Reklama

Reklama

Jakie będą skutki podziału Mazowsza. PiS: ministerstwo nie prowadzi takich prac legislacyjnych

Opublikowano: czw, 28 sty 2021 20:39
Autor: | Zdjęcie: kadr z transmisji obrad Rady Miasta Płocka

Jakie będą skutki podziału Mazowsza. PiS: ministerstwo nie prowadzi takich prac legislacyjnych - Zdjęcie główne

foto kadr z transmisji obrad Rady Miasta Płocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Proszę o głęboką refleksję czy warto w imię partyjnej lojalności działać na szkodę mieszkańców, którzy was wybrali, a byli to wasi sąsiedzi, znajomi i przyjaciele – tak do radnych PiS zwrócił się Tomasz Kominek, by poparli apel o rezygnację z podziału Mazowsza. Uchwała przeszła, ale niejednogłośnie.

Reklama

Jednym z tematów styczniowej sesji rady miasta była propozycja apelu do władz państwa o zachowanie integralności województwa mazowieckiego. Przypomnijmy, że podział Mazowsza – na województwo warszawskie – obejmujące stolicę Polski i okoliczne powiaty – oraz województwo mazowieckie – obejmujące pozostałą część z Płockiem, Radomiem, Ostrołęką i Siedlcami próbuje przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

W tym punkcie nie było burzliwej dyskusji. Szefowa płockiego PiS Wioletta Kulpa przedstawiła jedynie krótkie oświadczenie. 

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie prowadzi żadnych działań legislacyjnych zmierzających do podziału województwa mazowieckiego. W naszej opinii stanowisko będzie zasadne tylko jeśli będą prowadzone konsultacje w tym temacie – mówiła Wioletta Kulpa. - Zapewniam, że naszym nadrzędnym celem będzie wykreowanie miasta Płocka jako jednego z ważniejszych ośrodków w województwie. Cieszy nas decyzja PKP o poprowadzeniu komunikacji dalekobieżnej - pociągu, który łączy nas z dużymi miastami. Oczekujemy  konkretnych działań, które mogą skutkować wzrostem rangi naszego miasta.

Sens takich apeli widzi natomiast marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który podczas sesji stwierdził, że partia rządząca – patrząc na jej dotychczasowe działania – jest w stanie szybko przeprowadzić podział województwa, którego konsekwencje mogą być dla regionu opłakane.

Marszałek za pomocą prezentacji pokazał jakie będą skutki wydzielenia Warszawy i otaczających ją powiatów z województwa mazowieckiego. 

- Partia rządząca mówi, że województwo jest zróżnicowane, więc żeby lepiej korzystać ze środków unijnych trzeba je podzielić. Ale myśmy już pomyśleli o tym i w 2011 zaczęliśmy starania o statystyczny podział województwa mazowieckiego. I od 1 stycznia 2018 roku województwo mazowieckie jest podzielone na dwie jednostki statystyczne: Warszawę z otaczającymi powiatami, która stanowi obszar metropolitarny oraz pozostałą część Mazowsza, który jest gorzej rozwinięty. W nowej perspektywie unijnej 2021-2027 Polska będzie miała nie 16 jak dotychczas, ale 17 jednostek. Więc teza, że potrzebny jest podział administracyjny nie jest zasadna – tłumaczył Struzik i dodawał, że Warszawa jest impulsem rozwoju województwa. - Na Mazowszu jest 850 tys. podmiotów gospodarczych, od jednoosobowych poprzez mikro, małe i średnie po takie jak ORLEN. I 76 proc. z tych firm, czyli ok. 650 tys., jest w obszarze metropolitarnym, a 24 proc. w pozostałej części. Warszawa generuje 2 mld zł dochodów, a pozostała część Mazowsza 338 mln zł. A patrząc na wydatki jest odwrotna proporcja.

Marszałek podał, że przybliżony budżet województwa mazowieckiego po wyłączeniu z niego stolicy i okolicznych powiatów wyniesie ok. 500 mln zł. A sama budowa ośrodka radioterapii w Płocku pochłonie 80 mln zł.

– Kto zrealizuje jakąkolwiek inwestycję mając cały budżet na poziomie 500 mln zł? – pytał retorycznie Struzik i podał jeszcze kilka ciekawych danych dotyczących ewentualnego „nowego” województwa mazowieckiego.

I tak pozostałoby w nim:

 • 86 proc. powierzchni, 
 • 76 proc. dróg wojewódzkich, 
 • 12 z 26 podmiotów leczniczych, 
 • 16 z 30 instytucji kultury
 • ok. 790 km tras Kolei Mazowieckich. 

- Za co my to utrzymamy? Za co utrzymamy szpitale wojewódzkie? Do szpitali co roku dokładamy setki milionów złotych – tłumaczył marszałek i dodawał, że podział Mazowsza nałożyłby się w czasie z dialogiem z Komisją Europejską o środkach unijnych. – Podział odłożyłby dofinansowania o dwa czy trzy lata.

W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący klubu radnych PSL Tomasz Kominek. Radny zwrócił uwagę, że Warszawa i okoliczne powiaty wypracowują 87 proc. wpływów z podatku CIT, a pozostała część zaledwie 13 proc.

- Powstałoby najbiedniejsze województwo w kraju. Bez dochodów stolicy musiałoby utrzymać te wszystkie wymienione wcześniej drogi wojewódzkie, szpitale czy instytucje kultury. A do tego trzeba byłoby ponieść też koszty podwojonej administracji – przekonywał Kominek i dodał, że większość spraw trzeba byłoby załatwiać w Radomiu, bo tam przedstawiciele partii rządzącej chcą umieścić stolicę. Na koniec Kominek zwrócił się do radnych PiS

– Proszę o głęboką refleksję czy warto w imię partyjnej lojalności działać na szkodę mieszkańców, którzy was wybrali, a byli to wasi sąsiedzi, znajomi i przyjaciele - apelował. 

Podział Mazowsza, a właściwie partię rządzącą krytykował Mariusz Pogonowski z Koalicji Obywatelskiej.

- Zawsze sobie wyobrażałem, że w rządzie pracują idealiści, ludzie, którzy opierają się na wiedzy i doświadczeniu, ludzie, których celem jest dobro Polaków, są ponad własny interes. Tacy ludzie chyba wiedzą, że na przestrzeni dziejów nic się nie ukryje. Jedyna nieśmiertelność to pamięć o ich dokonaniach – mówił Pogonowski. - Kilku posłów, którzy urodzili się w Radomiu wypowiada się, że Radom stanie się stolicą. Ale większość mieszkańców Mazowsza straci. Ale cóż, są ważni i ważniejsi. Podział Mazowsza jest tak absurdalny i niekorzystny, że mówi się o tym, chyba tylko po to, by nie mówić o innych rzeczach. Zaczynam myśleć, że tu nie liczy się interes społeczny tylko interes rządzących.

Pogonowski zakończył cytatem z „Folwarku Zwierzęcego” George’a Orwella: „Zwierzęta w ogrodzie patrzyły na świnie i na ludzi. I już nikt nie mógł się połapać, kto jest kim”.

Ostatecznie apel został przyjęty przez radę miasta. Za głosowali wszyscy radni PO i PSL oraz Jerzy Seweryniak z PiS. Przeciw był Piotr Kubera z PiS. Pozostali radni PiS albo wstrzymali się od głosu albo nie głosowali w ogóle. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (32)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Płocczanin

  Co jest, czy te wszystkie komentarze pisze jedna osoba. Bełkot szkoda czytać.

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -1

  ZSL

  Wyludniony Płock... co moze byc gorzej... "gawedziaze" z PSL kwicza bo zaraz nie bedzie hajsu hahahaha do roboty !

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -1

  ZSL

  Hiszpania - 9 proc., Francja – 8 proc., Niemcy – 5 proc. W jakimś stopni skutecznie zadziałała polityka gospodarcza -2,8 Polska. Marek Belka... i teraz mam pytanie... lepiej miec Bankowca Premiera czy artyste von Tuska z szansy na szukce... Morawiecki przywiozł 112 mld wiecej.. przypadek ?! ale PO ma media ... i spamuje na necie... Ludzie sie b... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -1

  Gonic PO

  My nic nie stracimy bo nic nie mamy ---- dokładnie. Aktorzyna moim zdaniem ma nierówno pod sufitem ale to tylko moje prywatne zdanie. Di Caprio ile osob przychodzi w tym wyludnionym miascie na Twoje "reczitale" 5-10 max. Zobaczcie jego popisy na YT dla mnie to kaftan bezpieczensta nalezy ale ok przeciez PO.

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -1

  Zawiedziony

  Będzie PO PSL nasz marszałek andżej i jego słudzy tak im zależy na mieszkańcach. Wszystko robią żeby być przy korycie i żeby koryto była pełne. Tak rządzi się w mieście komuny. Jedyna szansa dla Płocka to stolica Mazowsza

 • 10 miesięcy temu | ocena +9 / -3

  Jacek

  Jakie jęki i bóle że skończy się ponad 20 lat eldorado... A ja mam pytanie do Pogonowskiego: Panie aktorze który teraz znasz się na wszystkim co Płock otrzymał od Mazowsza? Nic, tylko to że stał się dziurą komunikacyjną na mapie Polski !!!! My nic nie stracimy bo nic nie mamy , no chyba że posady marszałka... Tak dla podziału Mazowsza!!!

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  Twój nick

  W Niemczech każdy land ma administracyjny podział na Haupstadt i Region... Idąc dalej , w każdym landzie dany Haupstadt posiada odpowiednio infrastrukturę np. stolicą Brandenburgii jest nie Berlin ale Poczdam...

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  Jasiu

  Fakt Kominek jest mieszkańcem, podział będzie na jego szkodę, więc trzeba działać

 • 10 miesięcy temu | ocena +11 / -0

  Ale o co chodzi

  Stolica będzie w Radomiu, a tam jest jedyne lotnisko na świecie gdzie nie spadła ilość pasażerów.

 • 10 miesięcy temu | ocena +11 / -4

  Menel

  Nie popierałem podziału ale jak widzę jak mocno kwiczy Zielona Mafia to zastanawiam się czy to jednak nie dobry pomysł. Odrywanie od koryta boli.

  • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -3

   I zastąpisz

   ich brunatną mafią, tak? Taka sprawiedliwość dziejowa.

   • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -2

    Menel

    Taka jest geneza dojścia Brunatnej Mafii do władzy w ostatnich latach. Ludzi tak mocno wkurza samouwielbienie PO-PSL że są gotowi zagłosować na Brunatną Mafię. O kastach sędziów, prokuratorów i lekarzy nie wspominając. Jak uczy nas historia co jakiś czas ludzie niszczą w rewolucjach wszystko co stworzyli i budują od nowa nawet jeżeli później stwier... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -10

  WPL

  Dalekie podróże szczególnie do znanego Ruchocinka polecam Pani Wioletce celebrytce, by jej głowa otrzeżwiala z nadmiaru partyjnych wrażeń i darmowej kasy . Do zmiany sytuacji tylko 3 lata. Tylko 3 ? Zegar bije ! Cyk cyk cyk i tra la la !

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -5

  księgowy

  Panie Nisiooo . podzielić to się Pan możesz swoim knotem z rozporka z podobnym sobie świętojebliwym kretynem Ozdobą !. Z powodu Pana wielkopańskich Pisowskich zachcianek nie zamierzam jeżdzić do najbliższego Urzędu 200 czy 300 km. Amen ! Was odpowiednio zaksięguję !

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  woda żródlana

  Po co kolesiostwo ? Nie wystarczy ćwierć deko świętojebliwej święconej spermy zakonnej, by uzdrowić sytuację ?

 • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -2

  Tatuś SB

  Mistrzu przecież Ty wcześniej sprzedawałeś ubezpieczenie na call center proszę cię. A jak tam biznesmenie burgery też Ci poszy buhaha a zwykłym łaskom po tobie już tak. Rządzić chcesz pieniędzmi a co zarobiłeś w życiu... Czy tylko sweter zelik pantofelik kwiatki miną jakby coś się zatkało i zdjęcia... Boisz się mówić o wyludnienie o uciec że biznes... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -2

  SB Ojcowizna

  Jak to jest gdy będą Milicyjnym SB I salutujac przed Ruskimi... Mówimy o godz interesie partyjnym... Prawda jest tak że po okrągły stole powinno nastąpić pelne rozliczenie kominstycznej bezpieki i zabranie majątków i gdzie byś teraz spał RADZIWIAKU?

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -4

  Roman

  Tylko ten "impuls", o którym mówi śpiący marszałek jest od nas 130 km i jest dla nas bez znaczenia. Przecież on w tym momencie traci pracę dlatego tak kwiczy. Adaś naucz piękna obsługi kokpitu do głosowania na UM bo to już jest kabaret że dalej nie ogarnia sprawy. Miny robią jakby analizowali wykresy nanomatemtyki a prawda że są tylko jedyny wielki... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -3

  Trzaski

  Przecież Jurny Andrzej był sprawiedliwy? Przyjął Wacka Trzaskowski ego tak tego czujesz zawsze posmak kupy w rannej herbacie to podziękuję jemu... Druga awaria a kwity pisali tego samego dnia z przeglądem :) poprostu olał temat jak to bananowe dziecko z rodziny warszawskich komunistów.... A Dudy już nie... I mamy... Ale to i tak bez znaczenia po 70... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +8 / -3

  PSL

  Dla Płocka to bez znaczenia przecież życie w Pustym mieście gdzie każdy każdego zna gdzie nie można stąd wyjechac lub przyjechać gdzie chodniczek rondko i teznia (w Cekanowie jest 2x większą) jest najwyższym poziomem inteligencji największej w skali państwa zameldowany h działaczy PSL i Ambitnego inaczej Jurnego Andrzeja... Drodzy Państwo fakt jest... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  Von Tusk

  Dla mnie Pan aktor dodam bardzo słaby aktor który jak mało osób wie w Wawie "pogoniony" był wielokrotnie jego ukryty talen to jedynie jego fantazja. Koleżanka Janda po tym jak miała już wyprowadzać się z Polski gdzie brak sprawiedliwości sama oszystwem bez kolejki zdobyła szczepionki. Oni poprostu "kwiczą" za starym układem gdzie Von Tusk pozwala n... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -3

  PSL ZsL

  Wynik będzie taki, że marszałek co nic nie zrobił nigdy dla Płocka traci robotę tak jak 1/2 PSL w urzędach z rabotami za 2k... O PO nie ma co się bać... Kłócą się Budka vs Trzaskata a Tusk zjedzie na wybory... Ciekawe tylko czy jako CDU czy PO ale co można chcieć od chłopa który szukał swojej szansy w Szansie na Sukces. A sory minister zdrowia Aruk... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  o-bajtek

  Wiadomości spod strzechy : Najpierw chłopek mazowiecki sprzedał mnie kartofle podlewane własnym moczem i gównami, a potem udawał, że nic się nie stało. Temat dla dziennikarzy śledczych !Dlatego kupuję w tej wrednej Biedronce na zasadzie 10 gr więcej, ale przynajmniej uczciwie. Siki weroniki pozostawiam tzw. polskim produktom !

  • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -2

   mam jaja kolibra i o tym wiem !

   Jakiś tam swewryniAK MOŻE MA JAJA STRUSIE, ale ty złomie ludzki masz jajeczka co najwyżej kolibra , a o tym nie wiesz ?

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Z PIS tylko Seweryniak

  ma jaja! Szacun 👍

  • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -4

   Patol

   Ma jaja, tylko nie ma rozumu. Nikt normalny nie zapisuje się do PIS !

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  klient polskiego rolnika

  Szkoda dla podatników, że PIS nie prowadzi obliczeń, a kieruje się jedynie interesami partyjnymi. Dzisiaj płacę ZA 1 KG ziemniaków z UE ok. 1 PLN , a w to miejsce polski oszukańczy chłop chce 2 PLN za kG. Dlaczego oszukańczy ? Chcialem być dobrotliwy i patriotyczny. A ta świnia skansenowa najpierw mi podsunęla super kartofle Denar...pierwsze kilka ... Rozwiń

  • 10 miesięcy temu | ocena +7 / -4

   PsL

   50 mld z OFFe przed wyjazdem Tuska do Niemiec zawinęła PO. Ty o kartoflach a Nowak 50 mln w gotówce. Zrozum to.

 • 10 miesięcy temu | ocena +9 / -5

  Widz

  Podział województwa to szansa dla całego Mazowsza na duży odsiew nieudolnych dzialaczy koalicyjnych i ich urzęfników. To powinno sprawnić funkcjonowanie Mazowsza!

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  Internautów

  nie zainteresował mój pomysł stworzenia województwa na bazie państwa Macława, więc teraz poddam głosowaniu kolejny pomysł. Tym razem proponuję byłe miasta wojewódzkie poprzenosić do sąsiednich województw, a samo mazowieckie ograniczyć do byłego warszawskiego. Płock na tej zasadzie przeszedł by do kujawsko-pomorskiego. Prosze głosować.

 • 10 miesięcy temu | ocena +10 / -5

  Nisioooo

  Skowyt PSL świadczy o tym, że ten podział powinien nastąpić. Kolesiostwo PSL które oplotło wszystko na naszym terenie boi się, że jak utracą wpłyty to uzależnione od nich zawodowo osoby przestaną na nich glosowac. Zobaczcie spółki miejskie poobsadzane, urzędy, instytucje, wsyztsko.