Reklama

Projekty domów jednorodzinnych – jak wybrać najlepszy?

Opublikowano:
Autor:

Projekty domów jednorodzinnych – jak wybrać najlepszy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa własnego domu to poważne przedsięwzięcie – wie o tym każdy, kto ma to już za sobą albo właśnie się do tego zabiera. Ilość niezbędnych formalności, wymogów technologicznych, parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez pierwszy etap, a przy tym jeden z najważniejszych – wybór projektu.

Budowa własnego domu to poważne przedsięwzięcie – wie o tym każdy, kto ma to już za sobą albo właśnie się do tego zabiera. Ilość niezbędnych formalności, wymogów technologicznych, parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez pierwszy etap, a przy tym jeden z najważniejszych – wybór projektu.

Projekty domów jednorodzinnych – podstawowe rodzaje

Główne rodzaje projektów domów jednorodzinnych to projekty gotowe i wykonywane na zamówienie. Wiele osób sądzi, że „szyte na miarę” są zawsze lepsze – jednak nie musi to być prawdą. Wybór takiego projektu wiąże się z dużym nakładem finansowym i długim oczekiwaniem – dlatego często lepiej jest poszukać wśród gotowych. Są one na tyle zróżnicowane, że o ile nie planujemy budować ogromnej rezydencji czy innego nietypowego budynku, niemal na pewno znajdziemy coś w sam raz dla nas. Do tego są nawet kilkukrotnie tańsze, a czas oczekiwania na realizację zamówienia to kilka dni – a nie miesięcy.

Jak zabrać się do szukania projektu?

Jeżeli już postanowiliśmy przejrzeć istniejące projekty domów jednorodzinnych, to dobrze w jakiś sposób ułatwić sobie poszukiwania. Przede wszystkim warto jeszcze przez oglądaniem projektów ustalić najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać wymarzony dom. Wiele stron oferujących gotowe projekty posiada zaawansowane wyszukiwarki, umożliwiające filtrowanie wyników zgodnie z konkretnymi parametrami. Można więc zawęzić wyszukiwanie do domów konkretnej wielkości, z określoną ilością kondygnacji czy zaprojektowanych z myślą o wybranej technologii budowlanej. Dzięki temu nie trzeba ręcznie dokonywać wstępnej selekcji.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musimy wziąć pod uwagę, są wymiary działki i warunki zabudowy. Dobrze jest wybrać taki projekt domu, który zostawi nam margines na ewentualną termomodernizację, by nie okazało się, że nawet cienka warstwa izolacji spowodowałaby przekroczenie wymaganej odległości do granic działki.

Warto wziąć pod uwagę wydajność energetyczną budynku. Wynika ona nie tylko z zastosowanych materiałów, ale też z jego kształtu – im bardziej zwarta bryła, przypominająca sześcian, tym większe oszczędności.

Chyba nie ma osoby, dla której estetyka budynku jest nieistotna – dlatego dobrze jest starannie przemyśleć, jaki styl podoba nam się najbardziej. Ostatnio wielką popularnością cieszą się projekty domów jednorodzinnych w minimalistycznym stylu, wykończonych surowym betonem lub materiałami, które zawsze są na czasie – drewnem, szkłem lub metalem. Podobnie jak w projektowaniu użytkowym, w architekturze widać zwrot w kierunku minimalizmu także w doborze barw – dominują więc propozycje białych lub grafitowych elewacji, a jeżeli pojawiają się kolory, to raczej w postaci naturalnego drewna, niż popularnych jeszcze kilkanaście lat temu pasteli.

Gdzie znaleźć najlepsze projekty domów jednorodzinnych?

Istnieje wiele stron oferujących projekty domów. Jest to na tyle poważna inwestycja, że musi być dobrze przemyślana, również pod kątem właściwego projektanta. Dlatego dobrym pomysłem może być skorzystanie z wyszukiwarki strony współpracującej z renomowanymi biurami projektowymi, np. pod adresem https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_jednorodzinne.html. Przeglądając gotowe projekty domów jednorodzinnych koniecznie upewnijmy się, czy w cenie projektu zawarte są zgody na modyfikacje związane z adaptacją – jest ona konieczna, ponieważ każdy projekt musi brać pod uwagę lokalne warunki panujące na konkretnej działce. Dlatego koniecznie zwróćmy uwagę nie tylko na jakość i wygląd samego projektu, ale także na warunki umowy zakupu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE