Reklama

PSL o nowym hospicjum, zakładzie opieki leczniczej i teczce

Opublikowano:
Autor:

PSL o nowym hospicjum, zakładzie opieki leczniczej i teczce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Polska nam siwieje – stwierdził w Płocku szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, co uzasadnia potrzebę powstawania domów seniora. - Samorząd się z tego wywiązuje, ale rząd już zaniedbuje. My, jako PSL musimy mieć pakiet gotowych ustaw. Niebieska teczka Prawa i Sprawiedliwości wprowadziła Polaków w błąd - nawiązywał do kampanii PiS w 2015 roku. Obiecywał, że ta zielona PSL-u będzie pełna.

- Polska nam siwieje – stwierdził w Płocku szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, co uzasadnia potrzebę powstawania domów seniora. - Samorząd się z tego wywiązuje, ale rząd już zaniedbuje. My, jako PSL musimy mieć pakiet gotowych ustaw. Niebieska teczka Prawa i Sprawiedliwości wprowadziła Polaków w błąd - nawiązywał do kampanii PiS w 2015 roku. Obiecywał, że ta zielona PSL-u będzie pełna.

W czwartek gościł w Płocku były minister pracy i polityki społecznej za rządów PO-PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Na spotkaniu w Spółdzielczym Domu Kultury głównie odnosił się do tematyki seniorów. Tym samym nie zabrakło wspomnienia tzw. kosiniakowgo, czyli wsparcia dla rodziców, którzy nie mogli korzystać z rocznych urlopów rodzicielskich. Na dodatkowe finansowe wsparcie w wysokości 1 tys. zł co miesiąc przez rok, zgodnie z założeniami, miały zyskać osoby bez ubezpieczenia, którym urodziło się dziecko (np. studenci, pracujący na umowach o dzieło, osoby bezrobotne). Spotkanie z prasą rozpoczęło się od stwierdzenia, że przynosi efekty to, co w aspekcie polityki prorodzinnej zapoczątkowano jeszcze za poprzedniego rządu, natomiast już obecny rząd co prawda wprowadził 500+, ale zapomniał o seniorach.

Szef ludowców waloryzację rent i emerytur określił jako „skandalicznie niską, najniższą od ośmiu lat”. Podwyżka emerytur wyniosła minimalnie 10 zł (7,50 zł w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 5 zł w przypadku emerytur częściowych).

- Wartość płacy minimalnej rozjechała się z wysokością minimalnej emerytury – mówił były minister.

Przypomnijmy, że w tym roku podwyższono kwotę najniższej emerytury do 1 tys. zł (przy nowej płacy minimalnej na poziomie 2 tys. brutto). Ludowcy postulują zwolnienie emerytur i rent z opodatkowania. - Państwo zabrało już dość podatków od seniorów, którzy przepracowali kilkadziesiąt lat – podkreślał Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z szacunkami GUS w Polsce do 2050 roku będzie 10 mln emerytów. - O tę grupę trzeba zadbać. A jeśli nie robi tego rząd, to my zadbamy w powiatach i w gminach – kontynuował Kosiniak-Kamysz. W tym punkcie ponownie nawiązał do tego, co rozpoczęto za poprzedniego rządu, czyli do programu „Senior-Wigor” kumulującego środki na powstawanie na terenie kraju klubów i domów seniora (samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie). - Rząd zrobił teraz program „Senior+”, oferując o połowę mniejsze środki - przypominał. Innymi słowy program w 2017 roku zaadresowano do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+, dla których mają powstawać domy dziennego pobytu. Polityk chwalił na spotkaniu w Płocku inicjatywy powstawania powiatowej rady seniorów albo kopert życia.

Zwracano uwagę na temat, który ostatnio często wybrzmiewa wśród ludowców, mianowicie na uszczuplanie kompetencji samorządów. Zamiast decentralizacji, zachodzi proces odwrotny, trwa centralizacja władzy. - Trzeba bronić dorobku samorządów, aby decyzje nie były podejmowane w Warszawie na jednej z ulic, lecz w miejscu zamieszkania – podkreślał szef PSL. - Zatrzymajmy tę recydywę PRL.

W spotkaniu uczestniczył starosta Mariusz Bieniek. On z kolei odnosił się do pracowników sezonowych z Ukrainy dorywczo zatrudnianych w rolniczych gospodarstwach w Słubicach, w Gąbinie czy tez w gminie Stara Biała. Dotychczas procedury sprowadzały się do złożonego wniosku przez rolnika do powiatowego urzędu pracy, który następnie był rejestrowany. Zwykle oferowano umowę o dzieło, natomiast zgodnie z nowymi regulacjami obowiązywałaby minimalna stawka godzinowa.

- A to podniesie koszty, przez co sektor rolniczy stanie się mniej dochodowy – uważał Mariusz Bieniek.

PSL przygotowuje projekt ustawy odnoszący się do pracy sezonowej w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Projekt powinien zostać złożony za kilka tygodni. Umowa byłaby jak najprostsza. - Rozważamy ryczałt w przypadku ubezpieczenia. Dziś wielu obcokrajowców pracuje u nas „na czarno” i nie ma żadnego ubezpieczenia.

Przewodniczący Rady Powiatu, Lech Dąbrowski zwracał uwagę na to, że coraz częściej młodzi, wykształceni rolnicy decydują się na zatrudnienie w mieście. Zmniejszyło się wykorzystanie unijnego dofinansowania na zakup sprzętu rolniczego.

Szef płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego i radny miejski PSL, Tomasz Kominek wspominał, poza kosiniakowym, także urlop ojcowski.

- PiS wprowadził 500+ zapominając, że blisko połowa dzieci to jedynacy. 

W trakcie konferencji Mariusz Bieniek poinformował o trwających pracach nad powstaniem zakładu opieki leczniczej (50 miejsc) i hospicjum (20 miejsc) po sąsiedzku z Domem Pomocy Społecznej w Goślicach. Zdecydowano się na formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Wykonawcą została Grupa Zdrowie. Partner prywatny wybuduje zakład i hospicjum, następnie będzie zarządzał obiektami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE