Reklama

Prezes Wód Polskich: do Wisły leje się 8 tys. litrów nieczystości na sekundę

Opublikowano:
Autor:

Prezes Wód Polskich: do Wisły leje się 8 tys. litrów nieczystości na sekundę  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Warszawie trwa ustalanie przyczyn i usuwanie skutków awarii. Jak poinformował Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, do Wisły leje się 8 tys. litrów nieczystości na sekundę. - Czoło fali ze ściekami spodziewane jest w Płocku w poniedziałek ok 5:00 - przekazał za pośrednictwem Twittera Daca.

W Warszawie trwa ustalanie przyczyn i usuwanie skutków awarii. Jak poinformował Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, do Wisły leje się 8 tys. litrów nieczystości na sekundę. - Czoło fali ze ściekami spodziewane jest w Płocku w poniedziałek ok 5:00 - przekazał za pośrednictwem Twittera Daca. 

Jak można przeczytać na stronie Wód Polskich, w związku z obfitymi opadami deszczu do Wisły może lać się nawet 15 tys. litrów nieczystości. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i sanepid pobierają próbki wody do badań.  Póki co Wody Polskie wydały komunikat. 

- Uwaga! Ostrzegamy wszystkich użytkowników wody w Wiśle: kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, kajakarzy, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw – o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody. Z powodu ponownej awarii kolektorów przesyłowych w Warszawie do Wisły trafiają ścieki z lewobrzeżnej części miasta. Apelujemy aby nie korzystać z wody w rzece od Warszawy do ujścia Wisły - ostrzegają Wody Polskie. 

Trwa ustalanie przyczyn awarii

Późnym popołudniem w sobotę prezydent Warszawy zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Rafał Trzaskowski zapewnia, że usunięcie awarii jest absolutnym priorytetem. 

- Nie znamy dokładnych przyczyn awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt tego rurociągu, jego wykonanie i – być może materiały użyte do budowy – były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku wymieniliśmy. Dziś ponosimy konsekwencje błędnej decyzji, podjętej w 2005 roku – o tym, że nie będzie budowana nowa oczyszczalnia na lewym brzegu Wisły - napisał na swoim profilu na Facebooku Trzaskowski.

Najpilniejszym zadaniem jest budowa tymczasowego systemu przesyłu ścieków. Władze Warszawy mają przedstawić koncepcję "w najbliższych godzinach".

- Od wielu miesięcy intensywnie pracujemy nad budową nowego, alternatywnego rurociągu, który docelowo zastąpiłby ten wadliwie wykonany. Już w listopadzie 2019 roku wybraliśmy firmę, z którą sfinalizowaliśmy rozmowy, zlecając w marcu 2020 roku wykonanie wielowariantowej koncepcji nowego systemu przesyłu. W najbliższych tygodniach ITWH ma nam zarekomendować ostateczny wariant. Na podstawie tego eksperckiego opracowania, MPWiK uruchomi przetarg w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Inwestycja będzie realizowana w obszarze Natura 2000, więc konieczne będzie uzyskanie wielu pozwoleń. Piszę o tym dlatego, że chcę jedną rzecz Państwu uzmysłowić: zaprojektowanie i zbudowanie nowego systemu przesyłowego ścieków przez Wisłę to nie jest coś, co da się zrobić w miesiąc. Pracujemy nad tym od listopada 2019 - zapewnia Trzaskowski. 

Prezydent stolicy zapewnił, że jest w stałym kontakcie z władzami miast leżącymi nad Wisłą.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE