Reklama

Przeszli na zieloną stronę mocy. Rachunki 10 razy niższe

Opublikowano:
Autor:

Przeszli na zieloną stronę mocy. Rachunki 10 razy niższe - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Zawidz oraz miasto i gmina Drobin otrzymają wsparcie unijne na wymianę węglowych źródeł ciepła na niskoemisyjne nowoczesne urządzenia grzewcze. Pieniądze zostaną przeznaczone także na termomodernizację budynków i montaż paneli fotowoltaicznych. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Płocku.

Gmina Zawidz oraz miasto i gmina Drobin otrzymają wsparcie unijne na wymianę węglowych źródeł ciepła na niskoemisyjne nowoczesne urządzenia grzewcze. Pieniądze zostaną przeznaczone także na termomodernizację budynków i montaż paneli fotowoltaicznych. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Płocku.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty ze wspomnianych gmin otrzymają dotacje w kwocie 1 mln 90 tys. zł (Zawidz) oraz 1 mln 75 tys. (Drobin). W płockiej delegaturze umowy z przedstawicielami samorządów podpisał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

- Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich aż 36 jest w Polsce. Niestety, Mazowsze też jest dotknięte tym problemem i to będzie wyzwanie na najbliższe lata - podkreślił marszałek Adam Struzik. - Rocznie w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera aż 46 tysięcy osób. 

Dzięki pieniądzom z Unii na terenie gminy Drobin w powiecie płockim wymienione zostaną urządzenia grzewcze w 17 budynkach jednorodzinnych oraz w kotłowni osiedlowej zaopatrującej w ciepło siedem budynków. Węglowe źródła ciepła zastaną zastąpione instalacją: 12 kotłów na gaz, pięciu na biomasę-pellet i jednego kotła zgazowującego drewno. Docieplone zostaną także trzy budynki wielorodzinne przy ul. Padlewskiego, zasilane z kotłowni miejskiej. Inwestycja sprawi, że zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych i pyłów. Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln zł.

- W 2015 roku przeszliśmy na zieloną stronę mocy - mówi burmistrz Drobina Andrzej Samoraj. - Staramy się pozyskiwać pieniądze zarówno na obiekty użyteczności publicznej, jak i dla mieszkańców. Projektów było już sporo. Moim marzeniem jest, by w naszej kotłowni spalać paliwo lokalne - owies. By nasi rolnicy mieli alternatywne źródło dochodu. Na razie prowadzimy szczegółowe wyliczenia. 

Natomiast w Zawidzu w powiecie sierpeckim zmodernizowane zostaną kotłownie w 48 domach jednorodzinnych, zainstalowane będzie 31 pieców na gaz i 17 na pellet. W 12 domach jednorodzinnych przeprowadzone zostaną prace termomodernizacyjne, w tym modernizacja kotłowni. Poza tym na 8 budynkach mieszkalnych zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia niskiej emisji, a także do obniżenia kosztów wytwarzania energii cieplnej, co dla mieszkańców oznacza czystsze powietrze i oszczędności. Całkowita wartość projektu to niespełna 1,4 mln zł.

- Mieszkańcy sami zadecydowali, co chcą mieć w ramach tego projektu - podkreślił wójt gminy Zawidz Dariusz Franczak. -  Wkład beneficjentów wynosił 20 procent. Coraz popularniejsze są u nas instalacje fotowoltaiczne, bo rachunki za energię elektryczną spadają na przykład z 500-600 zł do zaledwie 50-60 zł . To się opłaca!

Na działania związane z redukcją emisji zanieczyszczeń powietrza Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE