Reklama

Próchnicę u naszych dzieci będziemy leczyć w... busach

Opublikowano:
Autor:

Próchnicę u naszych dzieci będziemy leczyć w... busach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyzwyczailiśmy się już do możliwości oddawani krwi w specjalnie przygotowanych autobusach. Teraz czas na leczenie zębów. Gabinet dentystyczny na czterech kółkach ma być alternatywą dla szkolnych gabinetów dentystycznych, których jest coraz mniej.

Przyzwyczailiśmy się już do możliwości oddawania krwi w specjalnie przygotowanych autobusach. Teraz czas na leczenie zębów. Gabinet dentystyczny na czterech kółkach ma być alternatywą dla szkolnych gabinetów dentystycznych, których jest coraz mniej. 

Jeszcze kilka lat temu gabinety stomatologiczne były w 17 płockich szkołach, do 30 czerwca 2017 roku zostało sześć, a od lipca 2017 roku już tylko w czterech placówkach znajduje się gabinet dentystyczny: w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 na ul. Czwartaków, w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym nr 1 na ul. Gradowskiego, w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Faustyna Piaska, Gimnazjum nr 8, które wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 5 w Płocku oraz w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej na ul. Miodowej. Gabinetów nie ma już w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Chopina i w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Kossobudzkiego.

Sytuacja nie jest lepsza w powiecie płockim, a skoro nie zadbamy o uzębienie w szkole, to może w dentobusie? Temat został poruszony podczas konferencji prasowej, którą 23 stycznia zorganizowali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości okręgu płocko-ciechanowskiego.

- W budżecie są zapewnione pieniądze na edukację zdrowotną - zapewniała posłanka  Anna Cicholska. - Jest już podpisana specustawa odnośnie dentobusów - dodała. - Każde województwo otrzyma dentobus, który będzie ułatwiał wczesne wykrycie chorób uzębienia u dzieci - wyjaśniła.

Na zakup 16 pojazdów przeznaczono blisko 24 mln zł z budżetu państwa. Skorzystają z nich przede wszystkim dzieci i  młodzież ze szkół w małych miejscowościach. Ich głównym założeniem będzie profilaktyka i wczesne wykrywanie próchnicy. Działania w tym zakresie są potrzebne, ponieważ badania wskazują, że ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę, a w grupie 18-latków problem ten dotyczy aż 90 proc. młodzieży.

Docelowo gabinety dentystyczne i lekarskie mają się znaleźć w każdej szkole. Na razie jednak w każdym województwie znajdzie się dentobus.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE