Reklama

Prezydent: Pamiętajcie, dzięki komu tu stoicie

Opublikowano:
Autor:

Prezydent: Pamiętajcie, dzięki komu tu stoicie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycyjnie już płoccy uczniowie wraz z nauczycielami, a także władze miasta i kombatanci zebrali się pod odwachem, aby upamiętnić wydarzenia z września 1939 roku.

Tradycyjnie już płoccy uczniowie wraz z nauczycielami, a także władze miasta i kombatanci zebrali się pod odwachem, aby upamiętnić wydarzenia z września 1939 roku.

W tym roku mija 76 lat od jednej z najbardziej tragicznych dat w historii kraju. Zgromadzeni przy Płycie Nieznanego Żołnierza odśpiewali hymn państwowy. Wspominano dzieje pokolenia, które przyszło na świat już po zakończeniu I wojny światowej. Wydawało się wtedy, że podnosząca się po latach zaborów i zniszczona wojenną zawieruchą  ojczyzna podoła nowemu wyzwaniu, jakim było zbudowanie struktur niepodległego państwa.

– Tymczasem to właśnie temu pokoleniu przyszło stawić czoła kilkuletniej okupacji - przypominano. - Po wojnie Polakom nie dano cieszyć się pełnią wolności. Dopiero od 25 lat mamy niepodległą ojczyznę, a wraz z nią nastało nowe pokolenie, przed którym stoją zadania.

Po minucie ciszy złożono kwiaty, a na koniec przemawiał do przybyłych prezydent Andrzej Nowakowski. – Wrzesień 1939 roku dla wielu młodych ludzi nie oznaczał tradycyjnego początku roku szkolnego. Dziś jesteśmy częścią dumnego narodu na mapie zjednoczonej Europy. Pamiętajcie o tych, którzy poświęcili życie, bo to im zawdzięczacie możliwość posługiwania się na lekcjach językiem polskim. Zważcie też na kombatantów, których coraz mniej wśród nas. Z tego miejsca dziękuję im, podobnie jak tym, którzy już od nas odeszli.

Na koniec zebrani posłuchali słów piosenki niegdyś wykonywanej przez Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

Więcej zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE