Reklama

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie: Polska jest jedna

Opublikowano:
Autor:

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie: Polska jest jedna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek o godz. 10.00 wygłosił oświadczenie. Już na początku wypowiedzi nawiązał do swoich obietnic wyborczych, że jako prezydent będzie służył społeczeństwu, narodowi i państwu.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek o godz. 10.00 wygłosił oświadczenie w nawiązaniu do ostatnich protestów w obronie niezależności sądów. Już na początku wypowiedzi nawiązał do swoich obietnic wyborczych, że jako prezydent będzie służył społeczeństwu, narodowi i państwu. 

Według Andrzeja Dudy zmiana w sądownictwie jest konieczna, jednak nie taka, która doprowadza do podziałów wśród społeczeństwa. Reforma powinna być "mądra". Nie może dochodzić do sytuacji, kiedy "ludzie zaczynają bać się swojego państwa". 

- Odbyłem wiele konsultacji z prawnikami, filozofami, socjologami, rozmawiałem także z panią Zofią Romaszewską. Przypomniała mi, że żyła w czasach, kiedy prokurator generalny właściwie mógł wszystko i nie chciałaby powrotu do takiego państwa. Nie ma u nas tradycji, że to prokurator generalny miałby decydował o tym, kto będzie sędzią czy też ingerować w jakikolwiek sposób w pracę i funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji, nie wspomnę  już o sędziach.  Zgadzam się ze wszystkimi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno i nie wolno do tego dopuścić. Ubolewam nad tym, że nie przedstawiono mi projektu ustawy o Sądzie Najwyższym do konsultacji zanim została złożona w Sejmie. 

Prezydent zamierza zawetować dwie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane. A ja powiedziałem, że sędziowie do KRS nie mogą być wybierani zwykłą większością głosów. Niestety, w obecnym stanie byliby, a ja jako prezydent jednoznacznie się na to nie zgadzam. 

Jego zdaniem ustawy wymagają "naprawy" w taki sposób, aby były do przyjęcia. - Biorę na siebie odpowiedzialność, aby tak się stało. Mam nadzieję, że uda się to zrobić w ciągu dwóch miesięcy.

Zaapelował o spokój i rozwagę do obu stron, do stanowiących prawo i do opozycji, ponieważ "władzę obala się w wyborach, a nie na ulicy". Dodał też, że ma świadomość, iż jego decyzja będzie krytykowana. - Podejmuję ją w poczuciu odpowiedzialności za polskie państwo. 

Przypomnijmy, że w Płocku w poniedziałek o godz. 21.00 miał odbyć się kolejny protest przed budynkami sądów.

[ZT]16081[/ZT]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE