Reklama

Radni PiS apelują do prezydenta o pomoc dla przycmentarnych handlarzy

Opublikowano:
Autor:

Radni PiS apelują do prezydenta o pomoc dla przycmentarnych handlarzy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości apeluje do prezydenta o podjęcie działań, które wspomogą handlarzy przycmentarnych. Dla osób handlujących kwiatami i zniczami przed nekropoliami zamknięcie cmentarzy oznacza duże straty finansowe.

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości apeluje do prezydenta o podjęcie działań, które wspomogą handlarzy przycmentarnych. Dla osób handlujących kwiatami i zniczami przed nekropoliami zamknięcie cmentarzy oznacza duże straty finansowe. 

W piątek około 16:00 premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że we Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po, cmentarze będą zamknięte. Technicznie rzecz biorąc cmentarze mogą zostać otwarte, po prostu nie można na nie wchodzić. Zakaz nie obowiązuje osób pogrzebów i prac z nim związanych. 

Płocczanie, podobnie jak mieszkańcy w innych częściach kraju, tuż po decyzji premiera masowo ruszyli na cmentarze, żeby zdążyć przed zakazem. 

[ZT]26772[/ZT]

Brak handlu przycmentarnego to jednak dramat wielu handlarzy, dla których Wszystkich Świętych to okres zarobku, do którego szykują się nawet kilka miesięcy. Premier zapowiedział pomoc dla handlarzy - terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa miały skupić towar.

— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) October 31, 2020

Płoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do prezydenta, aby również podjął działania, na wzór innych miast. Treść apelu przytaczamy w całości. 

W dniu 30.10.2020 r. Rząd i Premier RP podjął w swojej odpowiedzialności za zdrowie i życie Polaków trudną, ale racjonalną decyzję o zamknięciu cmentarzy w okresie świątecznym w związku z postępującymi wzrostami zakażeń wirusem SARS-CoV-2, która to decyzja była oparta na zaleceniach wspierających merytorycznie w tym zakresie Rząd RP epidemiologów.

W dniu dzisiejszym (31.10.2020 r.) poruszył Pan Prezydent między innymi ten temat podczas swojego przekazu live w mediach społecznościowych. Nie wchodząc w szczegóły Pana subiektywnej, politycznej krytyki działań Rządu RP z pozycji działacza Platformy Obywatelskiej, raczył Pan podkreślić, że tego typu decyzje w ostatniej chwili powodują straty dla ludzi, którzy się przygotowywali do tych świąt.

To oczywiście prawda, że taka decyzja ma negatywne skutki np. dla producentów i sprzedawców kwiatów, którzy często większość swoich dochodów wypracowują właśnie w tym okresie świątecznym, ale nie ma Pan żadnej pozytywnej propozycji w tym zakresie choćby dla nich. Eskaluje Pan tylko emocje i neguje z pobudek politycznych wszelkie działania Rządu RP.     

Nie wspomniał Pan oczywiście, że Premier RP od razu zapowiedział pomoc dla handlowców, która błyskawicznie została zrealizowana i już dziś wiadomo, że nie tylko ARMiR i KOWR odkupią od producentów oraz sprzedawców kwiaty, ale też będą refundacje kosztów dla samorządów, które podejmą indywidualnie tego typu akcje wsparcia przedsiębiorców. Nie zaproponował Pan żadnej pomocy ze swojej strony, ze strony samorządu płockiego, dla tych ludzi. Inni prezydenci polskich miast podjęli od razu np. działania dążące do wykupu chryzantem od hodowców i sprzedawców w celu nasadzenia ich na terenie miasta, czy wykupienia zniczy od handlowców w celu przekazania ich na upamiętnienie grobów bohaterów lub grobów zapomnianych.

Apelujemy do Pana Prezydenta o czyny, nie słowa, o pozytywne działanie w trudnym czasie, a nie narzekanie i rozsiewanie negatywnych emocji.

Apelujemy do Pana Prezydenta o podjęcie podobnych inicjatyw, jak w innych samorządach, związanych z pomocą osobom handlującym przy cmentarzach, czyli między innymi proponujemy wykupienie części śladem samorządu Stalowej Woli chryzantem, które mogą zostać nasadzone na terenach miejskich w pasach drogowych. Wierzymy, że nowe inicjatywy mogą zrodzić się w mieście Płocku, aby dać przykład innym samorządom w naszym kraju.

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Płocku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE