Reklama

Prezesi wycenieni na ponad 3 miliardy złotych. Wśród nich płocczanin

Opublikowano:
Autor:

Prezesi wycenieni na ponad 3 miliardy złotych. Wśród nich płocczanin - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy transferach piłkarzy z klubu do klubu kwoty często bywają niebotyczne. A gdyby tak dokonać wyceny rynkowej prezesów giełdowych spółek? Ostatnio podjęto taką próbę. Tylko pierwsza trójka prezesów została wyceniona na 1,34 mld zł. W rankingu nie zabrakło płocczanina, prezesa Orlenu, Wojciecha Jasińskiego.

Przy transferach piłkarzy z klubu do klubu kwoty często bywają niebotyczne. A gdyby tak dokonać wyceny rynkowej prezesów giełdowych spółek? Ostatnio podjęto taką próbę. Tylko pierwsza trójka prezesów została wyceniona na 1,34 mld zł. W rankingu nie zabrakło płocczanina, prezesa Orlenu, Wojciecha Jasińskiego.

Raport „Wycena polskich menadżerów TOP 30 edycja 2017” przygotowała firma public relations Metris Consulting. Na szczycie listy mamy prezesa PKO BP, Zbigniewa Jagiełłę (funkcję pełni od 2009 roku), a tuż za nim prezesa PKN Orlen, Wojciecha Jasińskiego.

Obaj panowie zostali wycenieni jako menadżerowie na kwoty przekraczające pół miliona złotych, Zbigniewa Jagiełłę na kwotę 521 tys. 143 zł, natomiast Wojciecha Jasińskiego na niewiele mniejszą sumę, 513 tys. 666 zł. O takie właśnie hipotetyczne kwoty, po ich odejściu czy zwolnieniu, mogłaby spaść na giełdzie wartości zarządzanych przez nich podmiotów, PKN Orlen czy PKO BP. Przypomnijmy, że Wojciech Jasiński zanim zasiadł w fotelu prezesa w 2015 roku był posłem przez kilka kadencji i byłym ministrem Skarbu Państwa w rządach Kazimiera Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Przy dalszych wynikach rankingu widać coraz większe rozwarstwienie, bowiem trzecia lokata wiąże się z kwotą 307 tys. 456 zł i dotyczy Brunona Bartkiewicza z ING Bank Śląski. Na miejscu czwartym znalazł się Piotr Woźniak z PGNiG (228 tys. 777 zł) i na piątym Cezary Stypułkowski z mBanku (203 tys. 310 zł). Łączna wartość 30 prezesów giełdowych firm przekracza 3,1 mld zł

W jaki sposób sporządzono ranking? Szacunkową wartość rynkową poszczególnych menadżerów powiązano z wyceną giełdową spółek, na których czele stoją. Badaniem zostali objęci prezesi największych firm notowanych na GPW z indeksów WIG20 i mWIG40, którzy zajmują stanowiska co najmniej od 1 kwietnia 2016 roku i pełnili funkcję co najmniej do 30 czerwca 2017 roku. Jednym z aspektów przydatnych do oceny była również „ekspercka ocena kompetencji, umiejętności i doświadczenia prezesów”, jednak w tym subrankingu najlepsi okazali się: Adam Góral (Asseco Poland), Dariusz Miłek (CCC), Adam Kiciński (CD Projekt), Luis Amaral (Eurocash), Dariusz Mańko (Grupa Kęty), Piotr Krupa (Kruk).

- Bazą do ostatecznej wyceny była procentowa historyczna średnia wartość spadku kapitalizacji spółki na GPW w wyniku odejścia dobrze postrzeganego przez rynek prezesa z zajmowanego stanowiska - poinformowano w raporcie Martis Consulting. - Uśredniony spadek ceny akcji w wyniku publikacji informacji o odejściu menedżera sięgnął 4,2 proc. - jednak uwzględniając odreagowanie po zaskoczeniu dymisją czy odejściem, jakie następowało na następnej sesji, średni spadek wyniósł -1,57 proc.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE