Reklama

Prezydent na 3 Maja dziękował nauczycielom. O łamaniu Konstytucji i tyranii [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

Opublikowano:
Autor:

Prezydent na 3 Maja dziękował nauczycielom. O łamaniu Konstytucji i tyranii [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas kulminacyjnej części obchodów z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie obyło się bez odniesień do współczesnej polityki. Prezydent w swoim przemówieniu dziękował nauczycielom i mówił o tym, że Konstytucji nie wolno łamać.

Podczas kulminacyjnej części obchodów z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie obyło się bez odniesień do współczesnej polityki. Prezydent w swoim przemówieniu dziękował nauczycielom i mówił o tym, że Konstytucji nie wolno łamać. 

Uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja tradycyjnie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a o 10:00 w katedrze odprawiona została msza w intencji ojczyzny. Kulminacyjny moment obchodów rozpoczął się o 11:30 pod Płytą Nieznanego Żołnierza. Krótkie przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Nowakowski. 

Przypomniał, że uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie i zaledwie drugą na świcie. Nie zabrakło jednak nawiązań do aktualnej sytuacji politycznej. 

- Wprowadzała trójpodział władzy, niezawisłość sądów i sędziów. Jestem tu także by podziękować polskim nauczycielom, tak upokarzanym ostatnio przez władzę. Nauczycielom, którzy uczyli historii, polskiego i o Konstytucji 3 Maja nie tylko przez 15 lat, kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej. Nie tylko przez ostatnich 30 lat, kiedy możemy cieszyć się wolnym, suwerennym państwem, ale także w czasach, gdy odwaga była w cenie. W czasach gdy prokuratorzy w stanie wojennym chodzili na 1-majowe pochody, wierząc w socjalistyczną przyszłość. Tym nauczycielom chciałbym tu w Płocku podziękować. Podziękować także za to, że wskazywali na Konstytucję jako podstawę demokratycznego, suwerennego państwa. Mówili, że nie wolno Konstytucji łamać, nie wolno Konstytucji bezkarnie niszczyć, nie wolno niszczyć trójpodziału władzy, nie wolno niszczyć suwerenności, nie wolno niszczyć niezawisłości sądów. Dzięki nauczycielom mamy świadomość, że jeśli Konstytucja będzie niszczona, to pierwszy krok aby demokracja stała się tyranią. Tyranią, która będzie niszczyć bezbronnych, niepełnosprawnych, samotnych.

Na uroczystości przybyło kilkanaście delegacji m.in. Związku AK Mazowsze, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polski, a także samorządów i instytucji nauki i kultury,  które po przemówieniu prezydenta składały wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Stawiło się także dziesiątki płocczan. Niektórzy w czasie przemówienia prezydenta patrzyli się po sobie i zadawali pytanie, czy uroczystości z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja powinny być łączone ze strajkiem nauczycieli. 

O komentarz poprosiliśmy prezydenta Andrzeja Nowakowskiego oraz Wiolettę Kulpę, przewodniczącą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. 

Andrzej Nowakowski: To przede wszystkim święto, które jest upamiętnieniem Konstytucji 3 Maja. Kiedy mówimy o Konstytucji, to trzeba mówić o tym, że nie wolno jej łamać, niszczyć, bo ona stanowi podstawę naszego demokratycznego ładu państwa. O tym było moje przemówienie, poparte wdzięcznością dla nauczycieli, którzy w latach 80. kształtowali moją postawę i moje poczucie funkcjonowania Konstytucji we współczesnym świecie. Tu nie ma żadnej walki. To tylko i wyłącznie kwestia przestrzegania Konstytucji lub nie, łamania niezawisłości sądów albo jej przestrzegania. To kwestia wierności fundamentalnym zasadom, na które się umówiliśmy jako naród, przyjmując w referendum Konstytucję. Jeśli ktoś chce ją łamać musi wiedzieć, że nie jest to bezkarne. Wcześniej czy później historia oceni, jak choćby tych, którzy jako zdrajcy zawiązali konfederację targowicką przeciw Konstytucji 3 Maja. Tych, którzy dziś łamią Konstytucję, jestem przekonany historia, a także naród, osądzi. 

Wioletta Kulpa: Mogę to określić kilkoma słowami: żenada, brak pomysłu, zacietrzewienie partyjne. To święto narodowe wszystkich Polaków i nie można go zagrabiać dla własnych poglądów politycznych i spojrzenia takiego, a nie innego na rzeczywistość. Cieszymy się, że Konstytucja 3 Maja powstała w bardzo trudnym dla Polski okresie, ale nie wiem jaki to ma związek ze strajkiem nauczycieli czy łamaniem Konstytucji. Każda grupa zawodowa ma prawo do strajku, nauczyciele akurat go zawiesili. Nie wiem, dlaczego prezydent tak nerwowo reaguje. Został wybrany na urząd Prezydenta Miasta Płocka i nie może reprezentować interesów tylko wąskiej grupy osób. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE