Reklama

Przez Płock będzie przejeżdżał nowy pociąg

Opublikowano:
Autor:

Przez Płock będzie przejeżdżał nowy pociąg - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w tym roku tabor Kolei Mazowieckich wzbogaci się o dwa nowe i nowoczesne szynobusy. Oba pociągi potrafią rozpędzić się do 120 km/h i zaczną przemierzać trasy głównie województwa mazowieckiego. Jeden z nich będzie się zatrzymywał również w Płocku.

Jeszcze w tym roku tabor Kolei Mazowieckich wzbogaci się o dwa nowe i nowoczesne szynobusy. Oba pociągi potrafią rozpędzić się do 120 km/h i zaczną przemierzać trasy głównie województwa mazowieckiego. Jeden z nich będzie się zatrzymywał również w Płocku.

Umowę na zakup nowoczesnych pociągów podpisał wojewoda Jacek Kozłowski i marszałek województwa Adam Struzik. To nie pierwszy taki zakup Kolei Mazowieckich. Jak dotąd z dotacji celowej w wysokości niemal 7,3 mln zł zakupiono już siedem szynobusów, czyli faktycznie wydano już na ten cel prawie 52 mln zł.

Pierwszy pociąg ma być dwuczłonowy i ten zostanie skierowany na trasę Tłuszcz-Warszawa-Czeremcha. Przy jednym kursie przewiezie przeszło dwustu pasażerów. W środku ma 116 stałych miejsc siedzących i sześć uchylnych, do tego 138 miejsc stojących.

Na zdecydowanie bardziej interesuje ten drugi, chociaż niestety mniejszy i nie dojedziemy nim do stolicy. Szynobus przeznaczono do obsługi dwóch odcinków, Tłuszcz-Nasielsk-Sierpc-Płock oraz Tłuszcz-Ostrołęka. W trakcie podróży miejsce siedzące znajdzie 60 pasażerów, do tego mamy w nim 8 miejsc uchylnych i 52 miejsca stojące.

W środku nie będzie przedziałów. W obu zamontowano klimatyzację i monitoring, bramki do liczenia pasażerów, pojawi się także elektroniczny system zewnętrznej i wewnętrznej informacji wizualnej w technice LED lub LCD. Aby ułatwić życie pasażerom, system głosowy zadba o zapowiadanie poszczególnych przystanków.

Jak do tej pory mogliśmy przyuważyć przejeżdżające przez Płock inne szynobusy, które zakupiono w ramach modernizacji taboru. Sześć takich jednoczłonowych pojazdów wyprodukowała dla Kolei Mazowieckich w latach 2011-2012 i 2014 firma PESA Bydgoszcz. Do dyspozycji był również jeden dwuczłonowy, który z kolei dostarczyła firma NEWAG w 2013 roku. Wszystkie poruszały się po trasie Kutno-Płock- Sierpc-Nasielsk-Tłuszcz-Siedlece-Czeremcha bądź Tłuszcz–Warszawa Wschodnia–Siedlce–Czeremcha.

 Na 282 pojazdy, którymi dysponują Koleje Mazowieckie, 81 jest nowych.

Fot. Pierwsza - Michał Słaby, druga - Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE