Reklama

Przepisy podatkowe się zmieniły. Sprawdź, co warto wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Przepisy podatkowe się zmieniły. Sprawdź, co warto wiedzieć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmieniły się niektóre zasady dotyczące podatku CIT. Warto być na bieżąco, by korzystać z ulg lub nie zapłacić kary.

Zmieniły się niektóre zasady dotyczące podatku CIT. Warto być na bieżąco, by korzystać z ulg lub nie zapłacić kary.

CIT-8, nowości w 2018 roku

Podmioty gospodarcze podlegające zasadom podatku dochodowego od osób prawnych dobrze znają oraz używają w swojej działalności druku księgowego jakim jest deklaracja CIT-8. W ramach zeznania wskazuje się w niej osiągnięte dochody lub poniesioną przez podatnika stratę. W przypadku braku podatku do zapłaty składana jest natomiast deklaracja zerowa, będąca informacją dla organów podatkowych dlaczego podmiot nie wpłaca na odpowiednie konto urzędu zobowiązania podatkowego. W 2017 roku wprowadzono szereg nowych przepisów, z którymi warto zapoznać się przed wypełnieniem CIT-8.

CIT- 8 – zasady ogólne bez zmian

Bez zmian pozostają ogólne reguły rządzące deklaracją CIT-8. Zakres opodatkowania oraz katalog podmiotów nadal ustala przede wszystkim ustawa o CIT. Terminem złożenia dokumentu jest okres do trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego przedsiębiorcy. Oznacza to, że jest on zależny od ustalenia i zadeklarowania okresu podatkowego danego podmiotu. Jeżeli pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin złożenia deklaracji CIT-8 upływać będzie 31 marca każdego roku (warto zauważyć, że w 2018 roku wypada to w sobotę, a co za tym idzie, odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy o ewentualnym przedłużeniu terminu na złożenie deklaracji, jeżeli ten wypada w święta lub w sobotę).

Bez zmian pozostaje również forma przekazywania dokumentu do organów podatkowych. Już wcześniej, ze względu na profesjonalny charakter podmiotów podlegających CIT, była to wyłącznie wersja komunikacji elektronicznej. Właściwym miejscowo do określenia pozostaje urząd skarbowy zgodny z zasadami ordynacji podatkowej (tutaj najczęściej siedziby danego podmiotu).

Nowe zasady podstawowe

Uważać powinni jednak przedsiębiorcy do tej pory niezobowiązani do składania deklaracji CIT-8. W przypadku siedziby poza terytorium Polski może okazać się, że zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi zostali oni zobowiązani do wypełnienia i złożenia druku. Nowe zasady można znaleźć przede wszystkim w brzmieniu art. 3 ustawy o CIT, który może potencjalnie rozszerzać katalog podmiotów, których dochody podlegają opodatkowaniu w kraju.

Nowością, nazywaną nawet rewolucją w CIT, jest wprowadzenie odrębnej nowej stawki podatku. Obok obowiązującego obecnie 19% opodatkowania pojawia się podatek w wysokości 15%. Część podatników (szczególnie tych rozpoczynających swoją działalność gospodarczą oraz podmiotów małych) będzie więc mogła cieszyć się mniejszymi zobowiązaniami wobec fiskusa.

Inne regulacje

W ramach zmian wprowadzono również nową definicję właściciela rzeczywistego. Zgodnie z dodanym art. 4a pkt. 29 został on określony jako podmiot, który otrzymuje daną należność dla własnej korzyści. Został więc jasno odróżniony od pośredników, przedstawicieli czy powierników. Inaczej zakwalifikowano także spółki powiązane, które w obecnym brzmieniu art. 11 ust 1 i 4 ustawy o CIT należy uznawać za powiązane, jeżeli udział w kapitale innego podmiotu wynosi nie mniej niż 25%. Nie ma tutaj znaczenia czy jest on bezpośredni czy pośredni.

Planowane zmiany

W 2018 planowane są kolejne reformy, które mają na celu przede wszystkim usprawnienie postępowań podatkowych w zakresie CIT oraz zwiększenie przychodów budżetowych z tytułu tego podatku. Na zmiany przepisów powinni więc uważać przede wszystkim przedsiębiorcy którzy nie mają na razie obowiązku składania deklaracji CIT-8 pomimo osiągania dochodów w Polsce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE