Reklama

Prezes spółdzielni i księgowa oskarżeni

Opublikowano:
Autor:

Prezes spółdzielni i księgowa oskarżeni   - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prokuratura w Sierpcu skierowała akt oskarżenia przeciwko prezesowi jednej z płockich spółdzielni i głównej księgowej tej spółdzielni w związku z nieprawidłowościami w sierpeckim TBS. Jakie przestępstwa im zarzuca?

Prokuratura w Sierpcu skierowała akt oskarżenia przeciwko prezesowi jednej z płockich spółdzielni i głównej księgowej tej spółdzielni w związku z nieprawidłowościami w sierpeckim TBS. Jakie przestępstwa im zarzuca?

Oskarżenie sierpeckiej prokuratury nie dotyczy spraw spółdzielni w Płocku, ale Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Sierpcu, gdzie Jerzy F. przez wiele lat był szefem (do czasu odwołania łączył funkcje prezesa sierpeckiego TBS i spółdzielni w Płocku), a Elżbieta P. była tam zatrudniona. Finansom sierpeckiego TBS prokuratura zaczęła się przyglądać już jakiś czas temu, a w sierpniu ub. roku wszczęto postępowanie w sprawie ukrywania dokumentów i przywłaszczenia kilkuset tysięcy złotych. Postępowanie trwało, podejrzanych ani tym bardziej oskarżonych długo nie było.

Jak się dowiedzieliśmy od Janusza Rutkowskiego, szefa prokuratury rejonowej w Sierpcu, 26 czerwca br. prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. O co oskarża dwoje ważnych dla jednej z płockich spółdzielni (Jerzy P. jest od ponad 20 lat jej prezesem, a płocczanka - główną księgową ) osób?

Po pierwsze, zdaniem prokuratury, Elżbieta P. w latach 2005-2011 r. miała przywłaszczyć sobie z rachunku bankowego TBS sporą sumę pieniędzy. W zależności od miesiąca i roku były to różne kwoty, czasami naprawdę wysokie - np. nawet ponad 21 tys. zł, a kiedy indziej „tylko” 800 zł. Łącznie kwota opiewa na ponad 265 tysięcy zł . Za to przestępstwo z art. 278 §1 KK przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

To nie wszystko. W ocenie prokuratury na Elżbiecie P. ciąży też przestępstwo związane z ustawą o rachunkowości - postępowanie wykazało, że w latach 2008-2012, gdy jej obowiązkiem było prowadzenie dokumentacji spółki, miała m.in. prowadzić księgi rachunkowe nierzetelnie, naruszając przepisy ustawy, a w sprawozdaniach finansowych podawać nieprawdziwe informacje o wysokości pieniędzy w kasie i na rachunku bankowym, zawyżając te dane.

Za jej pracę odpowiadał przełożony, czyli Jerzy F., więc lista zarzutów wobec byłego prezesa jest dłuższa. Zdaniem prokuratury, przez dziewięć lat, czyli od 2003-2012 r. jako prezes TBS nie dopełnił obowiązku nadzoru nad swoimi podwładnymi oraz nad odpowiednim prowadzeniem i przechowywaniem dokumentacji, co skutkowało wyrządzeniem TBS szkody majątkowej w sumie na prawie 405 tys. zł (na rachunek Elżbiety P. wpłynęło ponad 265 tys. zł, a pozostałe blisko 140 tys. zł zostało wypłacone z rachunku TBS przy użyciu czeków i karty kredytowej od 2003 do 2011 r. i nie znalazło potwierdzenia w dokumentacji rachunkowej). Prokuratura zarzuca też F., że dopuścił do naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych, m.in. poprzez przedstawianie radzie nadzorczej i zgromadzeniu wspólników TBS nieprawdziwych informacji o stanie finansów spółki.

Jak dowiedzieliśmy się od prokuratora rejonowego, oskarżony nie przyznaje się do winy. W rozmowie z nami były prezes TBS odmówił komentarza. - Sprawa jest w toku i do czasu jej zakończenia nie chciałbym jej komentować - powiedział nam F. Przypomniał jedynie, że ponieważ jest w świetle prawa osobą niewinną, nie zamierza rezygnować z szefowania płockiej spółdzielni.

Wprawdzie sprawa sierpecka nie ma bezpośredniego przełożenia na Płock, ale że dotyczy tych samych osób i podobnych  funkcji, nie jest dziwne, że interesują się nią również członkowie płockiej spółdzielni. Jeden z członków rady nadzorczej, z którym na ten temat rozmawialiśmy, zapowiedział złożenie w trybie pilnym wniosku do przewodniczącego o zwołanie rady nadzorczej, by następnie uzyskać wyjaśnienia całej tej sytuacji od prezesa spółdzielni.

Jak dowiedzieliśmy się w sierpeckiej prokuraturze, teraz sprawą zajmie się zamiejscowy wydział w Sierpcu płockiego sądu rejonowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE