Reklama

Ranking szkół w Polsce. Jak wypadł Płock?

Opublikowano:
Autor:

Ranking szkół w Polsce. Jak wypadł Płock? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest już najnowszy ogólnopolski ranking szkół średnich przygotowany rokrocznie przez magazyn „Perspektywy” . Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim ogólniaki i technika z Płocka. Naszą chlubą jest jak co roku płocki Chemik.

Jest już najnowszy ogólnopolski ranking szkół średnich przygotowany rokrocznie przez magazyn „Perspektywy” . Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim ogólniaki i technika z Płocka. Naszą chlubą jest jak co roku płocki Chemik.

Zacznijmy od liceów: na Mazowszu  Małachowianka już od lat bije pozostałe płockie licea na głowę - w tegorocznym rankingu jest 30. w województwie mazowieckim (wyprzedziły ją tylko licea warszawskie oraz po jednym z Radomia i Garwolina) na 150 branych pod uwagę.

Na Mazowszu najstarsza szkoła w Polsce wyprzedziła swoich głównych płockich konkurentów - Jagiellonkę i III LO. Jagiellonka poszła za to w górę -  jest 64.  wśród mazowieckich liceów, natomiast III LO trochę spadło - jest dopiero 87.

Wśród 150 ogólniaków na Mazowszu próżno szukać pozostałych płockich liceów.  Dla porównania można dodać, że gostynińskie LO im. Tadeusza Kościuszki znalazło się na 103. miejscu, a Liceum im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu - na 131.

Podobnie jest, jeśli chodzi o całą Polskę. W ogólnopolskim rankingu LO im. Stanisława Małachowskiego wywalczyło 94. miejsce wśród 500 liceów ujętych w zestawieniu. To sukces w porównaniu do poprzednich lat, gdy zdarzało się, że najstarsze polskie liceum nie mieściło się w pierwszej setce, a zaraz za nią.

Wynik poprawiła też Jagiellonka- w tym roku znalazła się na 303. miejscu. Gorzej wypadło III LO - uplasowało się dopiero na 464. miejscu. Dla porównania podajmy też wyniki z regionu ani sierpeckie, ani gostynińskie liceum nie znalazło się w pierwszej 500 polskich liceów.

Jeśli chodzi o technika, największe powody do dumy ma jak zwykle technikum w Zespole Szkół Centrum Edukacji. W tym roku płocki Chemik był 31. na ocenianych 300 techników całej Polski i piąty na Mazowszu (na 100 ujętych w rankingu)! W województwie mazowieckim przegoniły go tylko dwa technika warszawskie oraz szkoły z Radomia i Mińska Mazowieckiego.

Pozostałe płockie technika wypadły gorzej: żadne z nich nie dostało się do pierwszej 300 ogólnopolskiego rankingu. Za to jeśli chodzi o zestawienie szkół w  województwie mazowieckim, to 25. (na 100) jest  Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Wynik poprawiło też Technikum z Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej, choć jest  jest dopiero 71., Budowlanka znalazła się na 87. miejscu, a  Technikum nr 4 w ZSUiP im. abpa A. J. Nowowiejskiego - na 88. miejscu.

Co było brane pod uwagę? Jak podają organizatorzy, licea były oceniane pod względem trzech kryteriów, a technika - czterech. W przypadku liceów pod uwagę brane były sukcesy szkoły w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). W ocenie techników liczył się dodatkowo egzamin zawodowy (olimpiady - 20 proc., matura - przedmioty obowiązkowe 25 proc., matura - przedmioty dodatkowe 25proc, wyniki egzaminów zawodowych 30 proc.).

Najlepszy ogólniak w Polsce to Liceum Akademickie UMK w Toruniu, a najlepsze technikum to Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu. Na Mazowszu najlepsze jest XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie, a wśród szkół technicznych -  Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE