Reklama

Premiera w Muzeum Żydów Mazowieckich

Opublikowano:
Autor:

Premiera w Muzeum Żydów Mazowieckich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To będzie wydarzenie bezprecedensowe dla płockiej kultury. W środę 26 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się premiera spektaklu „Żydzi płoccy”.

To będzie wydarzenie bezprecedensowe dla płockiej kultury. W środę 26 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się premiera spektaklu „Żydzi płoccy”.

Scenarzysta i reżyser Mariusz Pogonowski oparł akcję przedstawienia na wspomnieniach płockiego Żyda Adama Neumana Nowickiego. Początkiem opowieści ma być wizyta dwojga młodych Polaków w Muzeum Żydów Mazowieckich, które mieści się w budynku dawnej synagogi. Ich towarzyszem jest młody chłopak żydowskiego pochodzenia.

– To ma być dotknięcie historii i zwyczajów płockich Żydów ze współczesnej perspektywy, spojrzenie na bohaterów wyjętych z „bezimiennej masy kilku tysięcy” – powiedział Mariusz Pogonowski.

W spektaklu wystąpią aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego i Stowarzyszenia Teatr Per Se, założonego i prowadzonego przez Mariusza Pogonowskiego, aktora, scenarzystę i reżysera teatralnego. „Pogon”, jak nazywają go znajomi, znany jest z ról Chlestakowa w „Rewizorze”, Henryka w „Ślubie”, Pchełki w „Antygonie w Nowym Jorku”, Trufaldyna w „Słudze dwóch panów”.

Grał tytułowe role w spektaklach „Obywatel M.” i „Mazepa”. Ma na swoim koncie rolę Dymitra w „Braciach Karamazow” lubelskiego Teatru Provisorium, jednej z najważniejszych sztuk teatralnych w Polsce w 2011 r. Założone przez niego Stowarzyszenie Teatr Per Se, skupia aktorów profesjonalnych i amatorów, głównie młodych.


Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock i Archiwum Muzeum Żydów Mazowieckich

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE