Reklama

Przygotowali podwójny wernisaż. Jeden będzie filmowy z fotokodami

Opublikowano:
Autor:

Przygotowali podwójny wernisaż. Jeden będzie filmowy z fotokodami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 40, ponieważ na ekspozycji zaprezentowano dorobek filmowy z 40 produkcji, a także 90, ponieważ filmowiec w marcu 2016 roku skończył 90 lat, zmarł w październiku tego samego roku. „Andrzej Wajda 40/90” to tytuł najnowszej wystawy w Płockiej Galerii Sztuki. Na drugą ekspozycję składają się prace płockiej plastyczki, Zofii Samusik-Zaremby.

Liczba 40, ponieważ na ekspozycji zaprezentowano dorobek filmowy z 40 produkcji, a także 90, ponieważ filmowiec w marcu 2016 roku skończył 90 lat, zmarł w październiku tego samego roku. „Andrzej Wajda 40/90” to tytuł najnowszej wystawy w Płockiej Galerii Sztuki. Na drugą ekspozycję składają się prace płockiej plastyczki, Zofii Samusik-Zaremby.  

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na dwa wydarzenia, wystawę poświęconą wybitnemu filmowcowi i na wystawę prac płockiej plastyczki. Zarezerwujcie sobie trochę czasu w piątkowy wieczór, 7 lipca.

Andrzej Wajda, laureat setek nagród, w tym Oscara, Cezara, europejskiej nagrody Felix za całokształt twórczości, także Złotego Niedźwiedzia. Zapewne każdy widział przynajmniej jeden z jego filmów. Cztery tytuły: „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” oraz „Katyń” były nominowane do Oscara w kategorii film obcojęzyczny. Na wystawie nie zabraknie także dorobku teatralnego i dokumentalnego reżysera. Znajdziemy tu plakaty, zdjęcia z planu, a także tzw. fotokody odsyłające do wybranych filmów i zwiastunów. Wystawa na dziedzińcu PGS składa się z 88 plansz i będzie czynna do 6 sierpnia. 

Także w piątek odbędzie się wernisaż wystawy prac Zofii Samusik-Zaremby pt. „W poszukiwaniu metafory. 50 lat pracy twórczej”. Wystawę składającą się z grafik i malarstwa, łącznie aż z 200 prac autorstwa płockiej plastyczki i pedagoga, goście PGS będą mogli oglądać do 20 sierpnia. Niektóre prace powstały jeszcze w 1954 roku, inne powstały niedawno w trakcie pleneru. - Eksponowane będą również prace inspirowane wierszami Bolesława Leśmiana oraz C. K. Norwida, wykonane w opracowanej przez artystkę technice, łączącej grafikę z akrylem i woskiem, nanoszone na moczony papier – zachęcają w PGS do ich obejrzenia. - Zofia Samusik-Zaremba inspirację do twórczości czerpie z natury, ale nie brakuje też motywów nawiązujących do świata wyobraźni. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

Początek o godz. 18.00. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE