Reklama

Radni PiS chcą festiwalu w Płocku. Prezydent:To polityczna szopka

Opublikowano:
Autor:

Radni PiS chcą festiwalu w Płocku. Prezydent:To polityczna szopka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni Prawa i Sprawiedliwości są przekonani, że brak chęci ze strony prezydenta Płocka do organizacji festiwalu przeniesionego z Opola to zaprzepaszczenie szansy na promocję miasta. - Prawdopodobnie taka szansa już nie pojawi się dla Płocka - napisali w oświadczeniu przysłanym do redakcji. Prezydent komentuje: - Sprawa tego festiwalu ma wyjątkowo polityczny charakter. Nie chcę, aby miasto brało udział w tej ogólnokrajowej szopce.

Radni Prawa i Sprawiedliwości są przekonani, że brak chęci ze strony prezydenta Płocka do organizacji festiwalu przeniesionego z Opola to zaprzepaszczenie szansy na promocję miasta. - Prawdopodobnie taka szansa już nie pojawi się dla Płocka - napisali w oświadczeniu przysłanym do redakcji. Prezydent komentuje: - Sprawa tego festiwalu ma wyjątkowo polityczny charakter. Nie chcę, aby miasto brało udział w ogólnokrajowej szopce. 

Burza związana z organizacją Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nie ucichła. Chociaż publiczny nadawca nie ujawnił, dokąd zamierza przenieść festiwal po wypowiedzeniu umowy przez prezydenta Opola, to i tak w mediach pojawiają się kolejne doniesienia o miastach, które chętnie zorganizują festiwal u siebie. Nasze miasto zostało ustawione w tym szeregu przez „Gazetę Trybunalską”, o czym pisaliśmy we wtorek:

[ZT]15481[/ZT]

Prezydent nie zostawił cienia wątpliwości, na Facebooku zdementował te spekulacje dotyczące naszego miasta, co nie zniechęciło radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby podjąć rozmowy z Andrzejem Nowakowskim. Przypomnijmy też, że rok temu w maju publiczny nadawca zrezygnował już z transmisji kabaretonu z płockiego amfiteatru. 

W środę radni Prawa i Sprawiedliwości przysłali do redakcji oświadczenie w sprawie możliwości organizacji festiwalu w Płocku. Podpisała się pod nim Wioletta Kulpa. Oto jego treść:

 Oświadczenie Radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Płocka

- Rezygnacja Telewizji Polskiej z organizacji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu dała realną szansę na jego organizację w Płocku. 23 maja br. radni Prawa i Sprawiedliwości podczas osobistej rozmowy z prezydentem Płocka wnioskowali o podjęcie działań w tym zakresie. Przekazaliśmy informację, że możemy zawalczyć o organizację w Płocku, miasta które ma doskonałe atuty, czyli położenie w centralnej Polsce, bazę festiwalową, zadaszony amfiteatr, wiele wspaniałych zabytków, a przede wszystkim niepowtarzalne położenie na wzgórzu nad Wisłą. Podkreślaliśmy, że w tym przypadku nieważne są poglądy polityczne, czy jakiekolwiek podziały, rozmawiać powinniśmy jedynie merytorycznie o szansie na promocję Płocka. Deklarowaliśmy naszą aktywność w zakresie zabiegania o organizację festiwalu w Płocku, jednak spotkało się to 
z jednym słowem ze strony włodarza „NIE”. Wielka szkoda, bo organizowany po raz 54. wypromowany festiwal, transmitowany przez trzy dni przez telewizję publiczną bez zaangażowania finansowego miasta to doskonała forma promocji Płocka, a w szczególności duże wpływy dla lokalnych przedsiębiorców, o których sam osobiście wspomina prezydent przy okazji rozmowy na temat płockich festiwali. Prawdopodobnie taka szansa już nie pojawi się dla Płocka.
Pragniemy również przypomnieć, że promocja miasta Opola w związku z organizowanym Festiwalem była warta ponad pół miliarda złotych. Wielka szkoda, że prezydent nie chce rozmawiać na temat atutów organizacji tak dużego festiwalu w Płocku, co zdecydowanie przyczyniłoby się do nadzwyczajnej promocji naszego miasta. Mamy nadzieję, że prezydent zmieni swoją decyzję i wspólnie z nami dla dobra naszego miasta podejmie działania na rzecz promocji Płocka w naszym kraju.

Prezydent:; To polityczna szopka

Poprosiliśmy prezydenta o komentarz do tego oświadczenia. Andrzej Nowakowski potwierdza, że zjawili się u niego radni PiS.

- Nie wiem, czy mieli jakiekolwiek umocowanie od prezesa TVP czy pełnomocnictwo, aby przychodzić z taką propozycją.

Prezydent twierdzi, że nikt się z nim nie kontaktował z telewizji publicznej w sprawie wykorzystania płockiego amfiteatru na organizację festiwalu. - Ten festiwal ma długą historię związaną z miastem, w którym się odbywał i tam też powinien pozostać – komentował prezydent. - Nie chcę, aby miasto Płock uczestniczyło w politycznej szopce, która trwa wokół tegorocznego festiwalu w Opolu. Wielu artystów zrezygnowało z udziału w geście solidarności z tymi, których próbowano ocenzurować. Próba cenzury budzi mój zdecydowany sprzeciw. W Płocku odbywa się wiele festiwali i koncertów, i żaden polityk nie ma wpływu na to, co i kto powinien śpiewać. A to, co się dzieje, to dramatyczne upolitycznienie tego festiwalu. Telewizja publiczna nie składała miastu propozycji współpracy, za to przyszli do mnie politycy. Powiedziałem radnym "nie" także z tego względu, co chciałbym bardzo mocno podkreślić, iż uważam, że warto być przyzwoitym. Chociaż nie zawsze w krótkim czasie to się opłaca. Inne zachowanie uważałbym w tej sytuacji za niegodne, sprzeczne z wartościami, które są mi bliskie, jak wolność słowa. Nie można wychodzić z założenia, jak to powiedział kilka lat temu obecny prezes TVP, że ciemny lud wszystko kupi.  

Skomentował  również sytuacją na blogu: - Bez wątpienia polityczne zamieszanie wokół festiwalu w Opolu jest okazją do przejęcia tej imprezy. Ale będzie to nieuczciwe. I dlatego nie zrobimy tego. Bo po pierwsze to historia i legenda polskiej piosenki stała się elementem polityki, w której nie chcemy uczestniczyć. Możemy współpracować z TVP przy organizacji nowego, innego przedsięwzięcia, które trafi na antenę ogólnopolską. Jesteśmy na to gotowi, ale nie będziemy "kraść" festiwalu z Opola. Festiwalu, który jest marką tego miasta. (...) Nie zorganizujemy festiwalu również dlatego, że szanujemy artystów, którzy z niego zrezygnowali. Nie zrobili tego bez przyczyny. Sztuka musi być wolna od polityki - dalej wymienia płockie imprezy. - Wolimy rywalizować uczciwie, więc,,, pozdrawiamy Opole!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE