Reklama

Ranking szkół. Jak wypadły płockie?

Opublikowano:
Autor:

Ranking szkół. Jak wypadły płockie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest już najnowszy ogólnopolski ranking szkół średnich przygotowany po raz 18. przez magazyn „Perspektywy”. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim ogólniaki i technika z Płocka. Naszą chlubą jest jak co roku płocki Chemik, ale w górę poszły również Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości oraz III LO.

Jest już najnowszy ogólnopolski ranking szkół średnich przygotowany po raz 18. przez magazyn „Perspektywy”. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim ogólniaki i technika z Płocka. Naszą chlubą jest jak co roku płocki Chemik, ale w górę poszły również Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości oraz III LO.

Jak co roku w styczniu magazyn „Perspektywy” opublikował ranking najlepszych polskich liceów i techników. Porównując tegoroczne zestawienie z poprzednimi, można zauważyć kilka niespodzianek, nie zawsze miłych.

Wśród płockich liceów jak co roku wybija się Małachowianka, która jako jedyna znalazła się w pierwszej setce najlepszych polskich ogólniaków. Ale tym razem - ledwo! Najstarsza polska szkoła zanotowała bowiem spadek aż o 21 pozycji, bo o ile w ub. roku zajęła 79. miejsce, o tyle w tym roku spadła do 100. pozycji.

Mimo tego spadku i tak daleko w tyle zostawiła płockie licea. Jednak i tu mamy niespodziankę - III LO, dotąd daleko, daleko za Jagiellonką, w tym roku wyprzedziło ją i to naprawdę znacznie. Ogólniak, któremu patronuje Maria Dąbrowska, znalazł się bowiem na 306. miejscu, a  Liceum im. Władysława Jagiełły - dopiero na 389. (to spadek o ponad 100 pozycji!).

Taki sam układ mamy w zestawieniu na Mazowszu - przoduje Małachowianka, która jest 29. wśród 150 szkół ogólnokształcących w województwie mazowieckim, następne jest III LO (64. miejsce), a na końcu Jagiellonka z 79. pozycją. Pozostałe płockie licea nie znalazły się ani w rankingu ogólnopolskim, ani mazowieckim.

Dodajmy, że najlepszym polskim liceum zostało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, które wyprzedziło warszawskie liceum Staszica. To ostatnie zwyciężyło z kolei na Mazowszu.

Jak co roku powody do zadowolenia ma technikum w Zespole Szkół Centrum Edukacji, czyli płocki Chemik, choć i tu nie obyło się bez spadku. Wprawdzie jako jedyna szkoła techniczna w Płocku został ujęty w rankingu ogólnopolskim, ale na 300 pozycji zajął 54. miejsce. To aż 20 oczek w dół w porównaniu do ubiegłego roku. Technikum w ZSCE święci triumfy również na Mazowszu, choć z ubiegłorocznej piątej pozycji spadł o jedno oczko mniej pozycję - jest 6. najlepszą szkołą wśród 100 polskich techników. Dodatkowo znalazł się też w zestawieniu maturalnym (25. na 200 szkół).

Pozostałe technika nie znalazły się w rankingu ogólnopolskim, za to zaistniały na Mazowszu - Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości, który zdecydowanie wybił się w tym roku, zajął 37. miejsce w rankingu na Mazowszu (na 100 techników), zaistniał również Elektryk, który zajął 45. miejsce. W najlepszej setce techników na Mazowszu jest również Budowlanka (87. miejsce), która w poprzednim roku wcale nie była uwzględniania w zestawieniach.

Ponadto przyszli fryzjerzy, technicy żywienia  i kucharze mogą śmiało uczyć się fachu w płockim ZSUiP - technikum jako jedyne spośród płocich zostało uwzględnione w kilku rankingach poszczególnych zawodów (technik fryzjer - 3. miejsce w Polsce na 27, technik kucharz - 4. miejsce na  30, technik żywienia - 9. na 31).  

Co było brane pod uwagę? Jak co roku, licea były oceniane pod względem trzech kryteriów, a technika - czterech. W przypadku liceów pod uwagę brane były sukcesy szkoły w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). W ocenie techników liczył się dodatkowo egzamin zawodowy (olimpiady - 20 proc., matura - przedmioty obowiązkowe 25 proc., matura - przedmioty dodatkowe 25proc, wyniki egzaminów zawodowych 30 proc.).
 

Zobaczcie, jakie miejsca zajęły płockie szkoły:

 

Ranking liceów Polska (500 najlepszych polskich liceów)

100. miejsce - Małachowianka  (SPADEK - w ub. roku 79.miejsce)

306. miejsce - III LO (WZROST - w ub. roku 324. miejsce)

389. miejsce - Jagiellonka   (SPADEK - w ub. roku 226. miejsce)

 

Ranking liceów - Mazowsze (150 mazowieckich szkół)

Małachowianka - 29. miejsce (SPADEK - w ub. roku 27. miejsce)

III LO - 64. miejsce ( WZROST, w ub. roku - 70. miejsce)

Jagiellonka - 79. miejsce  (SPADEK, w ub. roku 53. miejsce)

 

Technika w Polsce (300 najlepszych polskich techników)

Chemik - 54. miejsce (SPADEK - w ub. roku 34. miejsce)

 

Technika na Mazowszu (100 najlepszych mazowieckich techników)

Chemik - 6. miejsce (SPADEK - w ub. roku 5. miejsce)

Technikum nr 4 w ZSUiP - 37. miejsce (WZROST - w ub. roku 53. miejsce)

Technikum nr 2 w ZSZ - 45. miejsce (WZROST - w ub. roku 52. miejsce)

Technikum w Budowlance - 87. miejsce (WZROST - wcześniej poza rankingiem)

 

Ranking maturalny liceów

Tylko Małachowianka - 98. miejsce

Ranking maturalny techników

Tylko Chemik - 25. miejsce

Ranking egzaminów zawodowych w technikach

Technikum nr 4 w ZSUiP - 13. miejsce (WZROST - 97. miejsce w ub. roku)

 

Małachowianka, fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE