Reklama

Reklama

Przez rok badali stan powietrza. Jakie są wnioski?

Opublikowano: 11 lipca 2017 06:05
Autor:

Przez rok badali stan powietrza. Jakie są wnioski? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez pół roku mobilna stacja badała zanieczyszczenie powietrza na Podolszycach, przez kolejne pół – przy Sportowej. Jakie są wyniki tych pomiarów?

Reklama

Przez pół roku mobilna stacja badała zanieczyszczenie powietrza na Podolszycach, przez kolejne pół – przy Sportowej. Jakie są wyniki tych pomiarów?

Jak już pisaliśmy, mobilną stację pomiarową należącą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ustawiono najpierw przy Gimnazjum nr 8 na Podolszycach, a następnie przy stadionie miejskim przy ul. Sportowej. Chodziło o to, by to, czym oddychamy, badało urządzenie niezależna od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i od Orlenu, którym płoccy radni i mieszkańcy nie do końca wierzą.

[ZT]12062[/ZT]

Ratusz udostępnił nam raporty z tych pomiarów. Badaniu została poddana obecność następujących substancji: benzenu, dwutlenku siarki i pyłu zawieszonego PM10. Raport składa się z tabeli, a pomiar substancji był prowadzony co godzinę. Wnioski? W Ratuszu nie bili na alarm, bo według pomiarów, z płockim powietrzem jest wszystko w porządku, a ewentualne przekroczenia mieszczą się w ustalonych dla szkodliwych substancji normach.

[ZT]13453[/ZT]

W stacji ustawionej bliżej koncernu, czyli przy stadionie przekroczenie pyłu zawieszonego PM10 odnotowano tylko raz. Warto jednak zwrócić uwagę, że dopuszczalne jest dobowe przekroczenie wartości pyłu 35 razy w roku. Nieco gorzej było podczas pomiarów na Podolszycach. Tutaj przekroczenie PM10 odnotowano 26 razy. Przekroczenia normy dotyczącej dwutlenku siarki nie odnotowano. W żadnym z punktów pomiarowych nie zaobserwowano także przekroczeń norm benzenu. Dlaczego?

Ponieważ dla tej substancji ustanowiona jest średnioroczna norma na poziomie 5 µg/m3. Tak więc opis do raportu nie wskazuje przekroczenia normy, mimo że kilkukrotnie odnotowano podwyższone stężenia, nawet do wartości 16 µg/m3. Tak było 10 listopada 2016 roku. Kilkukrotne przekroczenie wartości 5 µg/m3 odnotowała stacja przy ulicy Sportowej między wrześniem a listopadem 2016 roku. Zdarzały się też dni, kiedy emisja benzenu spadała poniżej 1 µg/m3.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.