Reklama

Przetarg ogłoszony, ale czy miasto ma wystarczająco pieniędzy?

Opublikowano:
Autor:

Przetarg ogłoszony, ale czy miasto ma wystarczająco pieniędzy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od poniedziałku firmy mogą składać oferty w przetargu na budowę nowego stadionu Wisły Płock. Nie jest tajemnicą, że to jedna z najdroższych inwestycji w historii miasta.

Od poniedziałku firmy mogą składać oferty w przetargu na budowę nowego stadionu Wisły Płock. Nie jest tajemnicą, że to jedna z najdroższych inwestycji w historii miasta. 

Przez ostatnich 10 lat nowe stadiony rosły w Polsce jak grzyby po deszczu. Impuls dała organizacja mistrzostw Europy w 2012 roku, dzięki czemu zbudowano lub zmodernizowano cztery obiekty, na których grają teraz kluby Ekstraklasy. Mowa tu oczywiście o stadionach Wisły Kraków, Śląska Wrocław, Lecha Poznań i Lechii Gdańsk. Nowe obiekty powstawały też w innych miastach i dziś większość klubów w najwyższej klasie rozgrywkowej gra na nowoczesnych arenach. 

Nowego stadionu przy Łukasiewicza 34 nie ma co porównywać do kolosów, z Gdańska czy Poznania. Kosztowały one kilkaset milionów złotych, ale mieszczą po 40 tys. widzów. Płocki obiekt ma być dużo bardziej kameralny i pomieścić 15 tys. osób. Podobne stadiony mają chociażby w Krakowie (Cracovia), Lubinie, Tychach, Gdyni czy Bielsku-Białej. Oczywiście każdy obiekt jest zbudowany na innym terenie i ma inne uwarunkowania co do budowy, ale luźny wniosek wyciągnąć można: miasto wyda zapewne ponad 100 milionów złotych. Czy mamy takie pieniądze?

- W planie finansowym zarezerwowaliśmy na razie prawie 100 mln zł brutto, a także ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie stadionu. Po jego rozstrzygnięciu będziemy wiedzieli, czy jest to kwota wystarczająca, czy też trzeba będzie ją zwiększyć - wyjaśnia prezydent Andrzej Nowakowski. - Mamy również czas na poszukiwanie środków zewnętrznych. Nie ustajemy w tych zabiegach, zarówno jeśli chodzi o ministerstwo, jak i sponsorów. 

Kilka miesięcy temu prezydent Andrzej Nowakowski wysłał pismo do prezesa Orlenu z pytaniem, czy koncern zamierza uczestniczyć w finansowaniu budowy stadionu. Jak mówi prezydent, odpowiedzi do dziś nie ma. Poznanie realnych kosztów mogłoby ułatwić sprawę. 

- Faktycznie, gdybyśmy znali koszt, być może byłoby łatwiej uzyskać  odpowiedź - mówi prezydent. - Ale cały czas będziemy pytać. 

Ratusz mógłby szukać pieniędzy także na szczeblu centralnym, chociażby w Ministerstwie Sportu. Jaka zdaniem prezydenta jest na to szansa jest na to szansa? 

- Niestety, dziś jest niewielka, ale może się to zmienić. Konstruując plan finansowy państwa posłowie mogą zapisać środki z budżetu prawie na dowolną inwestycję. Swego czasu takie pieniądze dostaliśmy na budowę mostu. Radom, nie wiadomo jakim trybem, otrzymał blisko 100 mln złotych na remont głównej ulicy, więc dlaczego nie my? Jest to okazja do wykazania się dla parlamentarzystów, którzy mogą udowodnić, że nie składali pustych obietnic wsparcia projektów związanych z Płockiem - zakończył Nowakowski. 

Przetarg na budowę nowego stadionu Wisły Płock ogłoszono w poniedziałek 24 września.Pierwszy etap zakończy się 6 listopada. 

[ZT]20358[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE