Reklama

Radna chwali rząd, prezydent o zagrożeniu po informacji z ministerstwa

Opublikowano:
Autor:

Radna chwali rząd, prezydent o zagrożeniu po informacji z ministerstwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bezrobocie coraz mniejsze, tak wynika z informacji przygotowanych na wrześniową sesję. Zdaniem jednej z radnych to efekt działań rządowych, natomiast prezydent ostrzegał przed możliwym zagrożeniem braku środków finansowych dla doradców z Miejskiego Urzędu Pracy, o czym dowiedział się z pisma przysłanego z ministerstwa.

Bezrobocie coraz mniejsze, tak wynika z informacji przygotowanych na wrześniową sesję. Zdaniem jednej z radnych to efekt działań rządowych, natomiast prezydent ostrzegał przed możliwym zagrożeniem braku środków finansowych dla doradców z Miejskiego Urzędu Pracy, o czym dowiedział się z pisma przysłanego z ministerstwa. 

W trakcie dyskusji na wtorkowej sesji w auli ratusza, w punkcie o stanie bezrobocia, radna z klubu Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa odczytała dane statystyczne:

- W styczniu 2015 roku stopa bezrobocia wynosiła 12,8 proc., co daje nam 8 tys. 100 zarejestrowanych osób pozostających bez pracy, z kolei w 2016 już 10,8 proc. i 6,7 tys. osób. W grudniu 2016 roku 8,6 proc i 5,3 tys. osób. Mamy tendencję spadkową. Działania rządowe przynoszą bardzo korzystne efekty. Sam pan prezydent nie tak dawno pochwalił się przy informacjach o wykonaniu budżetu za pierwsze półrocze, że wpływy z podatków za okres od stycznia do czerwca 2017 roku wyniosły 140 mln zł. A w analogicznym okresie, rok wcześniej, 90 mln zł. Z tego wynika, że samorządy wiele zyskują, a pan prezydent ma środki finansowe na realizację kolejnych inwestycji.”

Udziały w podatkach z budżetu państwa w pierwszym półroczu wyniosły 139,5 mln zł, jednak w tym mamy środki z podatku PIT w wysokości 77,9 mln zł, z kolei z CIT 61,6 mln zł.

- Wszyscy cieszymy się z cennych działań zarówno rządowych, jak i samorządowych sprawiających, że bezrobocie w Płocku maleje – dodał przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski.

Prezydent tłumaczył radnej w kontekście wyższego CIT-u:

- Proszę pamiętać, że przynajmniej część z tych pieniędzy to jest rozliczenie za rok ubiegły. Nie mamy pewności, że w przyszłym roku podatki z tego tytułu będą równie duże. Po prostu jeden z dużych płatników nie zapłacił tego CIT-u w ubiegłym roku, a zapłacił dopiero w tym roku za rok ubiegły. W efekcie dochody z tego tytułu są dużo większe i mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma. Oby jak najwięcej podmiotów ten podatek płaciło i budżet miasta był w dobrej kondycji.

Prezydent chwalił pracę Miejskiego Urzędu Pracy, która przekłada się na wyniki. - Jeśli chodzi o bezrobocie, to poziom bezrobocia jest na rekordowo niskim poziomie, co ma także związek z koniunkturą gospodarczą w kraju.

W 2016 MUP przeprowadził po raz pierwszy badania efektywności przyznawanych jednorazowo środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej w latach 2014 i 2015. Był wymóg prowadzenia tej działalności przez rok. Po upływie tego czasu 50 proc. podmiotów kontynuowało swoją działalność. - A to już dość wysoki wskaźnik – uważał miejski włodarz. Wspomniał także o środkach pozyskiwanych przez urząd pracy z Unii Europejskiej na aktywizację zawodową. - W czerwcu 2017 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych po raz pierwszy od 2002 nie przekroczyła 5 tys. osób.

Andrzej Nowakowski nawiązał również do informacji, którą otrzymał 11 wrześni 2017 roku z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od  sekretarza stanu Stanisława Szweda. - Poinformował, że istnieje zagrożenie utrzymania ciągłości finansowania w kolejnych latach począwszy od 2018 roku wydatków, z których pokrywane są koszty wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracowników MUP pełniących funkcję doradców zawodowych - a gdyby tak się stało, w przyszłym roku ta kwota, która wynosi 368 tys. zł, już nie wpłynie. - Od wielu lat te środki wpływają do miasta i są wykorzystywane na utrzymanie części etatów w MUP. Decyzja jeszcze nie zapadła - dodał. - To na razie tylko pismo informujące, że taka decyzja może zapaść.

Przekłada się to na siedem etatów doradców zawodowych. - Albo zabezpieczymy sami te środki finansowe albo trzeba będzie rozwiązać to jakoś inaczej - dopowiadał. - Jeśli zapadnie decyzja, zwróci się do nas dyrektor MUP.

Ponadto MUP rozpoczął nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków (20 tys. zł) na podjęcie działalności gospodarczej dla 20 zarejestrowanych bezrobotnych, dla których ustanowiono pierwszy lub drugi profil pomocy. Są też dostępne dotacje dla sześciu osób z Unii Europejskiej na podjęcie działalności gospodarczej (20 tys. zł, trzeba zakwalifikować się do minimum do jednej z grup defaworyzowanych: osób w wieku 50 lat i więcej, osób z niepełnosprawnościami  bądź osób długotrwale bezrobotnych).

A na koniec prezydent zaprosił do udziału w Płockich Targach Aktywności Zawodowej w Orlen Arenie. 

[ZT]16443[/ZT]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE