranking szpitali. Sprawdźcie, jak wypadły w nim szpitale z Płocka

Opublikowano:
Autor:

Ranking szpitali. Sprawdźcie, jak wypadły w nim szpitale z Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Są już wyniki trzynastej edycji ogólnopolskiego rankingu szpitali. Jak wypadły w nim płockie placówki?

Są już wyniki trzynastej edycji ogólnopolskiego rankingu szpitali. Jak wypadły w nim płockie placówki?

W „Rzeczpospolitej” ogłoszono wyniki XIII edycji rankingu szpitali Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpitale musiały wypełnić specjalną ankietę i na jej podstawie opracowano zestawienie. Na ponad tysiąc polskich placówek szpitalnych w rankingu wzięło udział jedynie 226.

W rankingu opublikowano pierwszą setkę najlepszych szpitali - wprawdzie na szarym końcu, ale znalazł się w niej również szpital na Winiarach, który zajął 97. miejsce. To spadek o kilka oczek w dół, bo w ubiegłym roku Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka był na 85. pozycji.

- Od pierwszych edycji bierzemy udział w rankingu i zawsze udaje nam się znaleźć w pierwszej setce, zwykle między  78. a 97. pozycją - przyznaje dyrektor szpitala na Winiarach, Stanisław Kwiatkowski. - Z roku na rok spada liczba szpitali, które chcą się być oceniane, my uznajemy jednak, że zawsze warto poddać się weryfikacji, lepiej czy gorzej zorganizowanej.

Choć nie jest ona - zaznacza dyrektor szpitala - wolna od wad. - Wypełniamy ankietę, którą przesyłamy do „Rzeczpospolitej”, ale nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś weryfikował podawane tam dane - zwraca uwagę dyrektor. - My wypełniamy ją uczciwie i sumiennie. Mam nadzieję, że w ten sposób podchodzą do niej również inne jednostki.

W rankingu ujęto trzy obszary: „Zarządzanie” (tu oceniano m.in. budynki, zasilanie w media, systemy informatyczne itd.), „Jakość opieki” (m.in. komfort pobytu pacjenta, analiza skarg, certyfikaty) i wreszcie „Opiekę medyczną” (ocenie podlegały: blok operacyjny, polityka lekowa, system sterylizacji, diagnostyka, kwalifikacje personelu medycznego). Maksymalnie można było uzyskać 1000 punktów (najbliżej tego wyniku było Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy i to ono zajęło pierwsze miejsce).

Szpital na Winiarach otrzymał łącznie 766,55 punktów. Najwyżej oceniono opiekę medyczną - 333,66 pkt (na max 360), potem zarządzanie - 239,94  (na 390 pkt), a jakość opieki - 192,95 pkt (na 250 pkt).

- Proszę zauważyć, że równą miarą traktuje się szpitale takie jak nasz z 45-letnim stażem, jak i nowe, powstałe dwa-trzy lata temu, zgodnie z obowiązującymi standardami, m.in. w zakresie łazienek przy salach czy klimatyzacji - mówi dyrektor. - Ale jesteśmy w pierwszej setce, dostaliśmy dyplom. Powieszę go obok pozostałych.  

A co z drugim płockim szpitalem? Ranking publikuje tylko pierwszych sto miejsc - wśród nich nie ma szpitala św. Trójcy... Jak potwierdza Inga Kujawa-Zawadzka szpital brał udział w ankiecie.

- Obecnie nie otrzymaliśmy jeszcze informacji, które miejsce zajęliśmy w powyższym rankingu - informuje przedstawicielka Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. 

 

Z całą pewnością było to jednak dalsze miejsce niż 100 pierwszych...

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE