Reklama

Prezydent obiecał dwie koncepcje. Na razie przetarg jest na jedną

Opublikowano:
Autor:

Prezydent obiecał dwie koncepcje. Na razie przetarg jest na jedną - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent zapowiedział powstanie dwóch koncepcji dla przedszkola na Wielkiej Płycie, radni zagłosowali za przyznaniem środków finansowych. Ratusz przetarg ogłosił, jednak tylko na jedną koncepcję, dokładnie na tę, za którą optował prezydent, czyli na adaptację części budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 3 na potrzeby Miejskiego Przedszkola im. Małego Księcia.

Prezydent zapowiedział powstanie dwóch koncepcji dla przedszkola na Wielkiej Płycie, radni zagłosowali za przyznaniem środków finansowych. Ratusz przetarg ogłosił, jednak tylko na jedną koncepcję, dokładnie na tę, za którą optował prezydent, czyli na adaptację części budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 3 na potrzeby Miejskiego Przedszkola im. Małego Księcia.

O Miejskie Przedszkole nr 17 na Kossobudzkiego walczyło wiele osób. Nie chodziło jednak o jego likwidację, tylko o lepsze warunki dla dzieci, a takie - w przekonaniu wielu rodziców - zagwarantuje już po wyburzeniu starych murów, w tym samym miejscu budowa nowego budynku. Trwały rozmowy z prezydentem, aby te środki w miejskim budżecie jednak się znalazły. Andrzej Nowakowski wolał inną opcję, przeniesienie obecnej placówki do zaadaptowanej części Szkoły Podstawowej nr 3 przy Kossobudzkiego 7. Przekonywał, że tak będzie lepiej, wciąż po sąsiedzku, w dodatku jest to rozwiązanie tańsze niż budowa od podstaw. Rodzice wraz z pracownikami przedszkola byli innego zdania, zjawiły się nawet wydelegowane osoby na auli w Ratuszu, dlatego (w tym na prośbę radnych) zdecydowano o powstaniu dwóch koncepcji, jednej na budowę nowego przedszkola i drugiej na adaptację części budynku podstawówki, na co przeznaczono kwotę 50 tys. zł. Co ciekawe prezydent jednocześnie rozesłał w tej sprawie list do mieszkańców Wielkiej Płyty. Wciąż utrzymywał, że zamiast budować nowy budynek, o wiele lepiej byłoby wykorzystać, już po przeniesieniu przedszkola do podstawówki, wolny teren zgodnie z sugestiami mieszkańców, i to niekoniecznie na przedszkole. Jednocześnie podkreślał, że jego list o niczym nie przesądza i powstaną dwie koncepcje. Na razie mamy jednak tylko jeden przetarg, w dodatku dokładnie odpowiadający pomysłowi, który forsuje miejski włodarz.

[ZT]14715[/ZT]

Przetarg dotyczy wyłonienia wykonawcy koncepcji, jednak termin na zgłoszenia wynosi zaledwie osiem dni (oferty mają wpłynąć do 28 kwietnia), ponadto brakuje ogłoszenia na drugą koncepcję, której domagali się rodzice wraz z pracownikami przedszkola. Jednym z wymogów jest wizja lokalna celem prawidłowego sporządzenia wartości przedstawionej oferty. Wybrany wykonawca przedłoży do akceptacji wstępną koncepcję do 30 czerwca 2017 roku, natomiast kompletną i zaakceptowaną, obejmującą część opisową i graficzną (na papierze i na planszach) wraz z przedstawieniem wartości kosztorysowej, do końca sierpnia 2018 roku. - Przedstawiona koncepcja ma posłużyć zamawiającemu do wyboru optymalnego rozwiązania pod względem społecznym, technicznym i ekonomicznym, w oparciu o założenia funkcjonalno-użytkowe przedszkola – czytamy w opisie. Także w tym samym opisie wstępnie zaproponowano wykonawcy zaproponowanie rozwiązań na dwa warianty, przedszkole na sześć lub siedem oddziałów. 

Zamówieniem objęto teren około 1200 metrów kwadratowych. Wskazuje się na rozbiórkę boiska do koszykówki, aby wykorzystać teren na potrzeby przedszkola na miejsce do zabaw z bezpieczną nawierzchnią syntetyczną (z wydzielonymi częściami dla młodszych i starszych dzieci) i wieloma urządzeniami: ściankami funkcyjnymi (tu wymienia się kółko i krzyżyk, liczydło, trójkąty i kwadraty), wspinaczkowymi, dwiema wieżami widokowymi ze zjeżdżalnią, torami przeszkód, bujakami, mostem z dwiema wieżami, kładką sprawnościową, miejscem do rysowania kredą wyposażonym w sztalugi do rysowania. Mamy też ławeczki, śmietniczki, stojaki na rowery. Na drzewach zaproponowano karmiki z poidełkami. Na roślinność składałaby się głównie drzewa niskopienne, krzewy ozdobne, iglaki, klomby z bylinami wieloletnimi.

W opisie zamówienia na przedszkole mieszczące 150 dzieci w wieku od 3 do 6 lat zamieszczono wykaz pomieszczeń: dydaktycznych i terapeutycznych (6 sal zajęć/do zabaw z dziećmi, każda około 50 m², przy każdej zespół sanitarny z natryskiem i umywalkami, 2 muszle sedesowe, schowek na pomoce dydaktyczne dla nauczyciela, schowek na leżaki i pościel), dodatkowych pomieszczeń dydaktycznych (m. in. sale do zajęć dodatkowych w ramach kół zainteresowań, przy których wymaga się zespołu sanitarnego), gabinetów dla specjalistów (terapii logopedycznej, pedagogicznej, psychologa), sali gimnastycznej z zamontowaną sceną, aby pełniła również funkcję sali widowiskowej na potrzeby uroczystości przedszkolnych (przy sali zaplecze sanitarne, magazyn na sprzęt sportowy i sprzęt audio, pomieszczenie służące za garderobę), szatni z poczekalnią i toaletą (oddzielnie męską i damską). Dopuszczono możliwość wykorzystania istniejącej sali gimnastycznej w budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 na potrzeby Miejskiego Przedszkola Nr 17 w przypadku braku możliwości wygospodarowania powierzchni na salę gimnastyczną. Do tego w opisie zamówienia mamy jeszcze pomieszczenia służące pracownikom administracji, nauczycielom i obsłudze wraz z koniecznym zapleczem socjalnym i sanitarnym.

Oczywiście powstałby blok żywieniowy (6 oddziałów żywieniowych, blok czynny 9-10 godzin dziennie), także osobne pomieszczenia przeznaczone na archiwum przedszkolne, pralnię, suszarnię i prasowalnię, na sprzęt ogrodniczy czy na warsztat do drobnych napraw. Teren byłby ogrodzony. Nie zapomniano o parkingu.

Gdyby jednak przedszkole musiało pomieścić 175 dzieci, te byłyby w wieku od 2,5 do 6 lat. W tym wariancie wymaga się już siedmiu sal do zajęć i zabaw z dziećmi, także większego bloku żywieniowego.

W przypadku zaproponowanego wariantu komunikacyjnego są dwie możliwości rozwiązań, dojazd od strony ul. Gawareckiego lub dojazd i komunikacja od strony ul. Kossobudzkiego.

Zapytaliśmy w Ratuszu co w takim razie z przetargiem na drugą koncepcję dotyczącą budowy nowego przedszkola:

- Zgodnie z zapowiedziami będą opracowane dwie koncepcje – odpowiada Alina Boczkowska z zespołu współpracy z mediami. - W tej chwili rozpoczęła się procedura na opracowanie jednej z nich. Planujemy, że obie zostaną przedstawione radnym na sierpniowej sesji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE