Reklama

Protest rolników: brońmy naszej ziemi [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Protest rolników: brońmy naszej ziemi [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rolnicy z całej Polski protestują dziś przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi rolnej. Pikietę przed delegaturą Urzędu Wojewódzkiego przeprowadziła również nieliczna grupa rolników z powiatu płockiego.

Rolnicy z całej Polski protestują dziś przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi rolnej. Pikietę przed delegaturą Urzędu Wojewódzkiego przeprowadziła również nieliczna grupa rolników z powiatu płockiego.

Punktualnie o 11.00 w całej Polsce rozpoczął się ogólnopolski protest NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, również w Płocku kilkunastoosobowa grupa rolników zebrała się przy Kolegialnej.  - Na razie jest nas mało, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, zbierzemy się w znacznie liczniejszej grupie - zapowiadał jeden z organizatorów pikiety w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność. - Mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo nasze postulaty zostaną uwzględnione.

Protest rolnicy zapowiadali już jakiś czas temu, w związku z brakiem gotowości do dialogu przez polski rząd, m.in. w sprawie wykupu polskiej ziemi przez zagranicznych inwestorów. Podczas pikiety odczytano przez megafon wszystkie 15 postulatów Komitetu Protestacyjnego Rolników Indywidualnych Powiatu Płockiego. Czego domagają się rolnicy? Żądają m.in. regulacji prawnych zabezpieczających sprzedaż polskiej ziemi, ograniczających pełną swobodę obrotu ziemią rolniczą i wspierających rodzinny wymiar gospodarstw rolnych, wyrównania dopłat unijnych, zwiększenia zwrotu akcyzy na paliwa rolnicze, utrzymania obecnych zapisów ustawy ubezpieczeń społecznych w ramach KRUS, wstrzymania procesu prywatyzacji spółek sektora rolno-spożywczego, który prywatyzuje się bez udziału rolników, a także wykupu konkretnych gruntów m.in. w gm. Wyszogród i Mała Wieś czy zastopowania budowy siłowni wiatrowych w powiecie płockim do czasu powstania regulacji prawnych co do bezpiecznej minimalnej odległości od domostw. 

Rolników poparł poseł PiS Wojciech Jasiński, który pojawił się na proteście. - Odmowa sprzedaży ziemi polskim rolnikom dla powiększenia własnych gospodarstw jest skandalem, po prostu - krótko podsumował parlamentarzysta.

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE