reklama

Radny zachęca: niech będzie 315 radnych

Opublikowano:
Autor:

Radny zachęca: niech będzie 315 radnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMimo że w Płocku mamy aż 21 osiedli, w mijającej kadencji tylko na dziewięciu z nich pracowali osiedlowi radni. Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta, zachęca, by to zmienić.

Mimo że w Płocku mamy aż 21 osiedli, w mijającej kadencji tylko na dziewięciu z nich pracowali osiedlowi radni. Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta, zachęca, by to zmienić.

W upływającej czteroletniej kadencji rad osiedli, czyli najmniejszych jednostek lokalnego samorządu, udało się wyłonić radnych jedynie dziewięciu dzielnic z 21 istniejących w Płocku. Radni pracowali na głównie na osiedlach znajdujących się na obrzeżach miasta: w Borowiczkach, Ciechomicach, Górach, Imielnicy, Pradolinie Wisły, Radziwiu, Trzepowie i na Winiarach, wyjątkiem było Stare Miasto, na którym również udało się utworzyć radę osiedla. Swoich rajców nie mieli natomiast mieszkańcy pozostałych dwunastu osiedli, w tym takich dużych dzielnic jak np. Podolszyce, Tysiąclecia czy Kochanowskiego.

Teraz wabikiem ma być zniesienie wymogu 8-procentowej frekwencji wyborczej - rady utworzą się nawet na tych osiedlach, na których mniej niż 8 proc. mieszkańców pofatyguje się do urn, by zagłosować na swoich sąsiadów. Kalendarz wyborczy zakłada, że do 22 lutego będzie można zgłaszać kandydatów, a w niedzielę 24 marca przyszłego roku odbędą się wybory, w których może zostać wybranych nawet 315 osiedlowych radnych (po 15 radnych na każdym osiedlu)

Publikujemy nadesłany do naszej redakcji apel Artura Jaroszewskiego, w którym przewodniczący rady miasta wyjaśnia, dlaczego warto kandydować do rady osiedla i dlaczego warto pofatygować się do urn.

Zachęcam do aktywności

Chociaż zgodnie ze Statutem Miasta w Płocku istnieje dwadzieścia jeden osiedli, w ostatniej czteroletniej kadencji funkcjonowało ich zaledwie dziewięć. Przyczyną było wprowadzenie przez Radę Miasta Płocka poprzedniej kadencji wymogu progu frekwencji wyborczej na poziomie 8%. Niestety, w większości płockich osiedli w wyborach 2008 roku frekwencja była niższa i tam też Rady Osiedli nie powstały. W mojej ocenie wprowadzenie takich ograniczeń demokracji było niedobrym rozwiązaniem, gdyż w ten sposób ukarano tych nielicznych społeczników , którzy znajdują jeszcze siłę do działania. Rada Miasta Płocka obecnej kadencji przywróciła starą ordynację wyborczą do Rad Osiedli, wykreślając wymóg odpowiedniej frekwencji. Stąd też od wiosny przyszłego roku ponownie w Płocku funkcjonować będzie 21 Rad Osiedli i wyłonionych przez nie 21 Zarządów Osiedli.

Do wyborów osiedlowych zostało pięć miesięcy. Chciałbym zachęcić mieszkańców Płocka, którym nie są obojętne sprawy ich najbliższego otoczenia, do udziału w tych wyborach. Tych, którzy chcą aktywnie kształtować swoje osiedla, zachęcam do kandydowania. Wszystkich Płocczan proszę o udział w wyborach i pomoc w wyłonieniu najlepszych spośród kandydatów. W ten sposób możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Istotnym wyróżnikiem wyborów do rad osiedli jest ich stosunkowo najmniejsze upolitycznienie. Na szczęście sąsiadom i znajomym dla oceny kandydata nie potrzebne są szyldy partyjne.

Wszystkim zainteresowanym chciałbym przybliżyć zasady funkcjonowania i kompetencje rad osiedli.

Zgodnie ze Statutem Miasta Płocka, osiedle jest jednostką pomocniczą Miasta Płocka i tworzy wspólnotę samorządową mieszkańców. Osiedle jako wspólnota samorządowa wspiera wszelkie przedsięwzięcia swoich mieszkańców zmierzających do:
1) poprawy warunków życia,
2) zachowania porządku i bezpieczeństwa,
3) rozwoju oświaty, kultury i wypoczynku,
4) poprawy funkcjonowania infrastruktury i jej rozwoju,
5) pobudzenia społeczności lokalnej do samodzielnego rozwiązywania problemów Osiedla (wyzwalanie inicjatyw społecznych),
6) kształtowania postaw patriotyzmu lokalnego,
7) tworzenia pomocy sąsiedzkiej.

Na obszarze Miasta Płocka wyodrębniono 21 osiedli. Są to:
1. OSIEDLE „BOROWICZKI”
2. OSIEDLE „CIECHOMICE”
3. OSIEDLE „DOBRZYŃSKA”
4. OSIEDLE „DWORCOWA”
5. OSIEDLE „GÓRY”
6. OSIEDLE „IMIELNICA”
7. OSIEDLE „KOCHANOWSKIEGO”
8. OSIEDLE „KOLEGIALNA”
9. OSIEDLE „ŁUKASIEWICZA”
10.OSIEDLE „MIĘDZYTORZE”
11. OSIEDLE „PODOLSZYCE-POŁUDNIE”
12. OSIEDLE „PODOLSZYCE-PÓŁNOC”
13. OSIEDLE „PRADOLINA WISŁY”
14. OSIEDLE „RADZIWIE”
15. OSIEDLE „STARE MIASTO”
16. OSIEDLE „SKARPA”
17. OSIEDLE „TRZEPOWO”
18. OSIEDLE „TYSIĄCLECIA”
19. OSIEDLE „WINIARY”
20. OSIEDLE „WYSZOGRODZKA”
21. OSIEDLE „ZIELONY JAR”.

Organami Osiedla są Rada Osiedla i Zarząd Osiedla.

Rada jest organem uchwałodawczym Osiedla i składa się z 15 radnych. Rada składa się z członków wybieranych przez mieszkańców Osiedla – zgodnie z Ordynacją Wyborczą uchwaloną przez Radę Miasta Płocka. Rada odpowiada za całokształt swojej działalności przed mieszkańcami Osiedla. Realizacja zadań podlega corocznie ocenie mieszkańców Osiedla na ogólnym zebraniu z mieszkańcami Osiedla.

Organem wykonawczym Osiedla jest Zarząd. Zarząd składa się z Przewodniczącego, jego Zastępcy, Sekretarza, Skarbnika oraz jednego członka – łącznie nie więcej niż pięć osób. Rada Osiedla wybiera Przewodniczącego Zarządu bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady w tajnym głosowaniu.

Każde Osiedle posiada odrębny Statut zatwierdzony przez Radę Miasta. Określa on m.in. organizację i zakres działania samorządu Osiedla miejskiego oraz szczegółowe granice Osiedla. Przewodniczący Zarządu Osiedla może uczestniczyć w pracach Rady Miasta poprzez zabieranie głosu na sesjach (po udzieleniu głosu przez prowadzącego sesję), bez prawa udziału w głosowaniu. Zawiadamiany jest o sesjach Rady Miasta na takich samych zasadach jak radny Rady.

Nadzór nad działalnością samorządu mieszkańców Osiedla sprawuje Rada Miasta, a w zakresie spraw finansowych Osiedla także Skarbnik Miasta.

Wszelkie informacje dotyczące płockich Rad Osiedli dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Płocka.

Zachęcam do aktywności. Zachęcam do kandydowania.

Artur Jaroszewski
Przewodniczący Rady Miasta Płocka




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE