Reklama

Problem z jakością powietrza. Została przekroczona norma

Opublikowano:
Autor:

Problem z jakością powietrza. Została przekroczona norma - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Chodzi o pył PM 10. Dla pyłu zawieszonego dopuszcza się maksymalnie 35 dni w roku powyżej normy dobowej. Ta norma została przekroczona 17 grudnia na obszarze województwa mazowieckiego w strefie Miasto Płock, dlatego Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił Powiadomienie POZIOM II.

Chodzi o pył PM 10. Dla pyłu zawieszonego dopuszcza się maksymalnie 35 dni w roku powyżej normy dobowej. Ta norma została przekroczona 17 grudnia na obszarze województwa mazowieckiego w strefie Miasto Płock, dlatego Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił Powiadomienie POZIOM II.

- Nie oznacza to, że w tym dniu wystąpiło wyjątkowo wysokie stężenie, ale że jest to 36 dzień od początku roku, gdy średniodobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło 50 μg/m³ – informuje Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia. Poziom alarmowy wynosi 300 µg/m3 (dobowy). - Przewiduje się, że do końca roku mogą wystąpić kolejne dni z przekroczeniem normy dobowej. Palenie w piecach oraz wtórne pylenie z ulic i emisja spalin, czyli tzw. niska emisja, na pływ zanieczyszczeń spoza granic strefy, przy dużej stabilności powietrza (brak wiatru, stabilne ciśnienie, zamglenia) są głównymi przyczynami podwyższonych stężeń pyłów PM10 i PM 2,5 w powietrzu.

Jednocześnie w powiadomieniu zwrócono uwagę, że nie chodzi tu o zaprzestanie wychodzenia z domu czy pozamykanie wszystkich okien. - Ten problem istnieje i sam się nie rozwiąże. Powiadomienie ma uświadomić, że w dużej mierze zależy od nas, czy często będzie się powtarzał, czy też da się go ograniczyć. Przestrzegajmy więc zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych oraz odpadów biogennych (liści, gałęzi, traw) w ogrodach. Używajmy do palenia w piecach paliwa o lepszej jakości, a w okresie najbardziej narażonym na podwyższone wartości stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 w powietrzu, korzystajmy z usług Komunikacji Miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej. 

Zwłaszcza osoby o większej wrażliwości, kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, z chorobami dróg oddechowych, skóry, oczu, układu krążenia powinny sprawdzać przed wyjściem stan jakości powietrza. Pył PM 10 może powodować bowiem kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę. Jak czytamy w informacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, drobne frakcje pyłu mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu mogą mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca lub zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego, wystąpienia zaostrzeń objawów chorób alergicznych.

[ZT]17219[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE