Reklama

Przybyło 20 proc. miejsc w żłobkach. Ale korzysta tylko co dziewiąte dziecko

Opublikowano:
Autor:

Przybyło 20 proc. miejsc w żłobkach. Ale korzysta tylko co dziewiąte dziecko   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2018 r. w województwie mazowieckim ok. 11 proc. dzieci w wieku do lat 3 było objętych opieką żłobkową. Ponad połowa miejsc znajdowała się w dyspozycji placówek prywatnych. Wśród ponad 4 tys. osób personelu było tylko 33 mężczyzn.

W 2018 r. w województwie mazowieckim ok. 11 proc. dzieci w wieku do lat 3 było objętych opieką żłobkową. Ponad połowa miejsc znajdowała się w dyspozycji placówek prywatnych. Wśród ponad 4 tys. osób personelu było tylko 33 mężczyzn.

W Płocku mamy cztery żłobki miejskie, to zdecydowanie za mało. Piąty ma powstać w miejscu starego przedszkola przy ul. Kazimierza Wielkiego. Na parterze oraz na pierwszym piętrze budynku znajdzie się trzyoddziałowy żłobek dla ponad 90 dzieci. Plan zakłada, że będzie gotowy wiosną 2021 roku i wówczas w Płocku będzie pięć placówek z miejscami dla ponad 400 dzieci.

A jak to wygląda w skali województwa? O ciekawe zestawienie pokusił się Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych - Urząd Statystyczny w Warszawie. To pewne: w 2018 roku uległa poprawie sytuacja w zakresie instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat 3. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła zarówno liczba placówek, jak i oferowanych przez nie miejsc. W żłobkach i klubach dziecięcych w końcu roku przebywało o niemal 20 proc. więcej dzieci niż w 2017 roku.

- W końcu grudnia 2018 r. w województwie mazowieckim funkcjonowało 686 (o 15,9 proc. więcej w porównaniu z 2017 r.) placówek sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3, z tego 579 żłobków, 1 oddział żłobkowy oraz 106 klubów dziecięcych - czytamy w opracowaniu.

Co piąta placówka sprawująca opiekę nad dziećmi do lat 3 była prowadzona przez jednostki sektora publicznego. W sektorze prywatnym większość żłobków i klubów dziecięcych należała do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Udogodnienia dla potrzeb osób niepełnosprawnych posiadała prawie połowa placówek. Były to pochylnie, podjazdy, platformy oraz przystosowanie łazienek. 

Najwięcej placówek pracowało dłużej niż 10 godzin — blisko 2/3 żłobków oraz co siódmy klub dziecięcy. Co ważne, we wszystkich placówkach łącznie było 23,1 tys. miejsc, czyli aż o 1/4 więcej w porównaniu z 2017 r. Nie wszystkie były wykorzystane. W końcu 2018 r. w placówkach przebywało 20,2 tys. dzieci, to wzrost o 19,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Ponad połowa dzieci to dwulatkowie.

W końcu 2018 roku łącznie we wszystkich placówkach sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3 na Mazowszu pracowało prawie 4,1 tys. osób, w tym tylko 33 mężczyzn. Średnio na 1 osobę personelu przypadało 5 podopiecznych. Dodajmy, że działalność żłobków oraz klubów dziecięcych wspomagało także 74 wolontariuszy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE