Reklama

Przeprowadzka. Z Tumskiej na Tumską

Opublikowano:
Autor:

Przeprowadzka. Z Tumskiej na Tumską - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jutro radni zdecydują, czy Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki wyprowadzi się ze starej siedziby przy Tumskiej 9. Jeśli przyklasną pomysłowi, przenosiny nie odbędą się w zbyt odległe miejsce. Raptem z adresu przy Tumskiej 9a na… Tumską 13, czyli w miejsce, gdzie i tak już od jakiegoś czasu odbywają się spotkania i przedstawienia teatralne.

Jutro radni zdecydują, czy Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki wyprowadzi się ze starej siedziby przy Tumskiej 9. Jeśli przyklasną pomysłowi, przenosiny nie odbędą się w zbyt odległe miejsce. Raptem z adresu przy Tumskiej 9a na… Tumską 13, czyli w miejsce, gdzie i tak już od jakiegoś czasu odbywają się spotkania i przedstawienia teatralne.

Jeśli sięgnąć pamięcią do czasu, kiedy na ul. Tumskiej stały ławeczki i rosły drzewa, kiedy jeszcze ulica nie przeszła zmiany „wizerunku”, na Tumską 13 przychodziło się wrzucić coś na ząb do restauracji Sphinx. Później lokal po byłej restauracji stał pusty, brakowało na niego chętnych. Aż do pomysłu jeszcze sprzed roku, by od Agencji Rewitalizacji Starówki przejął go we władanie Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki i zaadaptował pod swoją nową siedzibę.

Jak wiadomo, obecnej siedzibie POKiS-u, gdzie niegdyś mieścił się Klub Literacki 'Marabut", sporo można zarzucić.  Wnętrza nie porażają ani estetyką, ani stanem technicznym. Budynek od wielu lat nie przeszedł remontu (za wyjątkiem odświeżenia kilku pomieszczeń biurowych), a swoje lata już ma. Wybudowano go w 1870 roku. Panuje tam spora ciasnota. Niewielkim metrażem administracja dzieli się z instruktorami i ich grupami, którzy potrzebują kawałka podłogi na próby, wywołanie zdjęć, aranżowanie etiud teatralnych. Jak twierdzi się w oficjalnym uzasadnieniu przeprowadzki, część przeznaczona dla działalności statutowej jest systematycznie ograniczana i pomniejszana lub całkowicie wyłączana z użytku ze względu na złe warunki sanitarne (zawilgocenie i zagrzybienie). Z 700 metrów kwadratowych zrezygnowano z korzystania z prawie jednej trzeciej powierzchni. Z drugiej strony w dolnej sali dopiero co uruchomiono Kino za Rogiem.

Sytuację może uratować już tylko przeprowadzka na 1676,50 metrów kwadratowych. – Wszelkie kosmetyczne zmiany mające poprawić wizerunek jednostki i jej funkcjonowanie nie przyniosą pożądanego efektu, jeśli POKiS nie zmieni siedziby – czytamy w uzasadnieniu przygotowanych dla radnych. Potrzebne jest nowe lokum na miarę XXI wieku, a wygląda na to, że nowych siedzib pozazdroszczono już innym miastom, jak Sierpc czy Grodzisk Mazowiecki.

Wariant z przeprowadzką przyjęto za optymalny. Agencja Rewitalizacji Starówki dysponuje już pozwoleniem na budowę, rozbudowę i przebudowę nieruchomości przy Tumskiej 13. Wcześniej trzeba dostosować pomieszczenia pod potrzeby osób niepełnosprawnych, zaaranżować pracownie: fotograficzną, muzyczną i plastyczną. Ponadto planuje się stworzyć pracownię nowych mediów, filmową i rzeźbiarską. Do tego doszłaby reaktywacja Dyskusyjnego Klubu Filmowego w nowej sali projekcyjnej i nowej sali koncertowej.

Planów jest sporo, dlatego przeprowadzka nastąpiłaby dopiero na początku 2017 roku, zaraz po sfinalizowaniu inwestycji. Czy data jest realna? - Większe obiekty pobudowano w 12 miesięcy - twierdzi dyrektor POKiS-u, Artur Wiśniewski. Jednak nie oznacza to, że nowa siedziba będzie od razu własnością POKiS-u. Tak się rzeczywiście stanie, ale dopiero po upływie 12 lat licząc od chwili protokolarnego przekazania pomieszczeń. Wówczas dojdzie do sprzedaży za symboliczną złotówkę plus VAT. Przez te 12 lat płocka instytucja kultury będzie wpłacała co miesiąc na konto Agencji Rewitalizacji Starówki kwotę 75 tys. 476 zł i 3 gr. netto z opcją waloryzacji o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych publikowany przez GUS.

A co w takim razie z Kinem za Rogiem przy Tumksiej 9? Od zarządzającego nim Radosława Łabarzewskiego dowiedzieliśmy się, że podpisana umowa skończy się z końcem grudnia 2017 roku. Okazuje się, że umowa precyzuje miejsce zainstalowania sprzętu, a jest nim sala w obecnej siedzibie POKiS-u. Dyrektor POKiS-u nie widzi poblemu. - Tumska 9 to dobre miejsce, w końcu to "Kino za Rogiem" - a później się zobaczy. Gdyby wszystko posżło po jego myśli, do dyspozycji byłyby nawet trzy takie sale, z jakiej obecnie korzysta KzR.

Co na to wszystko radni? Dowiemy się podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Płocka, 28 kwietnia.

Plany o przepowadzce snuje również Młodzieżowy Dom Kultury w odniesieniu do budynku po zlikwidowanym Gimnazjum nr 2 przy ul. Jakubowskiego. 

Czytaj też:

Fot.: Pierwsza - wnętrze obecnej siedziby POKiS-u, druga - planowanej siedziby, Portal Płock.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE