Reklama

Przybyło miast na mapie kraju. Jedno niedaleko Płocka

Opublikowano:
Autor:

Przybyło miast na mapie kraju. Jedno niedaleko Płocka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - To przepiękne miasto, położone nad Wisłą, z pięknymi zabytkami i z fantastycznymi predyspozycjami do rozwoju – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas uroczystości związanej z nadaniem statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą. W czwartek, 2 stycznia br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji akt nadania statusu miasta odebrał Marcin Gortat, burmistrz miejscowości.

- To przepiękne miasto, położone nad Wisłą, z pięknymi zabytkami i z fantastycznymi predyspozycjami do rozwoju – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas uroczystości związanej z nadaniem statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą. W czwartek, 2 stycznia br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji akt nadania statusu miasta odebrał Marcin Gortat, burmistrz miejscowości.

Tym samym Czerwińsk nad Wisłą ponownie stał się miastem (prawa miejskie utracili w 1869 r.).

- Jedne źródła podają, że mocą ukazu carskiego prawa miejskie odebrano w odwet za patriotyczną postawę mieszkańców w czasie powstania styczniowego. Inne źródła opisują, że na tym terenie nie było znaczących walk powstańczych, gdyż było mało lasów, które były schronieniem dla powstańców. Chodziło o dostosowanie guberni polskich do systemu powszechnego w imperium, a z resztą sam Czerwińsk nad Wisłą w nikłym stopniu przypominał miasto (liczył 900 mieszkańców). Niektóre takie miejscowości same starały się o zniesienie praw miejskich, gdyż zbyt drogie dla nich było utrzymanie administracji miejskiej. W XIX w. na przemian była koniunktura na zboże i zyski, jak również następował kryzys. W tym okresie dużo lasów przekształcono w pola uprawne - czytamy na stronie gminy.

Czerwińsk nad Wisłą (w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim) jest jedną z czterech miejscowości, które wraz z nadejściem nowego roku otrzymały status miasta. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, z dniem 1 stycznia 2020 r. miastami stały się również: Lututów (w powiecie wieruszowskim, w województwie łódzkim), Piątek (w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim) oraz Klimontów (w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim).

[ZT]23030[/ZT]

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. MSWiA wskazuje korzyści z uzyskania statusu miasta: większy prestiż, zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Wiceminister Paweł Szefernaker wręczył akty nadania statusu miasta gospodarzom trzech pozostałych miejscowości (Lututów, Piątek i Klimontów) podczas uroczystości, która odbyła się 30 grudnia 2019 r. Dzięki zmianom, które weszły w życie 1 stycznia, łącznie w Polsce są już 944 miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE