Reklama

Prezydent proponuje nowe granty. Do podziału 450 tysięcy złotych

Opublikowano:
Autor:

Prezydent proponuje nowe granty. Do podziału 450 tysięcy złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Ratuszu właśnie uczyniono kolejny krok w dążeniu do akademickiego Płocka. Dla jednych oferta prezydenta jest równoznaczna z "wisienką na torcie" w karierze naukowej, dla drugich to... "kopniak na rozpęd" do usamodzielnienia i pozyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego.

W Ratuszu właśnie uczyniono kolejny krok w dążeniu do akademickiego Płocka. Dla jednych oferta prezydenta jest równoznaczna z "wisienką na torcie" w karierze naukowej, dla drugich to... "kopniak na rozpęd" do usamodzielnienia i pozyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego.

Jeśli chcemy w Płocku akademii, najpierw potrzebujemy kadry z dorobkiem. Prezydent Płocka postanowił dodatkowo umotywować do rozwoju osoby z tytułem doktora lub doktora habilitowanego, którzy nie mają jeszcze 50 lat, posiadają znaczące osiągnięcia naukowe i pozytywną opinię macierzystej uczelni wyższej, dobrze rokują jeśli chodzi o wkład na rzecz dalszej pracy naukowej i przydatności do rozwoju miejsca swojego zatrudnienia. Ponadto należy mieszkać na stałe na terenie miasta lub powiatu płockiego ziemskiego. Jeśli spełnia się te wszystkie warunki, wówczas można ubiegać się o granty badawcze na okres 2 lat. Realizacja odbędzie się w dwóch etapach. Pierwsza pula środków na granty (200 tys. zł) zostanie przeznaczona w 2018 roku, kolejna w 2019 roku (200 tys. zł, do tego 50 tys. na zorganizowanie konferencji naukowej).

We wtorek w trakcie konferencji prasowej w ratuszu prezydent zapewniał, że kwoty w konkursie mogą ulec zmianie.

- Wnioski o przyznanie grantu będzie opiniowała komisja składająca się z wiceprezydenta do spraw polityki społecznej, dyrektora wydziału edukacji i kultury w Urzędzie Miasta Płocka, dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych w Ratuszu, a także po jednym przedstawicielu płockich uczelni: z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, płockiej filii Politechniki Warszawskiej, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica i Wyższego Seminarium Duchownego. Dopiero po ocenie wniosku komisja określi wysokość przyznanego grantu. Wysokość kwot w danym roku to kwestia otwarta.

Na pierwsze efekty wszyscy liczą w 2019 roku w postaci publikacji naukowych, prezentacji na konferencji naukowej, której organizatorem będzie miasto. Prace naukowe mogą dotyczyć m.in. rozwoju lokalnej społeczności, wzrostu innowacyjności i konkurencyjności regionu, efektywności zarządzania jednostkami administracji publicznej, zacieśniania współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym, rozwiązywania problemów zdrowotnych, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, kultywowania i ochrony dziedzictwa kulturowego.

- To krok w stronę akademickiego Płocka – stwierdził rektor PWSZ, prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Słodki. - Jakość pomysłów powinna być wyznacznikiem wysokości środków finansowych i niech będzie taką "wisienką na torcie". Granty nie są przyznawane na start czy na zachętę. Są przeznaczone dla osób, które już wykazały się dorobkiem naukowym. Potrafią swoje dotychczasowe osiągnięcia przełożyć na badania na wysokim poziomie – wspomniał również, że liczy na zgłoszenia przynajmniej od 4 czy 5 osób.

Prof. Roman Marcinkowski z płockiej filii Politechniki Warszawskiej podkreślał, że ten regulamin opiniowały płockie uczelnie wyższe.

- Uważam, że jest trafiony. To pozytywna inicjatywa dla miasta i dla uczelni wyższych. Zachęta do uzyskania samodzielności w swojej pracy naukowej. Na naszej uczelni 12, może 13 osób pretenduje do uzyskania stopnia doktora habilitowanego. Ważne, aby te pieniądze trafiły we właściwe ręce.

Miał jedną uwagę. Na uczelni niekoniecznie pracują osoby z Płocka bądź z powiatu płockiego ziemskiego. - W tym aspekcie dostrzegam pewne ograniczenie zaproponowanej formuły. Sugerowaliśmy zmianę np. poprzez zapis o możliwości wykazania związku pracy zawodowej z miastem w perspektywie lat.

Na taką zmianę jednak Ratusz (przynajmniej na razie) nie wyraża zgody. - Jakoś sobie poradzimy. Zawsze można się przenieść – dopowiadał w takim razie Marcinkowski.

Prorektor ds. studenckich i ogólnych w SWPW, doc. dr Daniel Korzan liczył, że perspektywa pozyskania grantu podziała motywująco. Zwłaszcza, że publikacje czy organizacja konferencji naukowej wiążą się z kosztami. Zyskuje również Ratusz poprzez informacje o różnych aspektach funkcjonowania miasta.

- Nie powiedziałbym, że granty to "wisienka na torcie", tylko "kopniak na rozpęd" do zrobienia habilitacji.  

Fot. Konferencja prasowa w UMP - fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE