Reklama

Prezydent proponuje apel do premier Szydło. Radni PiS: To wrzutka

Opublikowano:
Autor:

Prezydent proponuje apel do premier Szydło. Radni PiS: To wrzutka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sesja Rady Miasta Płocka rozpoczęła się od burzliwej dyskusji na temat apelu prezydenta do prezesa Rady Ministrów w sprawie projektowania drogi S-10 w województwie mazowieckim. Zdaniem opozycji prezydent tworzy dokumenty w nocy robiąc w tak ważnej sprawie "wrzutki", nie dając czasu radnym na zapoznanie się z treścią apelu.

Sesja Rady Miasta Płocka rozpoczęła się od burzliwej dyskusji na temat apelu prezydenta do prezesa Rady Ministrów w sprawie projektowania drogi S-10 w województwie mazowieckim. Zdaniem opozycji prezydent tworzy dokumenty w nocy robiąc w tak ważnej sprawie "wrzutki", nie dając czasu radnym na zapoznanie się z treścią apelu. 

W temat apelu wprowadził przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski. Przyznał, że pojawił się późno i najlepiej, aby umieścić punkt wynikający z propozycji prezydenta Andrzeja Nowakowskiego dopiero na końcu porządku obrad. W ten sposób będzie czas na spokojne zapoznanie się z treścią apelu w sprawie S-10. Prezydent przypominał, że chodzi o temat ważny i wielokrotnie na tej sali poruszany, dotyczący komunikacji z Warszawą i z innymi częściami Polski.

- Mamy świadomość, że w tej chwili trwa przegląd programu przygotowywanego przez przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Chcemy przypomnieć, jak ważne dla naszego miasta jest dobre skomunikowanie z północną częścią kraju. Ważne jest nie tylko tempo prac, ale co nawet ważniejsze, aby ta trasa przebiegała jak najbliżej naszego miasta. Liczę na zaangażowanie państwa radnych, a w rezultacie na uchwałę.

Dla Wioletty Kulpy „wrzutka” była naganna.

- Czy wy nocami te dokumenty tworzycie? Nie znam treści tego apelu. Przypomnę, że wczoraj była komisja skarbu. Obecny na niej wiceprezydent nawet się nie zająknął.

Przewodniczący Jaroszewski poprosił o odczytanie apelu, w którym radni mieliby zwracać się do prezesa Rady Ministrów o pozostawienie do realizacji trasy S-10 na odcinku Toruń-Płock-Nowy Dwór Mazowiecki, uwzględniając maksymalne zbliżenie trasy do granic administracyjnych Płocka. Zawarto również przypomnienie, że jako jedyne ponad 100-tysięczne miasto Płock nie ma dostępu do trasy szybkiego ruchu i autostrad, chociaż został zaliczony do ośrodków regionalnych wpływających na na rozwój gospodarczy regionu. To właśnie przez Płock odbywa się transport produktów ropopochodnych, co ma związek z Orlenem. Niekorzystną sytuację pogłębia wzrastająca liczba samochodów osobowych. - Odciążenie miasta od ruchu tranzytowego i transportu produktów ropopochodnych przyniesie korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, z drugiej zaś strony włączenie w podstawowy układ drogowy kraju umożliwi wzrost konkurencyjności całego regionu z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Prosimy o wpisanie pozycji budowy drogi ekspresowej do budżetu Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, co umożliwi przystąpienie w najbliższym czasie do projektowania - zakończono odczytanie apelu.

Prezydent potwierdził, że apel jest efektem jego decyzji. W takim razie radna PiS pytała, czy zatem apelu nie lepiej przyjąć na następnej sesji lub zwołując sesję nadzwyczajną. - Temat jest na tyle ważny, że puszczanie go jako wrzutkę jest niestosowne. Lepiej się do tego przygotować – wyjaśniała Wioletta Kulpa.

Przewodniczący Jaroszewski odparł, że podobne apele wyraża wiele innych samorządów czy to w formie uchwał lub innych dokumentów lokalnych.

- Inicjatorem apeli jest prezydent Bydgoszczy, który poprosił wszystkie samorządy na trasie przyszłej S-10 o zwarte działanie. A pamiętajmy o tym, że środki budżetowe są ograniczone. Z mediów wiem, że przeszło 20 samorządów poparło już tę inicjatywę. Nie powinno nas w tym gronie zabraknąć. Dla nas liczy się sama trasa, a jeszcze ważniejsze, aby ta przebiegała w nowym śladzie z 2015 roku. 

Radny Flakiewicz poprosił, aby „radę miasta traktować podmiotowo, a nie przedmiotowo”.

- Na komisji inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa miasta, której jestem przewodniczącym, omawiamy budowę dróg, obwodnic i nie widzę przeciwwskazań, aby tydzień wcześniej wśród omawianych tematów znalazł się taki punkt. 

Wojciech Hetkowski nie widział nic złego w tej inicjatywie, nawet jeśli ta pojawia się „ad hoc”. Nie dopatrzył się w tym niczego kontrowersyjnego czy niewłaściwego, z jednym wyjątkiem.

- Doprecyzujmy przedział czasowy, w którym naszym zdaniem takie zadanie powinno się pojawić. Nie wiem, czy za tydzień w trakcie sesji nadzwyczajnej ktoś zaprezentowałby nagle zupełnie inną tezę. Nie ma tu żadnego odwołania do przesłanek politycznych. Zajmijmy się tym tematem teraz – apelował do pozostałych radnych. - Aby nasz dokument, a wraz z nim głos naszego miasta, nie trafił do szuflady.

Tomasz Korga podkreślał, że chodzi o drobną sprawę. Nie o samą treść, tylko o formę:

- Wystarczyło poprosić przed sesją na trzy minuty szefów wszystkich klubów.

- Co do tej treści, to nie wiem, jeszcze nie miałam możliwości wczytać się – powiedziała Wioletta Kulpa. Zwróciła się do prezydenta. - A jeśli pan sądzi, że trasa S-10 przebiegała blisko Płocka, to ja nie mam takiej pewności. Była tylko gruba krecha – tak określiła przyszły ślad trasy. - Może raczej trzeba poszukać sojuszników w walce o odgięcie S-10 do Płocka.

Artur Jaroszewski upominał, że przecież to nie płocki samorząd jest inicjatorem apeli. - W każdym razie nas tam nie powinno zabraknąć. W przeciwnym razie nie my zyskamy, tylko Sierpc.

Prezydent powtarzał, że skierował już pismo do ministra infrastruktury, a teraz liczy na poparcie apelu, który „byłby głosem Rady Miasta Płocka z silnym mandatem”.- Wszystko dzieje się na bieżąco, apel powstał w poniedziałek wieczorem. Dopiszmy lata 2018-2022, jako czas na projektowanie.

- Druk jeszcze nie wszedł pod obrady, a prezydent już modyfikuje treść – komentował radny PiS, Marcin Flakiewicz. - A zatem proszę, aby zająć się apelem na nadzwyczajnej sesji zwołanej w możliwie jak najkrótszym terminie. Niech będzie to dokument godny rady miasta.

Apel poparło 23 radnych.

Poniżej treść zaproponowanego apelu przedstawiona na początku sesji:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE