Reklama

Radni komentują słowa radnych z Radomia

Opublikowano:
Autor:

Radni komentują słowa radnych z Radomia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni z Radomia uznali, że sprzeciwiając się podziałowi województwa mazowieckiego, płoccy radni sami pozbawili Płock szans w walce o bycie stolicą przyszłego województwa. Co na to płoccy radni?

Radni z Radomia uznali, że sprzeciwiając się podziałowi województwa mazowieckiego, płoccy radni sami pozbawili Płock szans w walce o bycie stolicą przyszłego województwa. Co na to płoccy radni?

Przypomnijmy: komentarze radomskich radnych to pokłosie decyzji rady miasta Płocka, którzy głosami koalicji zgodzili się na wystosowanie apelu o zachowaniu integralności województwa mazowieckiego. Jak relacjonuje portal Radom24.pl, tamtejsi radni żywo zainteresowani wszelkimi ruchami Płocka odnośnie rozważanego przez rząd administracyjnego wydzielenia Warszawy z  Mazowsza, uważają, że uchwała podjęta przez płockich rajców dyskwalifikuje nasze miasto z ubiegania się o bycie stolicą nowo powstałego województwa, gdyby do podziału rzeczywiście doszło. Taki scenariusz jest rzecz jasna na rękę Radomiowi.

Słowa radomskich radnych komentują dla Portalu Płock przedstawiciele trzech klubów radnych w płockiej radzie miasta:

Artur Kras (PO):  Nie dziwi mnie stanowisko radnych z Radomia, bo koresponduje z wypowiedziami radomskich parlamentarzystów z PIS, co było zresztą przytaczane podczas obrad na naszej sesji, a czemu usilnie zaprzeczała koleżanka radna Wioletta Kulpa. Nie widzę żadnych racjonalnych powodów, by tworzyć nowy podział administracyjny kraju. Jeśliby jednak miało to nastąpić, to organ decyzyjny aktualnie znajduje się w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej i tam należy pytać o dalsze komentarze.

Wioletta Kulpa (PiS): Wyraźnie wypowiedziałam się na sesji rady miasta Płocka w miniony wtorek w imieniu Klubu Radnych PiS, że zaproponowana uchwała przez prezydenta Nowakowskiego jest niepotrzebna. Ministerstwo Rozwoju na wniosek pani premier Beaty Szydło opracowało podział statystyczny województwa mazowieckiego. Ponadto przytoczyłam odpowiedź na interpelację dla jednego z posłów z PO, w której to ministerstwo jasno dało do zrozumienia, że na tym etapie jedynym wnioskiem, jaki jest realizowany, jest podział statystyczny, a nie administracyjny. Dlatego uchwała, którą przegłosowali radni PO, PSL i SLD z Płocka jest bezzasadna, a z mojego punktu widzenia szkodliwa dla naszego miasta. Świadczą o tym oczywiście komentarze m.in. płynące z Radomia. Przypomnę tylko, że po wprowadzeniu reformy administracyjnej kraju wiele instytucji wojewódzkich, które miały swoje siedziby wówczas, gdy Płock był województwem, zostały przeniesione do Warszawy i Radomia. Jeśli takie działania podejmowane przez prezydenta Nowakowskiego ramię w ramię z marszałkiem Struzikiem mają służyć do obrony tylko wzajemnych wpływów, to bardzo źle to świadczy o naszych lokalnych włodarzach.  Radni Klubu PiS w Radzie Miasta Płocka będą zdecydowanie popierać działania o utworzenie nowego województwa z siedzibą w Płocku. Oczywiście takie propozycje będą poprzedzone konsultacjami społecznymi. Uchwała rady miasta przyjęta głosami PO, PSL i SLD nie pomaga naszemu miastu w ewentualnych przyszłych działaniach na rzecz budowy silnego nowego województwa z siedzibą w Płocku, która przypomina małą targowicę pojmowaną jako dbanie o swoje wpływy, a nie patrzenie szerzej na działalność samorządu nie tylko w kadencji 2014-2018, ale mając na względzie kolejne pokolenia.

Michał Sosnowski (PSL): Ciężko odnieść mi się do wypowiedzi samorządowców z Radomia, ponieważ gdy na ostatniej sesji rady miasta sugerowałem pani przewodniczącej Wioletcie Kulpie, że pomysły podziału administracyjnego Mazowsza są żywe szczególnie w tamtym rejonie, to twierdziła ona uparcie, że jest to tylko i wyłącznie "wirtualna sprawa". Podział administracyjny województwa uważam za bardzo zły pomysł. Dobrym rozwiązaniem jest za to podział statystyczny. Mnóstwo argumentów merytorycznych, popartych konkretnymi wyliczeniami w tej sprawie przedstawił w swojej prezentacji Marszałek Adam Struzik. Ze strony zwolenników pomysłu administracyjnego podziału Mazowsza nie usłyszałem natomiast żadnych racjonalnych argumentów "za". Dlatego też w tej sprawie wolałbym wierzyć radnej Kulpie - dobrze będzie, jeżeli pomysł ten zostanie jedynie "wirtualną sprawą", bo taką też wydawał mi się od początku - kiedy to w kampanijnym szale niektórzy parlamentarzyści prezentowali plansze z podzielonym "sercem Polski", grając na tanich resentymentach płocczan. Samorządowców z Radomia serdecznie pozdrawiam. Jednocześnie radzę im, żeby zajęli się problemami swojego miasta - przede wszystkim wysokim bezrobociem, ale również bezużytecznym lotniskiem, które w porównaniu choćby do portu w Modlinie wypada bardzo słabo.

Radni PiS byli przeciwni uchwaleniu stanowiska wyrażającego sprzeciw wobec podziałowi administracyjnemu Płocka, większość radnych PO i PSL - za, fot. Portal Płock

Czytaj też: 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE