Reklama

Przystanek widmo, na którym nic się nie zatrzymuje. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Przystanek widmo, na którym nic się nie zatrzymuje. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W grudniu 2015 roku prezydent Andrzej Nowakowski i marszałek Adam Struzik oficjalnie otworzyli wyremontowaną ul. Dobrzyńską i Traktową. Konferencja prasowa odbyła się przy przystanku, który do dziś jest nieużywany. Pytanie więc: dlaczego w ogóle powstał?

W grudniu 2015 roku prezydent Andrzej Nowakowski i marszałek Adam Struzik oficjalnie otworzyli wyremontowaną ul. Dobrzyńską i Traktową. Konferencja prasowa odbyła się przy przystanku, który do dziś jest nieużywany. Pytanie więc: dlaczego w ogóle powstał? 

Minęło ponad półtora roku od otwarcia ulicy, a odbyło się ono dokładnie w tym miejscu. Komunikacja Miejska ulicą Dobrzyńską oczywiście jeździ. Spotkać można tam autobusy kilku linii, po niedawnych zmianach będą to autobusy oznaczone numerami 61, 100, 101, 102, 103, 104. Na prostopadłej ulicy Traktowej powstał przystanek "Dobrzyńska 02". Żaden z autobusów się tu jednak nie zatrzymuje.

[ZT]11296[/ZT]

Wejście na stronę internetową miejskiego przewoźnika dostarcza tylko kolejnych wątpliwości. Przystanków oznaczonych hasłem "Dobrzyńska" próżno szukać w spisie. Błąd? Wydaje się, że nie. Żaden z autobusów nie ma na rozkładzie takiego postoju. Wiele do myślenia daje też fakt, że na przystanku nie ma żadnych oznaczeń ani rozkładów jazdy. Ot, zwykły, nowy przystanek. Po prostu nie jest nikomu potrzebny. 

Zapytaliśmy więc w Komunikacji Miejskiej, czy wiedzą o istnieniu takiego przystanku widmo. 

- Komunikacja Miejska nie ma z tym przystankiem nic wspólnego - mówi Kinga Wochowska, rzeczniczka KM. - Nie powstał on na naszą prośbę. 

Z pytaniami zwróciliśmy się więc do Urzędu Miasta. Urzędnicy szybko zidentyfikowali przystanek. Okazuje się, że remont ulic Dobrzyńskiej i Traktowej był sowicie dofinansowany ze środków unijnych. A skoro tak, remont wykonano "na bogato". Postanowiono więc wybiec w przód i załatwić od razu całą infrastrukturę, łącznie z wiatą przystankową.

- Jednym z założeń całego projektu remontu ul. Dobrzyńskiej i wybudowanie ul. Traktowej była zmiana kategorii dróg dla dwóch ulic - mówi Konrad Kozłowski z Urzędu Miasta. - Ul. Medyczna jest aktualnie drogą wojewódzką 562 i tą ulicą odbywa się ruch tranzytowy w kierunku Dobrzynia.

Jak wyjaśnia, po wybudowaniu ulicy Traktowej miała nastąpić zmiana. Rolę DW 562 miała przejąć właśnie Traktowa, a wówczas ruch ciężkich pojazdów z ul. Medycznej zostałby tam przekierowany. Dopuszczono by jednak autobusy miejskie. Linie podmiejskie z kolei miałyby jeździć właśnie ulicą Traktową, na której umiejscowione są przystanki. Zmiana kategorii ulic była jednym z warunków pozyskania dofinansowania. 

- Cały czas czekamy na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Zarządu Dróg na zmianę kategorii dla tych ulic. Złożyliśmy stosowną dokumentację w zeszłym roku. Jest to formalność, ale procedura się się przeciąga. Po prostu czekamy - mówi Kozłowski. 

Na razie jednak ruch autobusów nie jest tam skierowany. Nikt tam nawet jeszcze nie mieszka. Urzędnicy przewidują jednak, że w tym kierunku będą rozbudować się osiedla mieszkalne. Kiedy to się jednak kategoria ulic zostanie zmieniona, a w okolicy powstaną pierwsze domy? 

Na decyzję MWZD możemy jeszcze trochę poczekać. Jak mówi Monika Burdon, rzeczniczka urzędu, dokumenty wpłynęły dopiero 29 listopada 2016 roku. 

- Musieliśmy wystąpić o opinię ministra, ponieważ droga wojewódzka nr 562 łączy się ze strategiczną drogą nr 564 - wyjaśnia rzeczniczka. - Czekamy na tę opinię. Do końca września mamy czas na podjęcie decyzji, a wówczas nowa kategoria mogłaby obowiązywać od 1 stycznia. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE